8. března: Tohle potřebujete vědět nejen o pátečním obchodování na amerických burzách
Hlavní americké indexy již pátým dnem po sobě oslabily, když zpráva o nečekaně slabém přírůstku pracovních míst ve Spojených státech prohloubila obavy o budoucnost globální ekonomiky. Index zaznamenaly největší týdenní pokles od propadu trhu koncem loňského roku. Na devizovém trhu klesla hodnota dolaru.
Index Dow odepsal 0,09 % na 25 450,24 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,21 % na 2 743,07 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o 0,18 % na 7 408,14 bodu. Index volatility VIX (před týdnem 13,57 bodu) klesl o 3,25 % na 16,05 % a výnos 10letých vládních dluhopisů se snížil o jeden bazický bod na 2,63 % (před týdnem 2,76 %).
Za celý týden indexy Dow a S&P 500 odepsaly po 2,2 %, ztráta indexu Nasdaq dosáhla 2,5 %.
Americká ekonomika v únoru vytvořila pouze 20 000 pracovních míst, nejméně za téměř rok a půl. Analytici v anketě agentury Reuters předpovídali, že vznikne zhruba 180 000 míst. Trh si data vyložil jako další projev zpomalování aktivity hospodářství. Podle některých analytiků jsou investoři znepokojeni zpomalováním globální ekonomiky a data z trhu práce byla jen dalším dílkem do mozaiky narůstajícího pesimismu.
"Pro mě není číslo o pracovních místech příznakem blížící se záhuby. Myslím, že zpráva je silně ovlivněna uzavřením vládních úřadů a dalšími sezónními deformacemi," uvedl nicméně Brent Schutte z Northwestern Mutual Wealth Management Company.
(I)RELEVANTNÍ RŮST AMERICKÉHO DLUHU
Míra nezaměstnanosti v USA ale klesla na 3,8 % z lednových čtyř procent a průměrná hodinová mzda meziročně vzrostla o 3,4 %, nejvíce za deset let. Někteří analytici poznamenali, že při podrobnějším pohledu na zveřejněná data situace tak zle nevypadá.
Data z trhu práce poslala níže hodnotu dolaru. Jeho index, který vyjadřuje hodnotu americké měny ke koši šesti hlavních světových měn, kolem 21.30 SEČ odepisoval zhruba 0,4 % na 97,3 bodu. Vůči japonskému jenu dolar ztrácel asi 0,5 % na 111,03 JPY, euro k dolaru vykazovalo růst o 0,44 % na 1,1242 USD.
Na nejnižší úroveň za více než 16 let se propadla švédská koruna, neboť švédská centrální banka avizovala horší výhled ekonomiky. Podobně se v minulých dnech vyjádřila také Evropská centrální banka, stejně jako centrální banka Kanady.
Ceny ropy se výrazně snížily, odpoledne ztrácely více než tři procenta. Dolů je táhnou horší vyhlídky globální ekonomiky včetně zhoršené prognózy pro eurozónu a statistiky z amerického trhu práce. K tomu se přidávají obavy kvůli pokračujícímu růstu zásob ropy v USA.
Světové trhy zasáhl čtvrteční komentář prezidenta Evropské centrální banky Maria Draghiho, že evropská ekonomika je v období pokračujícího útlumu a všudypřítomné nejistoty.
Klesá i tempo růstu asijských ekonomik. Až dosud poptávku po ropě táhla Čína, kde se dovoz ropy drží nad deseti miliony barelů denně. Slabší tempo tamní expanze hospodářství si ale pravděpodobně vybere svou daň. Vývoz z Číny vyjádřený v dolarech v únoru klesl o 21 %, což byl největší propad za tři roky. Dovoz klesl o 5,2 %.
Na straně nabídky ceny stále podporují těžební škrty Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců, jejich snahy ale podkopává růst produkce ve Spojených státech. Těžba v USA od začátku roku 2018 stoupla o více než dva miliony na bezprecedentních 12,1 milionu barelů denně. Spojené státy se tak dostaly před Rusko a Saúdskou Arábii a staly se největším světovým producentem ropy.
KOMPLETNÍ SHRNUTÍ PÁTEČNÍHO OBCHODOVÁNÍ V USA
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?