ECB čeká se zvyšováním sazeb, více času na přípravu se může hodit
Slabá makroekonomická data z Evropy, zmatky okolo brexitu a hrozba amerických cel odsunuly očekávané zvyšování eurových sazeb za horizont letošního roku. Oddalování návratu k normálnějším měnovým podmínkám jsme již pocítili i u dolarových sazeb nebo v době kurzového závazku ČNB. Váhání s normalizací sazeb kvůli krátkodobé slabosti trhu či ekonomiky přitom bylo dobrou příležitostí se připravit na dlouhodobou změnu podmínek patřičným zajištěním.
První zvýšení eurových sazeb se oddaluje. Ještě loni na podzim byl na trzích růst sazeb po letošním létě považován za hotovou věc. Propad akciových indexů koncem roku 2018, přísun slabých makrodat z Evropy a obavy z amerických cel a divokého brexitu ale posunuly očekávání prvního zvýšení sazeb ze strany ECB na druhou polovinu roku 2020. Samotná banka svůj úrokový výhled zatím nezměnila, ale k tomu zřejmě dojde na nadcházejícím zasedání guvernérů 7. března.
Eurové financování tedy zůstává levné. Na první pohled působí riziko jeho zdražení jako vzdálenější a potřeba je řešit slabší. První pohled však často klame. Aktuální eurové sazby jsou kandidátem na vstup do sbírky tržních situací, kdy oddalování posunu k normálnějším měnovým podmínkám nabídlo dobrou příležitost si zajistit příznivé podmínky i do budoucna.
Oddalování růstu sazeb a exitu ČNB
V této sbírce jsou za poslední roky dolarové sazby, ukončení kurzového závazku ČNB i české sazby. Všechny tyto situace měly některé společné charakteristiky:
1. Širší makroekonomické důvody pro nízké sazby (slabou měnu) zmizely s výrazným předstihem před samotnou změnou měnové politiky.
2. Krátkodobý vývoj na trzích a ekonomice však vedl k vážným pochybnostem a oddalování růstu sazeb (exitu z kurzového závazku). Připomeňme propad amerického těžařského průmyslu kvůli cenám ropy, ruské sankce, propad čínských akciových trhů, americké prezidentské volby nebo referendum o brexitu.
3. Velice nízká tržní očekávání ohledně růstu sazeb (posílení měny) započítaná do úrokových křivek a forwardových bodů na forexu, a tím výrazná asymetrie možných nákladů/úspor díky zajištění.
4. Zpětně se ukázalo, že zajistit se dříve než na poslední chvíli proti odrazu sazeb (posílení měny) z minim bylo nějaký čas ztrátové (sazby IRS, forwardové kurzy), ale následně se výrazně vyplatilo.
Eurové sazby do sbírky
U eurových sazeb zatím nevíme, zda se jejich zajištění následně výrazně vyplatí. Jinak jsou však charakteristiky velice podobné. Po několika letech růstu evropské ekonomiky (i zaměstnanosti) důvody pro mimořádně uvolněnou měnovou politiku zmizely. ECB ostatně proto přestala odkupovat dluhopisy.
Nedávný vývoj na finančních trzích a v evropské ekonomice hovoří pro oddálení růstu eurových sazeb. Zpomalení a rizika však automaticky neznamenají, že evropská ekonomika skutečně spadne do hluboké recese. Krátkodobé důvody přicházejí a odcházejí, za pár měsíců může být situace úplně jiná.
Asymetrie nákladů a úspor
Podobná je i výrazná asymetrie toho, kolik zajištění může stát a kolik může ušetřit.Sazby eurových úrokových swapů (IRS) jsou v řádu desítek bazických bodů (podle délky splatnosti). Jsou maximálním nákladem, jaký může úrokové zajištění znamenat. Úspory mohou být naopak značné.
Pro ilustraci se podívejme na simulace sazby EURIBOR, pokud by následovaly dolarové sazby od ledna 2015 nebo korunové sazby od ledna 2017. Je vidět, že úspory by počáteční náklady několikanásobně převýšily.
Další článek: Co letos (ne)čekat od centrálních bank? Fed skončil se zvyšováním sazeb, ECB začne až na konci roku
Přečtěte si také k úrokovým sazbám
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun