Jan Berka (Roklen24)
Investice  |  03.04.2019 09:10:03

Orel vs. drak. O další krok blíže k dohodě

Nejžhavějším tématem posledních dní je eskalující situace kolem brexitu. Poněkud do pozadí se tak dostalo další klíčové téma pro světovou ekonomiku a náladu na trzích, a tím je pokračující obchodní vyjednávání Spojených Států a Číny. A právě to se stalo hlavním hybatelem dnešního rána.

Zprávy o tom, jak pokračují obchodní debaty mezi dvěma největšími ekonomika, jsou doposud pouze na úrovni komentářů a povětšinou informací od neveřejných zdrojů. Tím nejsilnějším fundamentem bude až dohoda „černé na bílém“. Ta je ale prozatím spíše v nedohlednu, byť první pro trhy pozitivní zprávy se už objevily. Jednou z nich je i aktuální informace serveru Financial Times hovořící o tom, že v rámci vyjednávání již byla vyřešena většina nedořešených otázek. K dosažení konečné dohody však prý zbývá dořešit několik problému, které se navíc jeví jako nejchoulostivější.

Podle Financial Times Peking požaduje odstranění uvalených cel na čínský dovoz do USA, zatímco američtí zástupci trvají na stanovení podmínek donucovacího mechanismu zajišťujícího, že čínská strana dodrží dohodu. Samotná dohoda má pak být v řeči čísel, alespoň dle informací viceprezidenta pro mezinárodní vztahy Americké obchodní komory Myrona Brillianta, dosažena z 90 %. Zbylých 10 % je těch nejsložitějších, přičemž dle FT bude potřeba kompromisů na obou stranách.

Spekulace o možném blížícím se konci obchodních sporů se projevila v náladě na světových trzích. Vedle sílících asijských akcií vidíme i rostoucí výnosy jak v Asii, tak i Evropě a USA. U měn pak pozorujeme sílící euro, které vedle lepší nálady podporuje i dnes ráno mírně se snižující spread mezi 10letým americkým a německým dluhopisem. Vedle toho pak lehce oslabují měny považované za bezpečné přístavy, jako je švýcarský frank či japonský jen.

Optimismus pozorujeme i na britské libře vůči dolaru. Ta těží z informace, že britská premiérka Mayová hodlá požádat EU o prodloužení brexitu za datum 12. dubna. Nemělo by se však jednat o delší prodlevu než do 22. května, což je datum vymezující poslední termín k tomu, aby se Velká Británie nemusela účastnit voleb do Evropského parlamentu. Jak se brexitová situace bude vyvíjet dál, určí jednání Mayové s šéfem opozičních labouristů Corbynem.

Co se týče dnešního kalendáře zahraničích dat, reportovány budou evropské indexy PMI sektoru služeb a jejich kompozitní vyjádření. V USA pak bude zveřejněn Národní report zaměstnanosti agentury ADP, který by měl dle odhadu trhu za březen vykázat vytvoření více než 170 tisíc nových pracovních míst.

Aktuálně se americká měna vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1220 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 97,17 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1179 do 1,1223 EURUSD.*

Kurz koruny se v tomto týdnu postupně posouvá k silnějším úrovním, aktuálně necelé čtyři haléře nad hranicí 25,70 za euro. Podobně se vyvíjí i zbytek regionu.

Včera zveřejněná revize HDP za 4Q 2018 směrem dolů neměla na domácí měnu výraznější vliv – kurz naopak spíše posiloval. Ve zbytku týdne budou zveřejněna data až v pátek, a to maloobchodní tržby (očekává se mírné zrychlení z 1,5 % y/y na 2,3 %). V ten samý den pak ČNB vydá zápis z březnového zasedání bankovní rady.

Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,73 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,70 až 25,79 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,87 až 23,11 USDCZK.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Portál Roklen24.cz je exkluzivní server o ekonomice, financích a investicích, který poskytuje aktuální ekonomické zpravodajství, real-time data, grafy, analýzy, názory, videa a rozhovory.






Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688