Vývoj na devizovém trhu ve 21. týdnu (20.5.-24.5.2019)
Klíčové události a ukazatele
CZ - Důvěra v domácí ekonomiku v květnu poklesla o 1,4 bodu m/m na hodnotu 95,7
DE - Index podnikatelské nálady Ifo v květnu poklesl na 97,9 z dubnových 99,2 bodu
EZ - Souhrnný index PMI v květnu podle předběžného odhadu vzrostl na 51,6 z dubnových 51,5 bodu
US - Souhrnný index PMI v květnu podle předběžného odhadu poklesl na 50,9 z dubnových 53 bodů
Očekávané události a ukazatele v příštím týdnu
CZ - Hrubý domácí produkt (1. čtvrtletí) - zpřesněný odhad
DE - Index spotřebitelských cen (květen) - předběžný odhad
PL - Hrubý domácí produkt (1. čtvrtletí) - zpřesněný odhad
US - Obchodní bilance (duben)
Měnové kurzy (vývoj v tomto týdnu) a Predikce vývoje
Úrokové sazby
Vývoj EUR/CZK
- Koruna v tomto týdnu vůči euru oslabila a od středy převažovaly obchody nad hladinou 25,80 CZK/EUR. Během čtvrtku si koruna připsala další ztráty po slabých výsledcích podnikatelských nálad v Německu (PMi, Ifo). V pátek zkraje odpoledne se koruna pohybovala nad hladinou 25,80 v blízkosti nejslabších hodnot za více jak tři měsíce.
- Domácí makroekonomický kalendář byl v tomto týdnu poměrně prázdný. V pondělí zveřejněná statistika cen výrobců za duben ukázala, že inflační tlaky na počátku výrobního řetězce zintenzivňují. Konkrétně v průmyslu ceny oproti březnu vzrostly o 0,7 % k čemuž přispěly především dražší ropné produkty. Meziročně se ceny v průmyslu zvýšily o 4,3 %, což je nejrychlejší růst od prosince 2011. Hlavním přispívatelem do meziročního růstu cen zůstává elektřina, ropné produkty a potravinářské výrobky. Poměrně silný meziroční růst cen však byl v dubnu zřejmý i v zemědělství (9,4 %) či u cen stavebních prací (5,4 %). Rychlejší růst cen ve výrobě v kombinaci s poptávkově inflačními tlaky v domácí ekonomice by měly udržet růst spotřebitelské inflace ve zbytku letošního roku výrazněji nad 2 %.
- V pátek byl publikován souhrnný indikátor důvěry, jehož hodnota v květnu poklesla o 1,4 bodu m/m na úroveň 95,7, což je nejslabší hodnota za poslední téměř tři roky. Detailnější pohled ukazuje, že v květnu poklesla důvěra mezi podnikateli (o 0,2 bodu m/m na hodnotu 93,8), zatímco spotřebitelská důvěra vzrostla (o 1,3 bodu m/m na hodnotu 105,1). V případě podniků lze od začátku letošního roku pozorovat klesající důvěru, a to v průmyslu, v obchodu i ve vybraných odvětvích služeb. Světlou výjimkou je v tomto směru stavebnictví, kde se optimismus podniků pohybuje v blízkosti desetiletých maxim. A velmi solidní zůstává i přes víceméně setrvalý pokles v posledních dvanácti měsících důvěra mezi spotřebiteli. Vývoj souhrnného indikátoru důvěry výsledně potvrzuje i předpoklad umírněného tempa růstu HDP ve 2. čtvrtletí letošního roku.
Vývoj USD/CZK
- Vše podstatné se na měnovém páru koruny vůči americkému dolaru odehrávalo až ve druhé polovině týdne. Ve čtvrtek koruna nejprve po slabých indexech podnikatelských nálad v Německu oslabila nad hladinu 23,20 CZK/USD (23měsíční minimum), avšak ve čtvrtek odpoledne a v pátek většinu týdenních ztrát smazal.
- Americká ekonomika se vydává na cestu pomalejšího hospodářského růstu. Souhrnný index podnikatelské aktivity PMI v květnu zaznamenal pokles na 50,9 z dubnových 53 bodů a je aktuálně na nejnižších úrovních za poslední tři roky. A zároveň i nepříjemně blízko neutrální hladině 50 bodů. Situace ve zpracovatelském průmyslu je podle PMI (50,6 bodu) dokonce nejslabší za posledních téměř deset let, když výrobní podniky aktuálně bojují s poklesem nových zakázek, což se promítá do zpomalení produkce a tím pádem i do nižší tvorby nových pracovních míst. Největší nejistotou je podobně jako v Evropě obchodní protekcionismus mezi USA a Čínou a jeho eskalace v první polovině května. Důležité je v tomto kontextu zmínit, že hrozba eskalujícího obchodního protekcionismu nemusí být v květnových číslech PMI ještě plně promítnuta, což signalizuje, že se v červnu výrobní PMI dostane ještě níže a dokonce nelze vyloučit pokles pod neutrální hladinu 50 bodů. Zpomalení podnikatelské důvěry se však netýká jen zpracovatelského průmyslu, ale začíná se promítat i do sektoru služeb. Z dlouhodobých pozorování koresponduje se současnými hodnotami PMI zpomalení amerického HDP ve 2. čtvrtletí na 1,2 % anualizovaně (v 1. čtvrtletí růst o 3,2 %).
Vývoj PLN/CZK
- Koruna vůči polskému zlotému v tomto týdnu oslabila a obchodování se přesunulo nad hranici 6 CZK/PLN.
- Tento týden byl z pohledu nových polských makroekonomických statistik velmi zajímavý. Zveřejněny byly postupně dubnová čísla z pracovního trhu, z průmyslu a z maloobchodu a v souhrnu lze říci, že polská ekonomika vstoupila do 2. čtvrtletí ve velmi dobré formě. Detailnější pohled ukázal na zrychlení růstu mezd na 7,1 % r/r a mírné zvolnění dynamiky u zaměstnanosti (2,9 % r/r). Průmyslová produkce v dubnu vzrostla o 6,5 % r/r, což je potvrzení toho, že průmyslová aktivita v Polsku zůstává velmi solidní, a to navzdory slabému vývoji průmyslu v Německu a polskému indexu PMI pod neutrální hladinou 50 bodů v letošním roce. Maloobchodní tržby v dubnu vzrostly o silných 11,9 % r/r a i po odečtení efektu Velikonoc je jasné, že spotřeba domácností bude i nadále klíčovým přispívatelem růstu HDP. Pozitivní dubnová čísla nepřímo ocenil i guvernér polské centrální banky (NBP) A. Glapiński, podle něhož se může letos HDP zvýšit o více jak 4,5 % (aktuální prognóza NBP je přitom 4,0 %).
Vývoj EUR/USD
- Na hlavním měnovém páru se v první polovině týdne obchodovalo v úzkém pásmu 1,115 – 1,118 USD/EUR. Výraznějších pohybů jsme se dočkali až ve čtvrtek, když euro po slabých číslech z Německa nejprve oslabilo těsně nad hladinu 1,11 (letošní eurové minimum), avšak v závěru odpoledne po neméně slabých číslech z USA euro předchozí ztráty dokázalo smazat. V pátek zkraje odpoledne se obchodovalo těsně pod hladinou 1,12.
- Z pohledu makroekonomických statistik byl klíčovým dnem tohoto týdne čtvrtek, kdy byly zveřejněny ukazatele podnikatelské aktivity (PMI, Ifo) z největších zemí eurozóny. Z pohledu PMI se v květnu zlepšila nálada mezi francouzskými podniky, a to jak ve zpracovatelském průmyslu, tak v sektoru služeb. Souhrnný ukazatel PMI tak vzrostl na 51,3 z dubnových 50,1 bodu. Lepší údaje z Francie však byly zastíněny horšími čísly z Německa. Situace v německém průmyslu zůstává slabá (index PMI se i v květnu s 44,3 body nacházel hluboko pod neutrální hladinou 50 bodů), když problematickým místem zůstávají nové zakázky. K mírnému zhoršení PMI však došlo i v sektoru služeb. Zhoršení podnikatelského sentimentu potvrdil i německý index Ifo, když nálada v průmyslu zůstává slabá a výrazný pokles v květnu zaznamenal sektor služeb (nejvýraznější pokles subindexu hodnocení současných podmínek od dubna 2013). Měkká data z Německa tak ani v dubnu ani v květnu žádné oživení ekonomické aktivity ve 2. čtvrtletí nenaznačují, ba spíše naopak. Souhrnný index PMI za eurozónu v květnu mírně vzrostl na 51,6 z dubnových 51,5 bodu, což ukazuje na anemický růst HDP ve 2. čtvrtletí letošního roku o 0,2 % k/k.
- Důležitou událostí ve druhé polovině týdne jsou volby do Evropského parlamentu, jejichž výsledek může mít významný dopad na směřování eurozóny v nadcházejících letech. Z tohoto pohledu bude důležité nové složení Evropského parlamentu, které naznačí, zda a případně jak rychle bude EU postupovat směrem k těsnější hospodářské integraci. Kromě toho se bude nově řešit i řada personálních obsazení včetně výběru nového šéfa Evropské komise místo současného J. C. Junckera. A na výsledku Evropských voleb i do značné míry závisí, kdo bude vést z evropské strany vyjednávání mezi EU a USA o nastavení nové obchodní dohody.
AKCENTA CZ
AKCENTA CZ je jedním z nejvýznamnějších obchodníků s devizami na českém trhu a ve střední Evropě s více než 20 letou tradicí. Kromě výhodných individuálních kurzů pro nákup a prodej deviz a minimálních poplatků za zahraniční platební styk, nabízí i zajištění proti kurzovým rizikům (forwardové obchody a opce). Společnost aktivně působí také v Polsku, Maďarsku, Slovensku, Rumunsku, Německu a Francii. Klientské portfolio tvoří více než 36 tisíc subjektů, převážně malých a středně velkých firem orientovaných na export nebo import. Je držitelem licence platební instituce a obchodníka s cennými papíry udělenou ČNB.
Více informací na: https://www.akcentacz.cz
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Průměrná mzda - vývoj průměrné mzdy, 2020, Vývoj výše průměrné mzdy v Kč
- HDP 2020, vývoj hdp v ČR, Vývoj HDP meziročně v %
- PSČ 37020 - adresy, ulice, obce pro PSČ 370 20, Pošta Postservis CB
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Největší vzestupy a poklesy kurzu kryptoměn za týden
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Elektřina - ceny a grafy elektřiny, vývoj ceny elektřiny 1 MWh - 1 rok - měna EUR
- Stříbro - ceny a grafy stříbra, vývoj ceny stříbra 1oz - 1 rok - měna USD
- Česká spořitelna, a. s. - euro, vývoj kurzu měny
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
- Ropa Brent - ceny a grafy ropy Brent, vývoj ceny ropy Brent 1 barel - 1 rok - měna USD
- Platina - ceny a grafy platiny, vývoj ceny platiny 1oz - 1 rok - měna USD
Prezentace
12.12.2024 Český trh zaplavily extrémně zlevněné Samsungy.
05.12.2024 K nejprodávanějšímu telefonu sezony tablet zdarma.
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Černý pátek skončil, spotřebitelé utráceli více přes e-shopy, tržby v kamenných obchodech klesly
Štěpán Křeček, BHS
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Oznámení o zvýšení důchodu přijde letos naposledy na papíru zdarma
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
I přes zdražení distribuce mohou domácnosti v roce 2025 ušetřit
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla
Marek Pokorný, Portu
Jak snížit daně díky DIPu? Zde je návod pro vyplnění daňového přiznání