Vývoj na devizovém trhu ve 21. týdnu (20.5.-24.5.2019)
Klíčové události a ukazatele
CZ - Důvěra v domácí ekonomiku v květnu poklesla o 1,4 bodu m/m na hodnotu 95,7
DE - Index podnikatelské nálady Ifo v květnu poklesl na 97,9 z dubnových 99,2 bodu
EZ - Souhrnný index PMI v květnu podle předběžného odhadu vzrostl na 51,6 z dubnových 51,5 bodu
US - Souhrnný index PMI v květnu podle předběžného odhadu poklesl na 50,9 z dubnových 53 bodů
Očekávané události a ukazatele v příštím týdnu
CZ - Hrubý domácí produkt (1. čtvrtletí) - zpřesněný odhad
DE - Index spotřebitelských cen (květen) - předběžný odhad
PL - Hrubý domácí produkt (1. čtvrtletí) - zpřesněný odhad
US - Obchodní bilance (duben)
Měnové kurzy (vývoj v tomto týdnu) a Predikce vývoje
Úrokové sazby
Vývoj EUR/CZK
- Koruna v tomto týdnu vůči euru oslabila a od středy převažovaly obchody nad hladinou 25,80 CZK/EUR. Během čtvrtku si koruna připsala další ztráty po slabých výsledcích podnikatelských nálad v Německu (PMi, Ifo). V pátek zkraje odpoledne se koruna pohybovala nad hladinou 25,80 v blízkosti nejslabších hodnot za více jak tři měsíce.
- Domácí makroekonomický kalendář byl v tomto týdnu poměrně prázdný. V pondělí zveřejněná statistika cen výrobců za duben ukázala, že inflační tlaky na počátku výrobního řetězce zintenzivňují. Konkrétně v průmyslu ceny oproti březnu vzrostly o 0,7 % k čemuž přispěly především dražší ropné produkty. Meziročně se ceny v průmyslu zvýšily o 4,3 %, což je nejrychlejší růst od prosince 2011. Hlavním přispívatelem do meziročního růstu cen zůstává elektřina, ropné produkty a potravinářské výrobky. Poměrně silný meziroční růst cen však byl v dubnu zřejmý i v zemědělství (9,4 %) či u cen stavebních prací (5,4 %). Rychlejší růst cen ve výrobě v kombinaci s poptávkově inflačními tlaky v domácí ekonomice by měly udržet růst spotřebitelské inflace ve zbytku letošního roku výrazněji nad 2 %.
- V pátek byl publikován souhrnný indikátor důvěry, jehož hodnota v květnu poklesla o 1,4 bodu m/m na úroveň 95,7, což je nejslabší hodnota za poslední téměř tři roky. Detailnější pohled ukazuje, že v květnu poklesla důvěra mezi podnikateli (o 0,2 bodu m/m na hodnotu 93,8), zatímco spotřebitelská důvěra vzrostla (o 1,3 bodu m/m na hodnotu 105,1). V případě podniků lze od začátku letošního roku pozorovat klesající důvěru, a to v průmyslu, v obchodu i ve vybraných odvětvích služeb. Světlou výjimkou je v tomto směru stavebnictví, kde se optimismus podniků pohybuje v blízkosti desetiletých maxim. A velmi solidní zůstává i přes víceméně setrvalý pokles v posledních dvanácti měsících důvěra mezi spotřebiteli. Vývoj souhrnného indikátoru důvěry výsledně potvrzuje i předpoklad umírněného tempa růstu HDP ve 2. čtvrtletí letošního roku.
Vývoj USD/CZK
- Vše podstatné se na měnovém páru koruny vůči americkému dolaru odehrávalo až ve druhé polovině týdne. Ve čtvrtek koruna nejprve po slabých indexech podnikatelských nálad v Německu oslabila nad hladinu 23,20 CZK/USD (23měsíční minimum), avšak ve čtvrtek odpoledne a v pátek většinu týdenních ztrát smazal.
- Americká ekonomika se vydává na cestu pomalejšího hospodářského růstu. Souhrnný index podnikatelské aktivity PMI v květnu zaznamenal pokles na 50,9 z dubnových 53 bodů a je aktuálně na nejnižších úrovních za poslední tři roky. A zároveň i nepříjemně blízko neutrální hladině 50 bodů. Situace ve zpracovatelském průmyslu je podle PMI (50,6 bodu) dokonce nejslabší za posledních téměř deset let, když výrobní podniky aktuálně bojují s poklesem nových zakázek, což se promítá do zpomalení produkce a tím pádem i do nižší tvorby nových pracovních míst. Největší nejistotou je podobně jako v Evropě obchodní protekcionismus mezi USA a Čínou a jeho eskalace v první polovině května. Důležité je v tomto kontextu zmínit, že hrozba eskalujícího obchodního protekcionismu nemusí být v květnových číslech PMI ještě plně promítnuta, což signalizuje, že se v červnu výrobní PMI dostane ještě níže a dokonce nelze vyloučit pokles pod neutrální hladinu 50 bodů. Zpomalení podnikatelské důvěry se však netýká jen zpracovatelského průmyslu, ale začíná se promítat i do sektoru služeb. Z dlouhodobých pozorování koresponduje se současnými hodnotami PMI zpomalení amerického HDP ve 2. čtvrtletí na 1,2 % anualizovaně (v 1. čtvrtletí růst o 3,2 %).
Vývoj PLN/CZK
- Koruna vůči polskému zlotému v tomto týdnu oslabila a obchodování se přesunulo nad hranici 6 CZK/PLN.
- Tento týden byl z pohledu nových polských makroekonomických statistik velmi zajímavý. Zveřejněny byly postupně dubnová čísla z pracovního trhu, z průmyslu a z maloobchodu a v souhrnu lze říci, že polská ekonomika vstoupila do 2. čtvrtletí ve velmi dobré formě. Detailnější pohled ukázal na zrychlení růstu mezd na 7,1 % r/r a mírné zvolnění dynamiky u zaměstnanosti (2,9 % r/r). Průmyslová produkce v dubnu vzrostla o 6,5 % r/r, což je potvrzení toho, že průmyslová aktivita v Polsku zůstává velmi solidní, a to navzdory slabému vývoji průmyslu v Německu a polskému indexu PMI pod neutrální hladinou 50 bodů v letošním roce. Maloobchodní tržby v dubnu vzrostly o silných 11,9 % r/r a i po odečtení efektu Velikonoc je jasné, že spotřeba domácností bude i nadále klíčovým přispívatelem růstu HDP. Pozitivní dubnová čísla nepřímo ocenil i guvernér polské centrální banky (NBP) A. Glapiński, podle něhož se může letos HDP zvýšit o více jak 4,5 % (aktuální prognóza NBP je přitom 4,0 %).
Vývoj EUR/USD
- Na hlavním měnovém páru se v první polovině týdne obchodovalo v úzkém pásmu 1,115 – 1,118 USD/EUR. Výraznějších pohybů jsme se dočkali až ve čtvrtek, když euro po slabých číslech z Německa nejprve oslabilo těsně nad hladinu 1,11 (letošní eurové minimum), avšak v závěru odpoledne po neméně slabých číslech z USA euro předchozí ztráty dokázalo smazat. V pátek zkraje odpoledne se obchodovalo těsně pod hladinou 1,12.
- Z pohledu makroekonomických statistik byl klíčovým dnem tohoto týdne čtvrtek, kdy byly zveřejněny ukazatele podnikatelské aktivity (PMI, Ifo) z největších zemí eurozóny. Z pohledu PMI se v květnu zlepšila nálada mezi francouzskými podniky, a to jak ve zpracovatelském průmyslu, tak v sektoru služeb. Souhrnný ukazatel PMI tak vzrostl na 51,3 z dubnových 50,1 bodu. Lepší údaje z Francie však byly zastíněny horšími čísly z Německa. Situace v německém průmyslu zůstává slabá (index PMI se i v květnu s 44,3 body nacházel hluboko pod neutrální hladinou 50 bodů), když problematickým místem zůstávají nové zakázky. K mírnému zhoršení PMI však došlo i v sektoru služeb. Zhoršení podnikatelského sentimentu potvrdil i německý index Ifo, když nálada v průmyslu zůstává slabá a výrazný pokles v květnu zaznamenal sektor služeb (nejvýraznější pokles subindexu hodnocení současných podmínek od dubna 2013). Měkká data z Německa tak ani v dubnu ani v květnu žádné oživení ekonomické aktivity ve 2. čtvrtletí nenaznačují, ba spíše naopak. Souhrnný index PMI za eurozónu v květnu mírně vzrostl na 51,6 z dubnových 51,5 bodu, což ukazuje na anemický růst HDP ve 2. čtvrtletí letošního roku o 0,2 % k/k.
- Důležitou událostí ve druhé polovině týdne jsou volby do Evropského parlamentu, jejichž výsledek může mít významný dopad na směřování eurozóny v nadcházejících letech. Z tohoto pohledu bude důležité nové složení Evropského parlamentu, které naznačí, zda a případně jak rychle bude EU postupovat směrem k těsnější hospodářské integraci. Kromě toho se bude nově řešit i řada personálních obsazení včetně výběru nového šéfa Evropské komise místo současného J. C. Junckera. A na výsledku Evropských voleb i do značné míry závisí, kdo bude vést z evropské strany vyjednávání mezi EU a USA o nastavení nové obchodní dohody.
AKCENTA CZ
AKCENTA CZ je jedním z nejvýznamnějších obchodníků s devizami na českém trhu a ve střední Evropě s více než 20 letou tradicí. Kromě výhodných individuálních kurzů pro nákup a prodej deviz a minimálních poplatků za zahraniční platební styk, nabízí i zajištění proti kurzovým rizikům (forwardové obchody a opce). Společnost aktivně působí také v Polsku, Maďarsku, Slovensku, Rumunsku, Německu a Francii. Klientské portfolio tvoří více než 36 tisíc subjektů, převážně malých a středně velkých firem orientovaných na export nebo import. Je držitelem licence platební instituce a obchodníka s cennými papíry udělenou ČNB.
Více informací na: https://www.akcentacz.cz
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Ondřej Vacek, Ušetřeno.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna