CRIF (Czech Credit Bureau)
Údaje o firmách  |  08.03.2023 10:21:57

Počet firemních bankrotů byl v únoru nejvyšší od března loňského roku, zbankrotovalo 66 firem

V únoru letošního roku bylo v České republice vyhlášeno 66 bankrotů obchodních společností, 385 bankrotů fyzických osob podnikatelů a 1 008 osobních bankrotů. Zároveň bylo podáno 80 návrhů na bankrot obchodních společností, 450 návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů a 1 086 návrhů na osobní bankrot. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz kterou provedla společnost CRIF – Czech Credit Bureau.

Počet bankrotů obchodních společností se oproti lednu zvýšil o 3 a byl nejvyšší od března minulého roku. „Pozorujeme mírný růst počtu firemních bankrotů. V lednu i v únoru byl vyhlášen bankrot u více firem, než byl měsíční průměr v letech 2021 i 2022,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau. Počet insolvenčních návrhů u firem se v únoru meziměsíčně snížil o 21 na 80, lze tudíž předpokládat, že počet firemních bankrotů se v následujících měsících nebude výrazně zvyšovat.

Nejvíce bankrotů obchodních společností bylo v únoru vyhlášeno v Praze (26), v Moravskoslezském (9) a Královéhradeckém kraji (7). Nejvíce bankrotů bylo vyhlášeno v odvětví obchodu (15).

Během posledních 12 měsíců bylo vyhlášeno celkem 724 bankrotů obchodních společností, o 4 (0,6 %) více než v předchozím období. Zároveň bylo podáno 1 015 návrhů na bankrot obchodních společností, o 58 (5 %) méně než v předešlém období.

V přepočtu na počet společností bylo v uplynulých 12 měsících v České republice vyhlášeno v průměru 19 bankrotů na 10 tisíc aktivních firem. Nejvíce na Olomoucku (22,2), v Praze (21,5) a v Moravskoslezském kraji (20,5). V rámci hlavních odvětví byl nejvyšší podíl firemních bankrotů vyhlášen v dopravě a skladování, kde šlo o 27,4 bankrotu na 10 tisíc registrovaných společností.

Bankrotem jsou nejvíce ohrožení živnostníci v odvětví dopravy a skladování

U fyzických osob podnikatelů se počet bankrotů mezimesíčně zvýšil o 16 na 385. „I přes mírné zvýšení je počet bankrotů u fyzických osob podnikatelů v únoru stále pod průměrem předchozích let. Dá se říci, že vývoj jejich počtu prakticky kopíruje vývoj u osobních bankrotů, protože podmínky oddlužení jsou zde podobné,“ dodává Věra Kameníčková. U podnikatelů se meziměsíčně zvýšil počet insolvenčních návrhů o 46 na 450.

Nejvíce bankrotů podnikatelů bylo v únoru vyhlášeno v Ústeckém kraji (56). Následoval Moravskoslezský kraj s 55 bankroty a Středočeský kraj s 42 bankroty. Podnikatelé, u kterých byl v únoru vyhlášen bankrot, nejčastěji působili ve stavebnictví (96) a v odvětví obchodu (70).

Během posledních 12 měsíců bylo vyhlášeno 4 980 bankrotů fyzických osob podnikatelů, tedy
o 1 225 (20 %) méně než v předchozích 12 měsících. Zároveň bylo podáno 5 253 návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů, o 1 058 (17 %) méně než v předchozím období.

V posledních 12 měsících bylo v Česku vyhlášeno v průměru 45,7 bankrotu 10 tisíc aktivních podnikatelů, nejvíce na Ústecku (90,9) a na Karlovarsku (77). V rámci hlavních odvětví byl nejvyšší podíl bankrotů fyzických osob podnikajících vyhlášen v dopravě a skladování, kde šlo o 55,2 bankrotu na 10 tisíc registrovaných živnostníků, ve stavebnictví (42,1) a v odvětví ubytování a stravování (32,8).

Počet osobních bankrotů je pod průměrem předchozích let

V únoru bylo v České republice vyhlášeno 1 008 osobních bankrotů a podáno 1 086 návrhů na osobní bankrot. Počet osobních bankrotů se oproti lednu zvýšil o 87 a počet návrhů na osobní bankrot se zvýšil o 139. „I přes meziměsíční růst zůstává počet osobních bankrotů pod dlouhodobým průměrem. Oproti loňskému únoru byl nižší o 163 bankrotů,“ říká Věra Kameníčková.

Nejvíce osobních bankrotů bylo v únoru vyhlášeno v Moravskoslezském kraji (159), v Ústeckém kraji (131) a ve Středočeském kraji (108). Nejméně naopak na Vysočině (35) a v Pardubickém kraji (42).

Během posledních 12 měsíců bylo vyhlášeno 12 834 osobních bankrotů, to je o 2 545 méně než v předešlém období. Zároveň bylo podáno 13 345 návrhů na osobní bankrot, meziročně o 2 202 méně.

V průměru bylo v Česku vyhlášeno 12 osobních bankrotů na 10 tisíc obyvatel. Nejvíce v Ústeckém kraji (20,6) a v Karlovarském kraji (18,3). Nejméně naopak na Vysočině, kde šlo pouze o 7,8 osobního bankrotu na 10 tisíc obyvatel.


 

CRIF – Czech Credit Bureau, a.s.

Společnost CRIF – Czech Credit Bureau, a. s je součástí celosvětové skupiny CRIF. Poskytuje svým klientům aplikaci Cribis, která obsahuje informace o více než 10 milionech podnikatelských subjektů a fyzických osobách z České a Slovenské republiky čerpající z více než 43 informačních zdrojů.

Společnost CRIF je zároveň organizátorem největších českých úvěrových registrů, Bankovního registru klientských informací a Nebankovního registru klientských informací. Jejich prostřednictvím si zejména banky, stavební spořitelny a leasingové a splátkové společnosti ověřují schopnost svých klientů splácet budoucí závazky. Široké veřejnosti nabízí možnost získat úvěrovou zprávu na klientských centrech obou registrů a nově také prostřednictvím bezpečného on-line přístupu do webového portálu www.kolikmam.cz, díky kterému získá uživatel aktuální přehled o svých závazcích z pohodlí domova nebo kanceláře.

Portál informaceofirmach.cz slouží k bezplatnému prověřování finanční výkonnosti, míry varovných informací a vlastnických vazeb u českých a slovenských firem. Obsahuje výběr obchodních informací o 4 milionech podnikatelských subjektů, které čerpá prostřednictvím profesionální aplikace Cribis z více než 40 hlavních informačních zdrojů. Na portálu si uživatel může zdarma prověřit sledovanou firmu z více hledisek. Kromě základních informací užitečných pro její identifikaci má uživatel po bezplatné registraci k dispozici také sadu varovných informací vztahujících se přímo k dané firmě anebo ke skupině společností napojených na vyhledanou firmu.

Více informaci na: www.crif.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688