Meziroční inflace 2,5% je nejvyšší od loňského srpna
Celková meziroční inflace zahájila letošní rok vyšším než očekávaným nárůstem: na úrovni 2,5 % je nejvyšší od loňského srpna a po dvou měsících se tak vrátila nad úroveň dvouprocentního inflačního cíle.
Nárůst meziroční inflace byl tažen cenami alkoholu a tabáku, potravin, energií pro domácnosti, a dále řadou položek spadajících do jádrové inflace.
Jediná významná položka, jež by sama o sobě hovořila pro pokles celkové inflace, byly ceny pohonných hmot, jejichž meziroční růst se v lednu dále zpomalil.
ČNB ve své nedávno zveřejněné prognóze očekávala lednovou inflaci beze změny na úrovni dvou procent, finanční trh lednovou inflaci očekával zhruba na úrovni 2,1 %.
Pro jádrovou inflaci pak centrální banka pro celé letošní první čtvrtletí očekávala průměrnou úroveň 2,6 %: na této úrovni se ale jádrová inflace nacházela již v prosinci a dle dostupných údajů lze usuzovat, že v lednu tento cenový ukazatel dále zrychlil svůj růst.
Skutečnost, že růst inflace byl tažen většinou položek spotřebního koše, jistě neunikne pozornosti jestřábího křídla v bankovní radě ČNB.
Navíc lze pro nejbližší měsíce předpokládat další nárůst celkové inflace: jednak zde bude doznívat efekt zdražení energií pro domácnosti a své poslední slovo zřejmě neřekl ani růst jádrové inflace.
Za celé první čtvrtletí tak lze očekávat celkovou inflaci v průměru zhruba na úrovni 2,7 %, za celý letošní rok bych v tuto chvíli odhadoval průměrnou inflaci na úrovni 2,3 %, když loni průměr činil 2,1 %.
ČNB ve své prognóze z počátku února viděla průměr pro letošní první čtvrtletí na úrovni 2,4 %, za celý rok 2019 pak pro průměrnou inflaci předpokládala úroveň 2,2 %.
Kombinace vyšší inflace a slabší koruny povede k tomu, že debata o zvýšení úrokových sazeb zůstane obrazně řečeno na stole.
Myslím si, že ČNB ponechá své sazby beze změny i v březnu, vážná debata o možnosti jejich zvýšení by ale mohla být na pořadu dne na zasedání bankovní rady počátkem května.
Pro leden bývají skoky v inflaci tím či oním směrem poměrně příznačné a proto si myslím, že i samotná centrální banka bude pro své úvahy o měnové politice chtít znát vývoj spotřebitelských cen i v několika dalších měsících.
Inflace za leden je ale vyšší, než se čekalo, totéž zřejmě platí i o jádrové inflaci, na což koruna reaguje posílením, neboť trh si je vědom toho, že takový vývoj spotřebitelských cen představuje vítr do plachet pro zastánce dalšího zvýšení úroků ČNB.
Radomír Jáč
Radomír Jáč působí na kapitálových trzích již dvacet let, a to s praxí na pozici hlavního analytika v předních investičních bankách a asset management společnostech aktivních na středoevropských trzích. Profesně pokrývá makroekonomický vývoj včetně měnové a rozpočtové politiky, vývoj měnových kurzů či výnosů vládních dluhopisů, především ve středoevropském regionu (včetně české ekonomiky) a v eurozóně. Vystudoval VŠE v Praze se zaměřením na hospodářskou a sociální politiku, ekonomické teorie a finanční trhy. Volný čas dělí mezi své nejbližší, běh a literaturu.
Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.
nabízí individuálním investorům a institucím komplexní produkty a služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu. Spravuje české podílové fondy vedené v českých korunách a irské investiční fondy nabízené v CZK, EUR a PLN. Nabídku přímých investic individuálních investorů do široké škály podílových fondů doplňuje nabídka produktů pravidelného investování, investičních programů a produktů životního cyklu. Mezi hlavní institucionální klienty patří pojišťovací a zajišťovací společnosti a penzijní fondy a současně obhospodařuje aktiva nejvýznamnějších částí Generali CEE Holding B.V. Společnost působí na trhu od roku 1991 a podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR je největším správcem aktiv v České republice. Její aktiva ve správě přesahují 289 mld. Kč. Řadí se tak mezi vedoucí firmy rovněž v regionu střední a východní Evropy.
Generali Investments CEE je součástí skupiny Generali, nezávislé italské finanční skupiny se silnou mezinárodní působností, která vznikla v roce 1831. Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 70 miliard euro (v roce 2016). Ve více než 60 zemích světa zaměstnává 74 tisíc odborníků. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. V 10 zemích tohoto regionu je skupina Generali jedním z předních poskytovatelů pojištění prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding B.V.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Jaký je dnes státní svátek?
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Příspěvek na péči 2024 - kalkulačka: výška příspěvku na péči zůstává stejná jako v roce 2022 a díky inflaci si za příspěvek poživatelé pořídí méně slu
- Meziroční inflace 2,5% je nejvyšší od loňského srpna
- Meziroční inflace byla v srpnu nejvyšší za skoro 13 let. Koruna prudce zpevňuje
- FLASh: Meziroční inflace byla v srpnu nejvyšší za téměř 13 let
- Na úrovni 2,7 % je meziroční inflace nejnižší od loňského října
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory