Rozbřesk: ČNB ve vyčkávacím módu, Trump na poslední chvíli odvolal útok na Írán
Už jen necelý týden zbývá do letošního čtvrtého zasedání bankovní rady ČNB. Sice se od něj tentokrát nic nečeká, ale přesto může naznačit, jak moc se – po vzoru nejvýznamnějších centrálních bank – šíří holubičí nálada v místní centrální bance. Ještě než odstartoval týden mlčení se někteří bankéři vyjadřovali poměrně jasně ve směru ponechání sazeb beze změny, nicméně zazněl i hlas o dalším možném zvýšení sazeb.
Asi nejvýznamnějším sdělením byla relativizace aktuálního – od prognózy často odchýleného – kurzu koruny, který ještě v nedávných dobách rozhodování centrální banky výrazně ovlivňoval. Červnové zasedání proto bude vlastně takovým průzkumem nálad panujících v bankovní radě. Další krok k tzv. normalizaci sazeb se s největší pravděpodobností letos už neodehraje, nicméně k dobru je třeba připsat, že se ČNB podařilo alespoň se v době konjunktury přiblížit se na dohled k neutrálním úrovním sazeb, zatímco třeba ECB zřejmě začne řešit, jak ještě více uvolnit už tak super uvolněnou měnovou politiku.
Bankovní rada sice tentokrát nebude dumat nad novou prognózou, která by mohla zohlednit ochlazení v zemích eurozóny, nicméně je pravděpodobné, že alespoň ve svém komuniké zvýrazní číhající zahraniční rizika a nejistoty. Výsledky české ekonomiky sice stále ještě kontrastují s vývojem na západ od našich hranic zejména díky silné domácí poptávce, nicméně dlouhodobá nejistota nakonec může i tento trend zvrátit. Tím spíše je na místě opatrnost v dalším přitvrzování měnové politiky i případných regulací. A vlastně i při samotném hodnocení současné a očekávané situace. Sice už nějaký čas prosakují nepříznivé zprávy z některých průmyslových oborů, nicméně celkové výsledky průmyslu – jako největšího tuzemského odvětví – včetně nových zakázek drama na obzoru neindikují. Na změnu celkové nálady v ekonomice to však časem stačit může. Nakonec není to ani šest let, kdy si zkušeností opatrného utrácení a škrtání investic místní ekonomika naposledy prošla. ČNB si nicméně může dovolit komfort opatrného vyčkávání a stejně tak může ignorovat dramatická očekávání finančních trhů, které už nyní kalkulují s dvojím snížením sazeb na horizontu jednoho roku.
*** TRHY ***
CZK a dluhopisy
Koruna během včerejška podobně jako další měny v regionu mírně posilovala a posunula se zpět pod hranici 25,60 EUR/CZK. Diskuse o dalším uvolnění již tak uvolněné měnové politiky ECB by koruně mohly pomoci připsat si v následujících týdnech další drobné zisky, nicméně otázkou je, jak se k novému nastavení v zahraničí postaví příští týden samotná ČNB. Nepředpokládáme však, že by chtěla avizovat obrat ve své vlastní politice, a tak by úrokový diferenciál mohl koruně na chvíli začít opět pomáhat.
Jak už nyní vidět na dluhopisovém trhu, atraktivita korunových aktiv narůstá. Výnos desetiletého státního bondu se dostal k hranici 1,40 a je tak nejníže od podzimu 2017.
Zahraniční forex
Harašení zbraněmi mezi Íránem a USA prozatím eurodolarový trh nijak neovlivňuje, neb navrch mají aktuálně centrální banky. Trh stále ještě vstřebává holubičí vyznění posledního zasedání Fedu.
Specificky pro euro pak mohou být velmi důležité dnes dopoledne zveřejněné podnikatelské nálady za eurozónu (PMI) za měsíc červen. Letos speciálně v Německu setrvávají PMI na velmi pesimistických hodnotách, což euru velmi ubližuje.
Dodejme, že výsledek PMI by mohl ovlivnit i kurz švýcarského franku, který proti euru rovněž viditelně zpevňuje. Měnový pár EUR/CHF se přitom včera viditelně přiblížil hranici 1,10.
Ropa
Cena ropy Brent včera vyskočila o více než 4 % až nad 64 USD/barel po dalším vyhrocení konfliktu mezi USA a Íránem. V centru pozornosti stojí tentokrát sestřelení amerického dronu Íránem, které Donald Trump na twitteru komentoval jako “obrovskou chybu”, jež zjevně nenechá bez odezvy.
Dle NY Times včera večer americký prezident dokonce schválil raketový útok na íránské vojenské cíle (pozemní radary a raketové základny), jenž byl ale na poslední chvíli odvolán. Důvody, proč k tomu došlo, nejsou známy, nicméně je zřejmé, že situace na Blízkém východě je více než napjatá. Z pohledu cen ropy představuje nyní případný ozbrojený konflikt mezi USA a Íránem nejvážnější riziko pro jejich výraznější růst.
Americké akciové trhy se nadále vezou na pozitivní vlně. Jednotlivé indexy krátce po otevření trhů v zámoří překreslily svá historická maxima. Z počátku se sice nechaly zbrzdit kvůli nové hrozbě Donalda Trumpa směrem k Iránu, následně se však obrátily opět k růstu, který udržely až do konce obchodování. Dow Jones +0,94 %; S&P 500 +0,95 %; Nasdaq Comp. +0,8%
Zvyšující se tlak USA na svého blízkovýchodního soka nadále žene vzhůru ceny ropy, a tak nejvýkonnějším sektorem byl během čtvrtečního obchodování právě sektor energií, ve kterém jsou ropné společnosti zastoupeny. Jako příklad můžeme uvést společnosti Marathon Petroleum (+4,7%), nebo Halliburton (+4,9%).
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzy historie, kurzovní lístek ČNB 23.11.2020, historie kurzů měn
- Graf USD / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Kurzy měn - kurzovní lístek ČNB
- Graf EUR / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Graf CHF / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Kurzy historie, kurzovní lístek ČNB 24.11.2020, historie kurzů měn
- Graf PLN / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Graf GBP / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Graf RUB / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Graf EUR a USD/ Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Graf USD / RUB, ČNB, grafy kurzů měn
Prezentace
12.12.2024 Český trh zaplavily extrémně zlevněné Samsungy.
05.12.2024 K nejprodávanějšímu telefonu sezony tablet zdarma.
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Černý pátek skončil, spotřebitelé utráceli více přes e-shopy, tržby v kamenných obchodech klesly
Štěpán Křeček, BHS
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory