Makroekonomika  |  21.02.2019 16:28:04

Okénko trhu: Německé PMI za únor kleslo; Podobně dopadlo i únorové PMI ve výrobě eurozóny

Záznam z jednání Fedu potvrdil vyčkávací strategii centrální banky. Nicméně nenaznačuje konec cyklu zvyšování úrokových sazeb. Někteří členové však podle záznamu jsou ochotni hlasovat pro jejich navýšení pouze v případě překvapivě vyšší inflace. Tým RBI však očekává, že právě zrychlení inflace a další pokles míry nezaměstnanosti donutí americkou centrální banku zvýšit úrokové sazby ještě jednou v polovině tohoto roku. Hlavním tématem jednání však byla diskuze ohledně možného ukončení kvantitativního utahování. Téměř všichni členové se shodují na tom, že by k jeho ukončení mělo dojít ještě v tomto roce vzhledem k faktu, že rezervy amerických bank již dosáhly úrovně, která je jak regulátorem, tak samotnými bankami považována za přijatelnou. Zároveň také zmiňují, že právě nejistota ohledně termínu ukončení kvantitativního utahování byla jedním z hlavních důvodů zvýšené volatility trhů na konci loňského roku. V tuhle chvíli lze říct, že Fed zahájil vyčkávací taktiku a čeká na aktuální data z americké ekonomiky.

Německé PMI za únor kleslo na 47,6 bodu, nejnižších hodnot za více než šest let. Oproti předchozímu měsíci si pohoršilo o více než dva body. Nižší hodnotu zaznamenal naposledy v prosinci 2012 (46 bodu), kdy v následujícím čtvrtletí, tedy v prvním čtvrtletí 2013, dosáhlo německé HDP svého dna s meziročním propadem o 0,4 %. Pokud bychom nyní počítali se stejným vývojem, dalo by se očekávat, že německá ekonomika bude i nadále zpomalovat. Proto ačkoliv čtvrté čtvrtletí loňského roku nepotvrdilo německou recesi, je možné, že se ji v následujících obdobích dočkáme. Na indexu se negativně podepsal především objem nových objednávek. Naopak pozitivní dopad na výši indexu měla tvorba nových pracovních míst.

Podobně dopadlo i únorové PMI ve výrobě eurozóny, které se po více než pěti letech propadlo pod hranici padesáti bodů s hodnotou 49,2. Tím po dlouhé době vypadl z pásma expanze, což se, vzhledem k výsledkům jednotlivých států eurozóny, dalo očekávat. Za propadem indexu stál především pokles nových továrních objednávek.

Americké objednávky dlouhodobé spotřeby za měsíc prosinec vzrostly o 1,2 %. Na výsledku se pozitivně podepsaly především objednávky v civilním letectví, které meziměsíčně vzrostly o téměř třicet procent. Dalšími pozitivními přispěvateli jsou doprava či objednávky motorových vozidel a jejich součástek. Velký propad sedm procent zaznamenaly objednávky ozbrojených složek.


Autor: Eliška Jelínková, analytička
Editor: František Táborský, analytik
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.






Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688