České firmy akceptují delší dobu splatnosti, než je průměr v EU
České firmy jsou ohledně tolerance pozdní splatnosti faktur vysoko nad průměrem EU. Na 88 procent dotázaných tuzemských společností uvedlo, že již někdy akceptovaly delší dobu splatnosti, než jaká by jim vyhovovala. V EU to bylo 58 procent podniků. Vyplynulo to z Evropského reportu o platbách společností Intrum ve 29 evropských zemích, jehož se zúčastnilo 11.856 firem. Intrum je evropským lídrem poskytování služeb správy pohledávek.
Pro většinu firem znamenají pozdní platby nemalý problém. Schopnost předpovídat peněžní toky je pro každou společnost zásadní, neboť finanční stabilita je základním předpokladem růstu.
"Průzkum v ČR zcela potvrdil trend posledních tří let s výrazně nadprůměrnou tolerancí dlouhých dob splatnosti odběratelských faktur, jde o jednu z nejvyšších hodnot v Evropě. Hlavním důvodem je naprosto neférové využívání příznivé tržní situace zejména ze strany větších firem nebo veřejných institucí, protože dodavatelé v obavě ztráty obchodní příležitosti raději akceptují delší doby splatnosti svých faktur," uvedl výkonný ředitel Intra Karol Jurák.
Pozdní úhrady faktur může dostat firmy do potíží. Chybějící kapitál znemožní společnostem například zaměstnat novou pracovní sílu, expandovat do zahraničí a v některých případech může znamenat i existenční hrozbu firmy samotné. Pozdní platby musí aktuálně řešit 70 procent českých firem. Toto číslo je o 19 bodů nad evropským průměrem. Alarmující je navíc fakt, že 72 procent českých firem uvedlo, že platba byla opožděná záměrně, podle 68 procent byly příčinou finanční potíže dlužníků a podle 43 procent administrativní neefektivita zákazníků.
Komplikace způsobené pozdními platbami a blížící se hospodářská recese nutí firmy k úvahám o preventivních opatřeních. Nejčastěji, v 66 procentech případů, by se české firmy na hospodářský pokles připravily především snížením svých výdajů. O něco více než třetina společností by jako první variantu zvolila obezřetnější přístup k zadlužování a 32 procent určení obzvláště ohrožených oblastí svého podnikání. Obliba těchto opatření se v případě českých firem pohybuje nad průměrem EU, kde snížit výdaje plánuje 45 procent firem a opatrnější zadlužování 36 procent.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Podnikání:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Zlato - historický vývoj ceny Zlato po letech, minima, maxima, průměr. 1 oz - měna USD
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Ověření DIČ v EU - ověřování DIČ v systému VIES
- Jaký je dnes státní svátek?
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzovní lístek Česká spořitelna, Kurzovní lístky bank
- Česká spořitelna, a. s. - euro, vývoj kurzu měny
- Podnikání v České republice
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
?