Data z amerického trhu práce potvrdí jeho dobrou kondici (Ranní zpráva z finančního trhu)
Dnes zveřejněná data nebudou zrovna patřit k těm top ten. ADP report by měl ukázat, že americká ekonomika stále disponuje poměrně velkým počtem volných pracovních pozic. Evropské indikátory PMI zřejmě mnoho důvodů k optimismu nenabídnou. Polská centrální banka dnes ponechá sazby beze změny.
Evropský PMI potvrdí, že nálada v eurozóně se moc nelepší
Ve Spojených státech bude dnes zveřejněn předskokan klíčových pátečních dat z trhu práce, ADP report. Ten by měl potvrdit, že ekonomika USA stále vykazuje solidní počet volných pracovních míst. Březnový ISM mimo oblast zpracovatelského průmyslu zřejmě čeká mírná korekce.
Finální březnový indikátor PMI pro oblast eurozóny zřejmě ukáže, že nálada v zemích EU se moc nelepší. Kompozitní PMI tak zůstane pod svým dlouhodobým průměrem. Propad indexu byl způsoben obavami z vývoje globální poptávky, situace v německém průmyslu i politického vývoje v Itálii a Francii. S tím, jak tyto faktory budou postupně odeznívat, měla by se zlepšovat i nálada nákupních manažerů.
Možnost dalšího dokladu brexitu zvedla euru náladu
Po osmihodinovém jednání vlády britská premiérka Theresa May včera oznámila, že plánuje požádat EU o další odložení termínu brexitu. Společnou řeč se bude nyní snažit nalézt s předsedou opozičních labouristu Jeremym Corbynem. Pozitivní je, že mezi oběma leadry panuje shoda o tom, že by Británie neměla z EU odejít bez dohody. Euro tento výsledek vyhodnotilo jako pozitivní a během asijské seance posílilo o 0,2 % na 1,122 USD/EUR.
Polská centrální banka region z letargie nevytrhne
Klíčovou událostí v regionu dnes bude zasedání polské centrální banky. To však regionální vody zřejmě nezčeří. Úrokové sazby zůstanou beze změny na úrovni 1,5 %. Pravděpodobně se nezmění ani rétorika, neboť novou inflační zprávu diskutovala centrální banka již v březnu a od té doby se toho mnoho nezměnilo. Inflace v posledních měsících sice nabrala na tempu, stále však zůstává pod 2,5% cílem centrální banky (v březnu na úrovni 1,7 % y/y). Na velmi nízkých úrovních se drží i jádrová inflace (1,0% y/y v únoru).
Češi si začínají šetřit na horší časy, koruna se toho nebojí
Český statistický úřad včera zveřejnil třetí odhad růstu HDP za poslední kvartál loňského roku. Podle něho domácí ekonomika nakonec ve srovnání s předchozím čtvrtletím přidala 0,8 %, v meziročním srovnání pak 2,6 %. Struktura růstu ukázala, že hlavním tahounem byl zahraniční obchod, spotřeba se naopak příliš nepředvedla. Obrázek dokreslily i informace ze sektorových účtů. Podle nich domácnosti již více šetří, naopak mzdy rostou pomalejším tempem. I tak ale ukrajují ze ziskových marží podniků. Více jsme o tomto tématu psali zde http://bit.ly/2U9vqZI.
Kurz koruny si s revizí HDP směrem dolů nedělal hlavu. Naopak měl po jejím zveřejnění tendenci mírně posilovat, a to z úrovní okolo 25,78 na 25,74 CZK/EUR. Obchodování na trhu však zůstávalo nemastné neslané. Podobně na tom byly i ostatní regionální měny, které shodně oslabily o 0,1 % na 4,296 PLN/EUR a 321,7 HUF/EUR.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?