Za půl roku odstranili jen tři billboardy, pokuty nikdo nedostal
Reklamní nosiče podél dálnic měly zmizet už v roce 2017. Přestože se ministerstvo dopravy i Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ohání tím, že už velká část billboardů zmizela, na vlastníky nelegálních nosičů se podle opozice nevyvíjí dostatečný tlak. Zatím ani nepadly žádné pokuty a konkrétním dotazům na patřičné kroky se ministerstvo i ŘSD vyhýbají.
I když billboardy po změně zákona v roce 2017 začaly mizet poměrně rychle, tempo razantně zpomalilo. Podle dat ŘSD zmizelo ke středě 15. května z Česka 915 nelegálních billboardů. Když to porovnáme se staršími daty, byly od loňského prosince do letošního května odstraněné pouhé tři billboardy. Desítky dalších kolem dálnic stále stojí. A i když nařízení, které zakazovalo jejich výskyt v okolí dálnic a silnic první třídy začalo platit už v roce 2017, majitelům zbylých billboardů, které stále využívají jako reklamní plochu, zatím nebyly uložené žádné pokuty.
"K vymáhání nákladů na odstranění bude systematicky přikročeno po úplném odstranění reklamních zařízení včetně základů, které jsou také součástí zařízení. K tomu dochází u odstraněných zařízení v těchto měsících, následně budou náklady vymáhány komplexně," napsal redakci mluvčí ŘSD Jan Studecký.
Jenže žádná konkrétní čísla, kolik už stát musel zaplatit za odstranění nebo jaké sankce hrozí majitelům zbylých billboardů, ŘSD nesdělilo. Z poskytnutého vyjádření to však vypadá, že ŘSD ani minsiterstvo nejsou vůči hříšníkům dostatečně důsledné.
"Jsou neschopní, uplacení, nebo obojí," zní z opozice
Kvůli nečinnosti zmíněných úřadů už zuří opozice. "V říjnu minulého roku jsme předali MDČR seznam 150 problémových billboardů, jejichž provozovatelé si přišli na 40 milionů korun. Ministerstvo dosud otálí s odstraněním billboardů a domníváme se, že svou nečinností porušuje zákon. Nechápeme, jaktože za půl roku nezvládlo ANO problém vyřešit. Kdyby byli Piráti ve vládě, tak by již byly billboardy demontované a neoprávněný zisk a náklady na odstranění by se po firmách vymáhaly," napsal redakci předseda Poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.
Podobně to vidí i poslanec Petr Gazdík z hnutí Starostové a nezávislí. "Já to považuji za skandální, protože je to špatný příklad občanům, že se zákony nemusí dodržovat. Prostě když jste šikovní a máte neschopné ministerstvo, tak nemusíte dodržovat zákony. To je bohužel vzkaz ministerstva občanům České republiky," uvedl Gazdík a na otázku, co si myslí o neudělení pokut pro majitele nelegálních billboardů ze strany ŘSD a ministerstva, odpověděl rázně: "Jsou neschopní, uplacení, nebo obojí."
ŘSD i ministerstvo dopravy o konkrétních krocích mlží
ŘSD v případě vymáhání nákladů na odstranění postupuje poměrně laxně. Postup sice má určený, nikde však není uvedené, za jakou dobu ho musí splnit. "Pokud ani po výzvě vlastník nereaguje a zařízení neodstraní, vyzve Silniční správní úřad ŘSD, aby reklamní zařízení zakrylo a následně zařízení celé odstranilo. Náklady na odstranění jsou pak po vlastníkovi vymáhány. Snahou Silničních správních úřadů je donutit vlastníky, aby odstraňovali sami a nenechávali povinnost konat na státu," uvedl Studecký.
Kolik ale už stát na odstranění nelegálních reklam u dálnic zaplatil? A stanovil snad úřad vlastníkům nějakou lhůtu pro odstranění? To ŘSD ani po doplňujícím dotazu redakce nekomentovalo.
Podobně mlží i ministerstvo dopravy, ke lhůtě pro odstranění se jeho tisková mluvčí Lenka Rezková vyjádřila následovně: "Postupností zasílání výzev je míněn typ úředního postupu při řešení jednotlivých případů nelegálních billboardů. Z důvodu urychlení procesu se celkový objem případů rozdělí na několik částí a ty se právě postupně po jednotlivých krocích vypořádávají." Jak moc se tím ale současná situace urychlí a jestli skutečně padnou nějaké pokuty, to z odpovědi není jasné.
Podle zákona jsou nelegální ty billboardy, které se nacházejí blíže než 250 metrů od dálnic a 50 metrů od silnic první třídy. "Legální nadále zůstávají například uvnitř obcí, v tzv. souvisle zastavěném území, pokud byly povoleny podle stavebního zákona nebo pokud označují provozovny," dodal Studecký.
TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.
Poslední zprávy z rubriky Z domova:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Jen, Japonský jen JPY, kurzy měn
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Kalkulačka DPH - výpočet DPH pro rok 2019 i pro roky 1993-2018
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
- Příspěvek na bydlení v roce 2021 - Kalkulačka
- Čísla účtů pro placení daní v roce 2020
- Daň z nemovitosti - daň z nemovitých věcí v roce 2020
- Kalkulačka přídavků na děti pro rok 2020 - Máte po zvýšení životního minima nárok na přídavky na děti? Kolik dostanete?
- Minimální mzda v roce 2021, 2020 i v minulosti, vliv na zaručenou mzdu
- Předčíslí bankovních účtů finančních úřadů pro placení daní v roce 2020
- Odstupné pro rok 2020 - online kalkulačka. Na jaké odstupné máte nárok?
- XRP (Ripple) - aktuální a historické ceny kryptoměny XRP (Ripple) , graf vývoje ceny kryptoměny XRP (Ripple) - 1 rok - měna USD
Prezentace
12.12.2024 Český trh zaplavily extrémně zlevněné Samsungy.
05.12.2024 K nejprodávanějšímu telefonu sezony tablet zdarma.
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Černý pátek skončil, spotřebitelé utráceli více přes e-shopy, tržby v kamenných obchodech klesly
Štěpán Křeček, BHS
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory