Český růst HDP by měl potěšit (Ranní zpráva z finančního trhu)
Data ve světovém kalendáři dnes moc zajímavá nejsou. Ve Spojených státech nás čeká průřez situací v oblasti průmyslu, který však žádné šokující odhalení zřejmě nepřinese. Pozornost tak budeme moci věnovat především domácí ekonomice, kde budou zveřejněny výsledky růstu HDP za závěrečné čtvrtletí loňského roku. Ty by měly potěšit.
Data z amerického průmyslu neoslní ani neurazí
Ve Spojených státech bude dnes zveřejněna série dat z oblasti průmyslu. Důvěra ve zpracovatelském průmyslu v okolí New Yorku by měla vyskočit na 7,0 bodu a oklepat se tak z lednového propadu. Využití kapacit se udrží na solidních 78,7 %.
Americké maloobchodní tržby propadly
Včera byl zveřejněn zpřesněný odhad růstu HDP eurozóny za Q4 18. Ten byl potvrzen na úrovni 0,2 q/q a 1,2 % y/y. Detailní strukturu se však dozvíme až na začátku března. Německo jen o vlásek uniklo recesi, když ve čtvrtém kvartále vykázalo v mezičtvrtletním srovnání stagnaci. Ani první měsíce letošního roku zřejmě nebudou pro německou ekonomiku jednoduché. S příchodem jara však očekáváme, že aktivita českého největšího obchodního partnera opět nabere na tempu.
Obchodování se společnou evropskou měnou bylo v průběhu dne nemastné neslané. Odpoledne však byly zveřejněny americké maloobchodní tržby, které výrazně zaostaly za očekáváními a katapultovaly tak euro vůči americkému dolaru o 0,3 % výše až nad úroveň 1,13 USD/EUR. Zde se však euru udržet nepodařilo a vrátilo se na 1,129 USD/EUR. Americké maloobchodní tržby totiž v kontrolní skupině, která přímo vstupuje do výpočtu HDP, propadly o 1,7 % m/m. To představuje druhý největší pokles od roku 1992. Odhady HDP pro Q4 18, tak zřejmě čekají revize směrem dolů.
Theresa Mayová včera utrpěla další porážku. Dolní sněmovna tentokrát pohřbila její návrh, že bude v EU usilovat o změnu irské pojistky. Britský parlament tak dal najevo, že o dohodu Mayové nestojí. Dodržení termínu vystoupení Velké Británie z EU (29. března) se tedy jeví stále méně a méně reálné. Podle našeho názoru bude muset být termín prodloužen.
Česká ekonomika šlápla na plyn
V závěrečném čtvrtletí loňského roku česká ekonomika podle našeho odhadu šlápla na plyn a zrychlila jak na mezičtvrtletní tak na meziroční bázi. Přispěla k tomu velmi dobrá situace na trhu práce, která podpořila růst domácí spotřeby. Zároveň předpokládáme, že v Q4 18 zrychlila i investiční aktivita a to jak v soukromém, tak veřejném sektoru. Měsíční statistiky z konce roku navíc naznačují, že velmi dobrých výsledků dosáhl i zahraniční obchod. Domácí ekonomika tedy zatím zřejmě byla schopna odolat zpomalení německé ekonomiky a podle našeho odhadu v Q4 18 přidala 0,8 % q/q a 2,5 % y/y.
V Polsku bude zveřejněna lednová inflace. Ta pravděpodobně mírně zrychlila na 1,2 % y/y, což je však stále výrazně pod 2,5% inflačním cílem centrální banky. Z tohoto důvodu jsme posunuli svůj výhled na zvyšování polských úrokových sazeb. Nyní ho očekáváme až v červenci a listopadu 2020, zatímco náš původní odhad počítal se zpřísněním měnové politiky už v Q4 19.
Výsledky HDP regionální měny ignorovaly
V Polsku a Maďarsku byla včera zveřejněna data o růstu HDP v Q4 18. Maďarská ekonomika překonala očekávání a přidala 5 % meziročně a 1,1 % mezikvartálně. Detailní strukturu zatím neznáme, nicméně podle statistického úřadu k růstu nejvíce přispěla oblast služeb a maloobchodu. Podle ministra financí Vargy ekonomice pomohlo uzavření šestileté dohody s odbory, která zaručí zvyšování minimální mzdy výměnou za daňové úlevy pro zaměstnavatele. Díky vládní podpoře výstavby bydlení velmi dobře prosperuje i stavební sektor. Udržet dynamiku HDP alespoň 2 pb nad úrovní EU se vláda podle jeho slov bude snažit i nadále. Polský růst HDP naopak zklamal a za tržními očekáváními zaostal. Detailní struktura však bude zveřejněna až na konci února. Podle informací, které jsou zatím k dispozici, zklamaly především investice a čistý export přispěl negativně.
Zveřejněná data nechala regionální měny víceméně chladné. Všechny tři (česká koruna, maďarský forint i polský zlotý) skončily vůči euru nakonec beze změny (25,81 CZK/EUR, 319,2 HUF/EUR, 4,339 PLN/EUR).
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada