Tři akciové sázky na bezpilotní automobily a „velký návrat“ BlackBerry
Odhady toho, zda, případně kdy budou auta jezdit po silnici bez řidiče, se značně liší. To ale investorům nebrání v mudrování nad tím, které akcie jsou již nyní nejlepší sázkou na částečnou, či úplnou „bezpilotní“ moto budoucnost. Leo Sun, Jamal Carnette a Demitrios Kalogeropoulos představili na Fool.com své tipy, kterými jsou Baidu, BlackBerry a Ambarella.
Baidu je společnost známá. Na Fool.com připomínají, že v souvislosti se samořídícími auty vytvořila platformu Apollo a jejími partnery v této oblasti už jsou firmy jako Ford, Intel, NVIDIA, či Microsoft.
Ambarella se dříve specializovala na technologie pro drony a kamery, jenže jejímu managementu začala vadit vysoká volatilita, která se s dodávkami pro tyto segmenty trhu pojí. Začala se tak zaměřovat i na jiné oblasti, včetně technologií pro autonomní vozy (či bezpečnostní systémy).
BlackBerry má prý „problém s tím, jak jí investoři vnímají“. Jako první si totiž u ní většina z nás vybaví to, že nejdříve „v podstatě vytvořila trh s chytrými telefony a pak jej úplně ztratila“. Jenže to je podle Fool.com prý BlackBerry včerejška. Tu dnešní charakterizuje zaměření na bezpečnost a operační systém QNX sloužící právě automobilům. Tento systém je prý dnes již ve 120 milionech vozů.
Základní příběh „vzestupu a pádu“ BlackBerry je dobře znám a já bych tuto příležitost rád využil k detailnějšímu pohledu na tuto firmu a její akcie. V roce 2015 generovala 3,34 miliardy dolarů tržeb, ve fiskálním roce 2019 už to bylo 0,9 miliardy dolarů. Provozní zisky jsou soustavně v záporu, provozní tok hotovosti se scvrkl z 0,8 na 0,1 miliardy dolarů a volný tok hotovosti (to, co zbylo po investicích) z 0,31 na 0,05 miliardy dolarů. To, že tok hotovosti není černou dírou, je hodně pozitivní a pohled na rozvahu dokonce ukazuje dost velkou sílu. Nehovoříme tu tedy o společnosti, která by balancovala na hraně finančního pádu, či měla hluboko do kapsy při financování snahy o opětovný vzestup.
Zdroj: Morningstar
Za poznámku tu stojí, že zhruba do poloviny roku 2018 se beta akcie (ukazatel systematického rizika) pohybovala kolem hodnoty jedna, ale pak se postupně vyšplhala na hodnotu blížící se dvěma. Pokud počítáme s rizikovou prémií trhu ve výši 5,5 %, znamená to, že požadovanou návratnost to u téhle akcie zvedlo o právě o oněch 5,5 % na dost vysokých 13,5 %. Na podobné případy tu upozorňuji proto, abychom si připomněli, jak velkou roli při valuaci (a tedy investování založeném na odhadu fundamentálních hodnot) hraje změna rizika s akcií se pojícím. Dobře vidět je to i z následujících grafů
Kapitalizace tohoto aspiranta na korporátního z prachu povstávajícího fénixe dosahuje 4,5 miliardy dolarů. Následující obrázek ukazuje jeden ze scénářů, jak by se musel vyvíjet volný tok hotovosti v případě, že beta se bude i nadále držet na oněch vyšších hodnotách (po roce 10 roste tok hotovosti asi o 6 %). V tomto scénáři musí BlackBerry na ospravedlnění své kapitalizace do deseti let generovat na volném toku hotovosti (po investicích) asi tři čtvrtě miliardy dolarů. Tedy téměř to, co nyní generuje na tržbách.
Pokud by se volatilita akcie snížila a beta klesla zpět na hodnotu kolem jedné, požadovaná návratnost by klesla na 8 %. A na ospravedlnění současné kapitalizace by již stačil volný tok hotovosti prezentovaný v druhém grafu. Do deseti let by pak stačili generovat „jen“ asi 200 milionů dolarů.
Akcie je od počátku roku asi 20 % v plusu, za poslední rok ale těžce ztrácí (právě tato volatilita přispívá i k tomu, že se zvýšilo ono systematické riziko). BlackBerry se asi v dohledné době nestane málorizikovou, neřkuli defenzivní akcií. Výše uvedené je samozřejmě hranou úvahou, ale i ta snad ukazuje, jak je nyní nastavena valuační laťka:
Pokud firma zůstane v očích investorů rizikovou sázkou (což je podle mne dost pravděpodobné), musí na ospravedlnění kapitalizace, či dokonce její zvednutí do deseti let generovat více než 750 milionů dolarů. Pokud by se firmě podařilo tou dobou operovat s maržemi volného toku hotovosti kolem 24 % (NVIDIA za posledních 5 let), musely by tržby BlackBerry dosahovat asi 3,2 miliardy dolarů. Zhruba tolik generovala v roce 2007 a v roce 2015. Na vrcholu v roce 2011 ale dosahovaly tržby téměř 20 miliard dolarů. O takhle velkém návratu trh evidentně neuvažuje ani náhodou.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Koronavirus ve Velké Británii - Rozšíření COVID-19 v UK (Anglie), mapa
- Tři akciové sázky na bezpilotní automobily a „velký návrat“ BlackBerry
- Návrat z čarodějnic: Tři lidé zemřeli, tři bojují o život! Řidič audiny projel kruháč rovně...
- Týdenní výhled: Výsledková sezóna vstupuje do druhého týdne, delta tlumí sázky na návrat k normálu
- Tři investiční sázky na umělou inteligenci
- Ranní okénko - Od Fedu se čekají další tři hiky, objevují se i sázky na 50bb v březnu
- Opatření o dvoutýdenní karanténě po návratu z Itálie se nevztahuje na tři kategorie osob pracujících v dopravě
- Návrat po 80 letech. V dědické kostelní věži se rozezní tři zvony
- Česká republika je po USA druhým největším světovým dodavatelem středně velkých bezpilotních letounů. Všechny české stroje vyrábí Primoco UAV
Prezentace
03.02.2025 iPhone za zlomek ceny. Do Česka dorazilo…
29.01.2025 Xiaomi má nový bestseller. Je extrémně nadupaný a
28.01.2025 České firmy stále častěji místo banky…
Okénko investora
Mgr. Timur Barotov, BHS
Kryptoměnový trh se propadá kvůli obavám z globální obchodní války
Charu Chanana, Saxo Bank
Scénář obchodní války 2.0: Co to znamená pro vaše portfolio?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Výprodej v technologickém sektoru: na kolena ho srazil výkonný model umělé inteligence z Číny
Petr Lajsek, Purple Trading
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Ali Daylami, BITmarkets
Miroslav Novák, AKCENTA