(Kurzy.cz)
Okénko trhu: Brexit je zásadní i pro tuzemskou ekonomiku
V tuto chvíli se zdá, že ve hře jsou všechny možné i nemožné scénáře britského odchodu z Evropské unie. V britském parlamentu v současnosti není většina ve prospěch žádné cesty z EU, proto ani hlasování o současné, již jednou zamítnuté, dohodě nedává smysl. Jediné, co si většina poslanců nepřeje, je tvrdý brexit bez dohody. V současnosti se britská premiérka T. May opět snaží vyjednat úpravy v dohodě s EU, což však evropská strana odmítá. Tato patová situace nás tak vede ke zvýšení šance scénáře „hard“ brexitu na 30 %. Nepředpokládáme však, že by to měl být zamýšlený scénář britských politiku, ale spíše výsledek neshod uvnitř vládní strany a napříč politickým spektrem. Na druhou stranu tak dáváme 70% šanci relativně pokojnému odchodu Británie z EU.
V tomto případě zvažujeme dvě varianty, přičemž mírně vyšší šance přisuzujeme prodloužení současné lhůty a to minimálně do konce června. Začátkem července totiž bude poprvé zasedat Evropský parlament v novém složení. Toto řešení však přijde na stůl až na poslední chvíli za podmínky shody napříč stranami v britském parlamentu. V každém případě článek 50, který stanovuje podmínky odchodu členské země z EU, neurčuje žádný časový limit pro možné prodloužení této lhůty (hypoteticky tento proces může trvat i další roky). Tento krok může být také podmíněn nebo spojen s dalšími kroky, jako jso u předčasné volby, nové referendum nebo jednoduše další vyjednávání. Druhou možností je schválení současného návrhu dohody včetně možných úprav. Hlavním tématem jsou v současnosti hranice Velké Británie s Irskem. Sporná témata jako je toto by mohly být vyňata a řešena zvlášť. Nicméně podle našeho názoru EU nebude ochotna dělat příliš ústupků. Už v tuto chvíli je jasné, že všechny zamýšlené dohody včetně volného obchodu nemůžou být vyjednány včas.
Stručně řečeno, stále věříme, že dojde k rozumné dohodě ať už v jakémkoli termínu a nedojde na neřízený brexit. Takový scénář by poškodil zejména ekonomiku Velké Británie včetně její reputace (obojí by pravděpodobně vedlo ke snížení ratingu země). O něco menší ztráty by postihly i EU. Ta však jednotným přístupem k jednání s Británií získala politický kredit na mezinárodním poli. Nicméně v kontextu rostoucích obav ze zpomalující ekonomiky Evropy to jako útěcha stačit nebude a naopak ochota podstoupit „hard“ brexit, podle našeho názoru, z tohoto důvodu klesá. Výsledkem může být krátká recese eurozóny, avšak větší katastrofu by tento scénář neměl přinést.
Britské odcházení je zásadní i pro tuzemskou ekonomiku, která byla označena MMF jako pátá nejvíce ohrožená dopadem „hard“ brexitu. To si uvědomuje i bankovní rada ČNB, která má naplánované nejbližší zasedání jen den před oficiálním datem odchodu Velké Británie z EU. Podle našeho názoru tak otázka brexitu rozhodne i o dalším zvyšování úrokových sazeb.
Autor: František Táborský, analytik
Editor: Eliška Jelínková, analytička
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory