USA se v něčem podobají spíše Latinské Americe
Vztahy mezi korporacemi a státem jsou mnohdy hodně složité. Jak poukazují Financial Times, americký prezident Donald Trump například po setkání s ředitelem společnosti Google uvedl, že firma pevně spolupracuje s americkou armádou, ne s tou čínskou. Předtím ale Google oznámil, že hodlá poskytovat rychlejší internetové služby pro Kubu. A to podle FT moc nesedí na Trumpovy sliby o tvrdším přístupu k Venezuele, protože Kuba jí poskytuje zpravodajské informace. Členské země se zase dohadují, zda se ve sporu o 5G sítě přiklonit k Číně nebo k USA, které chtějí dostat ze hry Huawei. A současně Apple soudně útočí na americkou společnost Qualcomm. Podle FT lze v tomto zdánlivém chaosu najít několik společných rysů.
„Tyto příběhy ukazují na konflikt, který panuje v americkém tržním systému ve chvíli, kdy naráží na realitu státního kapitalismu. A také je z nich zřejmý posun od průmyslové ekonomiky k digitální,“ uvádí FT. Největší americké společnosti jsou navíc globalizované – například firmy z akciového indexu S&P 500 generují téměř polovinu tržeb v zahraničí. Proto nedává moc smysl hovořit o nich jako o subjektech, které budou plně spolupracovat s jednou jedinou zemí. Globální provázanost sebou ale nese ještě více otázek. Pokud jsou například některé čínské společnosti bezpečnostní hrozbou pro USA, proč by jí automaticky nebyly firmy jako Google, Amazon, Apple či Microsoft pro Čínu?
Další otázky se točí kolem toho, nakolik je americký kapitalismus vůbec tím, za co je často vydáván. Tedy systémem, který podporuje konkurenci. FT v této souvislosti zmiňují společnost Google, která získala zmíněnou zakázku z Kuby, „protože bývalý ředitel Eric Schmidt a jeho tři kolegové měli velké slovo u lidí z vlády Baracka Obamy a na Kubu letěli v době embarga v roce 2014.“
Je těžké odhadnout, kam nakonec dospějí tenze, které současný systém vytváří. Ale je například těžké podporovat firmy v tom, aby volně alokovaly kapitál a duševní vlastnictví a zároveň po nich vyžadovat, aby spolupracovaly s jediným státem. Socialismus řešením není a to samé platí o čínském systému, který nakonec nemusí být schopen vypořádat se s moderní digitální společností. Podle FT je namísto toho potřeba, aby stát pochopil, že v ekonomice má svou roli. Tou jsou ale aktivity, které trh nezajistí, a ne třeba snaha o selektivní podporu některých společností. Pokud se toto povede, ukáže se i síla současného systému.
Zdroj: FT
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory