Takhle to vypadá s obchodní válkou v praxi
Americký prezident Donald Trump uvalil cla na dovoz praček. Jak poukazují The New York Times, tento krok má očekávaný dopad, protože zvedl ceny těchto výrobků. Jenže vedle toho pravděpodobně vedl i k růstu cen sušiček prádla. Toto tvrzení se opírá o novou studii zpracovanou ekonomy z University of Chicago a Fedu, podle které „na spotřebitele dolehlo 125 – 225 % tarifů uvalených na pračky“. Do pokladny ministerstva financí podle ní cla přinesla 82 milionů dolarů, zatímco spotřebitel kvůli vyšším cenám zaplatil celkem o 1,5 miliardy dolarů více.
Studie dále tvrdí, že nová cla skutečně motivovala společnosti k tomu, aby přesunuly výrobu do Spojených států tak, jak to chtěl prezident Trump. Konkrétně měl tento krok vytvořit 1 800 nových pracovních míst. Jenže studie dodává, že náklad spojený s touto tvorbou je vysoký a odpovídá 817 000 dolarů na jedno pracovní místo. Cla byla přitom zavedena poté, co si společnost Whirlpool stěžovala na levnější konkurenci ze zahraničí, nejdříve dosáhla 20 % z ceny dovážených praček, později byla zvednuta na 50 %.
Prezident Trump sám sebe označuje za milovníka cel a ta, která uvalil na pračky, měla podle jeho slov pomoci výrobnímu sektoru. Cla uvalil i na dováženou ocel, hliník, solární panely a řadu dalších výrobků z Číny. Jenže podle ekonomů nesou náklady spojené s cly zejména spotřebitelé, protože ti platí vyšší ceny. A vedle nich i firmy, které se často spokojí s nižšími maržemi kompenzujícími nová cla. Zmíněná studie navíc dodává, že u praček zastavila cla trend poklesu jejich cen a výrobci využili těchto změn i k tomu, aby začali zvyšovat ceny sušiček. Ty přitom nebyly novými cly nijak dotčeny.
V souvislosti s vysokým nákladem tvorby pracovních míst studie poukazuje na to, že jsou i dražší způsoby než cla. Například šrotovné, které bylo zavedeno ve snaze stimulovat ekonomiku po finanční krizi roku 2008, neslo náklad 1,4 milionu dolarů na jedno nově vytvořené pracovní místo. Většina jiných programů je ale mnohem efektivnější a Fed dává za příklad stimulační program American Recovery and Reinvestment Act, kde vytvoření jednoho pracovního místa stálo v průměru 125 000 dolarů.
Zdroj: The New York Times
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Válec, objem válce
- Justice.cz - obchodní rejstřík
- Výpis z obchodního rejstříku - rejstřík firem
- Takhle to vypadá s obchodní válkou v praxi
- Takhle to vypadá s obchodní válkou v praxi
- Takhle to vypadá, když investoři bezmezně věří analytikům
- Týden po Irmě se lidé vracejí domů. Takhle to tam vypadá
- Inflace: Takhle to vypadá, když se ani analytici neshodnou
- Takhle to vypadá, když se na vás ECB vykašle. Portugalsko se blíží bankrotu
- Takhle to vypadá, když "hloupí" velí kupovat a "chytří" nestíhají prodávat
- Víkendář: Jak to vypadá s americkou válkou s chudobou
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory