Makroekonomika  |  18.02.2019 12:13:35

ČNB je o krok blíže březnovému zvýšení úrokových sazeb

Podle předběžného odhadu ČSÚ vzrostla česká ekonomika v závěru minulého roku mezičtvrtletně o 1,0 %, což znamená zrychlení o čtyři desetiny ve srovnání s předchozím čtvrtletím. Meziroční tempo také zrychlilo na 2,9 %. Výsledek je tak pozitivním překvapením, ačkoli se jedná pouze o předběžný odhad, který může být v následujících měsících revidován. Za celý loňský rok dosáhl hospodářský růst 3 %. Podle informací statistického úřadu byla hlavním impulsem zahraniční poptávka a investice. I přes zpomalení tuzemské ekonomiky v předchozích dvou čtvrtletích je současné zrychlení pozitivním překvapením. Celý komentář naleznete na https://bit.ly/2S5fyl0. Také lednová inflace překvapivě zrychlila na 2,5 %, a jádrová inflace je nejvyšší od roku 2007 (psali jsme zde https://bit.ly/2ByjeX3). Obě zprávy z minulého týdne tak jsou jasným signálem ve prospěch zvyšování úrokových sazeb ČNB. Obě statistiky byly vysoko nad prognózou centrální banky i celého trhu.

Koruna zareagovala a za celý uplynulý týden si dopřála posílení vůči euru o necelé procento. Výrazně tak i předčila své regionální konkurenty. Situaci pomohl i zveřejněný záznam z únorového jednání bankovní rady, který uvádí, že další zvýšení úrokových sazeb může přijít na jakémkoli následujícím zasedání. Vyplývající rostoucí očekávání trhu ohledně zvyšování sazeb centrální banky kromě koruny podpořily i výnosy státních dluhopisů a úrokové swapy. U obou zmíněných napříč všemi splatnostmi se blíží nebo už překročily nejvyšší hodnoty tohoto roku. Trh v současnosti už počítá s jedním zvýšením úrokových sazeb v horizontu šesti měsíců, zatímco doposud od začátku tohoto roku předpokládal konec zvyšování úrokových sazeb.

Podle našeho názoru statistiky z minulého týdne výrazně podpořily šance březnového zvýšení úrokových sazeb. Bankovní radu však bude také zajímat vývoj v zahraničí. Nejbližší jednání proběhne jen den před oficiálním datem odchodu Velké Británie z EU. Mělo by tak už být jasné, jakou cestu Británie zvolí a jaký to bude mít dopad na tuzemskou ekonomiku. Bankovní radu také znepokojuje zpomalení německé ekonomiky, na kterou jsme těsně navázáni. Ta se jen těsně v závěru minulého roku vyhnula recesi. Tento týden vychází hned celá řada předstihových ukazatelů za únor, které by mohly poodhalit, jaký bude další vývoj u našeho souseda a v celé eurozóně. Tým RBI očekává vesměs jejich zlepšení, které by mohlo pomoci i koruně k dalším ziskům.

Autor: František Táborský, analytik
Editor: Helena Horská, hlavní ekonomka
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.


Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:

Et 16:28  Kondice tuzemského průmyslu se zatím nezlepšuje (Komentář) Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Et 13:27  Auta pomohla zahraničnímu obchodu, průmysl potopila (Analýza makroindikátorů) Investiční bankovnictví (Komerční banka)







Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688