Patria (Patria Finance)
Investice  |  19.05.2019 08:14:12

Víkendář: Německá „obnovitelná“ budoucnost vypadá v praxi hodně jinak, než na papíře

V Německu se před osmi lety zrodila „vize fantastického nového světa“. Stalo se tak po zemětřesení v Japonsku, které způsobilo tragédii v jaderné elektrárně Fukushima. Německý Der Spiegel připomíná, že právě tehdy se vláda Angely Merkelové rozhodla, že její země již nebude používat jadernou energii. „Šlo o historický moment a rozhodnutí, ale tato idea narazila na detaily německé reality,“ píše Spiegel.

Posun od jaderné energie k obnovitelným zdrojům je v Německu nazýván Energiewende. Jde o „největší politický projekt od znovusjednocení země“, který ale kráčí směrem k debaklu. Spiegel tvrdí, že žádný významný politik tento projekt plně nepodporuje a nečiní tak ani Angela Merkelová. Parlament tak schválil zákony, ale nikdo netlačí na potřebnou koordinaci, o nějakém urychlování celého procesu nemluvě. Navíc jsou všichni „zhrozeni z protestů voličů pokaždé, když má být někde vybudována větrná elektrárna“.

Podle odhadů stály dosavadní změny v energetice již 160 miliard eur a „dosavadní výsledky naprosto neodpovídají této částce“. Společnost, která strategii zpočátku mohutně podporovala, ji nyní vnímá jako příliš nákladnou, chaoticky implementovanou a neférovou. Spiegel ovšem dodává, že budoucnost celé země stále závisí na přechodu k obnovitelným energiím, a to z ekonomického, ekologického i technologického hlediska.

V současné době se podle Spiegelu zastavila stavba dalších parků větrných a solárních elektráren, navíc chybí přenosové kapacity. Nejvíce je ale patrný nedostatek politické vůle a manažerského tlaku na pokračování v nastaveném směru. „Experti jsou pohlceni detaily, produkují další a další papíry, ale žádnou strategii. Po celé měsíce tu byla volná pozice státního tajemníka pro energetiku, nikdo se necítí být za celou věc zodpovědný a nikdo nerozhoduje, co má prioritu. Německo nemá ministerstvo energetiky, takže celá věc se pomalu rozpadá na drobné kousky a kancléřka doposud nijak nezasáhla,“ píše Spiegel.

Ve Švédsku byla v rámci energetické strategie zavedena daň na emise oxidu uhličitého ve výši téměř 120 eur za tunu. Tento krok „nutí domácnosti a společnosti, aby věnovaly více pozornosti tomu, jak topí, jezdí a podnikají“. Podmínky se podle Spiegelu lepší dokonce i v USA, kde se stále méně používá uhlí a nastal posun k zemnímu plynu. „Pokrok je zřejmý všude, jen ne v rodišti Energiewende, a německé emise oxidu uhličitého během posledních deseti let klesly jen mírně,“ tvrdí Spiegel. Podle něj na tom má velký podíl rozhodování v rámci „velké trojky“. Tou je ministerstvo životního prostředí, ministerstvo hospodářství a kancléřka. Praxe pak vypadá tak, že ministerstvo životního prostředí se snaží prosadit změny, ministerstvo hospodářství varuje před jejich dopady na ekonomiku a Angela Merkelová neučiní žádné definitivní rozhodnutí.

Nedostatek politické vůle je patrný například u stavby dalších přenosových kapacit. Před více než deseti lety vláda schválila rezoluci o stavbě nových vysokonapěťových kapacit. Namísto toho, aby politici voličům vysvětlovali, proč je nutné propojit větrný sever s průmyslovým jihem, nikdo problém „ne na mém dvorku“ neřeší. Minulý rok pak bylo v zemi postaveno jen 743 nových větrných turbín, zatímco rok předtím jich bylo o tisíc více. S tím, jak opadá boom v této oblasti, trpí i výrobci turbín, jako je Enercon či Nordex. Tyto firmy ve velkém propouštějí a panují obavy, že celé odvětví bude čelit podobnému kolapsu, jako je výroba solárních panelů.

Spiegel tvrdí, že nakonec nebude stačit jen navyšování výroby zelené elektřiny. Nastal čas pro Energiewende 2.0, která bude zahrnovat celou ekonomiku a společnost, integrovat jednotlivé sektory a tvořit „jeden gigantický stroj, který bude vyrábět a distribuovat elektřinu ze slunce, větru a vody“. Významnou součástí nového systému by měl být i vodík.

Zdroj: Der Spiegel


Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.







Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688