Mohla by se do Evropy vrátit krize let 2010–2014?
Krize v eurozóně, která začala v roce 2010 a trvala do roku 2014, byla vyvolána jevem, kterému se říká náhlé zastavení toku kapitálu. V té době totiž kapitál přestal proudit mezi jednotlivými zeměmi eurozóny, protože investoři vnímali zvýšené riziko. To se týkalo jak závazků vlád, tak bankovního sektoru zemí na periferii měnové unie. Hlavní ekonom investiční banky Natixis Patrick Artus si nyní klade otázku, zda by se něco takového mohlo opakovat.
Artus v první řadě poukazuje na to, že přebytky úspor generované v Německu a Nizozemí již nemíří do zbytku eurozóny tak, jako tomu bylo před zmíněnou krizí. Změnu tohoto trendu vystihuje následující graf s bilancemi běžného účtu zmíněných dvou zemí a zbytku eurozóny:
K uvedené změně došlo proto, že ostatní země eurozóny musely snížit svou domácí poptávku. Tím eliminovaly své deficity, které je dovedly ke krizi ve chvíli, kdy investoři odmítli tyto deficity nadále financovat z obav z přílišného rizika. Pravděpodobnost opakování krize tedy nyní snižuje to, že Německo a Nizozemí již zemím na periferii nepůjčují a tudíž z jejich strany nemůže dojít k opětovnému zastavení toku kapitálu. Nicméně krize by mohla vzniknout i proto, že by věřitelé začali houfně prodávat aktiva, která nakoupili dříve.
Pozitivně vnímá Artus vývoj v oblasti rizikovosti vládních dluhopisů na periferii. Příklad Itálie podle něj ukazuje, že trhy si nakonec vynutí potřebnou disciplínu a situace se tak v této oblasti lepší. A podobný názor má i co se týče rizika opakování bankovní krize. Zde poukazuje na vyšší kapitál bank a pokles špatných úvěrů.
Obavy by naopak mohlo vzbuzovat to, že banky v zemích, jako je Itálie, stále drží velký objem domácích vládních obligací a to zvyšuje pravděpodobnost souběžné krize bankovního a vládního sektoru. Řešením by měla být větší diverzifikace bankovních portfolií směrem k dluhopisům jiných evropských vlád.
Zdroj: Natixis
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kdy můžete do předčasného důchodu a o kolik peněz přijdete?
- Sleva na poplatníka 2023 - 30.840. Kč. Slevu může uplatnit zaměstnanec i OSVČ. Sleva zůstává stejná jako v roce 2022.
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- XRP (Ripple) - aktuální a historické ceny kryptoměny XRP (Ripple) , graf vývoje ceny kryptoměny XRP (Ripple) - 10 let - měna USD
- Zlato - historický vývoj ceny Zlato po letech, minima, maxima, průměr. 1 oz - měna USD
- Předdůchod 2024 - kalkulačka: na 5 let předdůchodu musíte naspořit 763.680 Kč.
- Forex trading online - investice do EUR/USD a ostatních měn
- Katastr nemovitostí - nahlížení do katastru nemovitostí online
- Důchodová kalkulačka - odchod do důchodu
- Třídění hmotného majetku do odpisových skupin, Příl.1 - Zákon o daních z příjmů č. 586/1992 Sb.
- Kdy do důchodu?
- Neomezená data 2023 - mobilní tarify s neomezenými daty, neomezený internet do mobilu
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory