Čínský hon za vědeckou dominancí se může komunistům nakonec vymstít
Čína se snaží dostat do popředí technologického a vědeckého pokroku a The Economist tvrdí, že k tomu přispívá i rostoucí rivalita mezi ní a Spojenými státy. „Moderní věda závisí na penězích, institucích a síle mozků. Čína se šplhá výš po žebříčcích vědeckých úspěchů zčásti proto, že její vláda je schopná ovlivnit všechny tři faktory,“ píše The Economist. A dodává, že někdy tato čínská snaha zabíhá do krajnosti. Například ve chvíli, kdy vědci rozvíjí umělou inteligenci pomocí ohromného množství dat sebraných bez vědomí občanů země nebo když „vesmírnou zbraň otestují rozstřílením jednoho ze satelitů, který pak za sebou na oběžné dráze nechá nebezpečné trosky“. K tomu se přidává bezpočet krádeží duševního vlastnictví.
Západní politiky čínský technologický rozvoj znervózňuje, protože může vést k dominanci země v této oblasti. „Autoritářské režimy mají za sebou dlouhou historii využívání vědy k utlačování svých vlastních lidí. Čína již nyní používá umělou inteligenci například k monitoringu populace v reálném čase,“ píše The Economist. Kontroverzní jsou pak podle něj i některé čínské pokusy v oblasti genetického inženýrství či autonomní umělé inteligence. „Obavy jsou namístě, protože vědecká velmoc spojená s diktaturou jedné strany je hrozbou. Ale důsledky technologického rozvoje Číny nemíří vždy jedním směrem,“ píše The Economist.
Čínská věda toho zahrnuje „mnohem více než jen zbraně a útlak“. Zaměřuje se na zlepšení efektivity baterií, nové způsoby léčby nemocí či nové objevy týkající se například temné hmoty. Věda také může zemi změnit způsobem, který její vláda neočekává. Výzkum, nové nápady a myšlenky totiž neznají hranice, věda je záležitost rozsáhlých týmů a zahrnuje i konference a setkávání různých odborníků. Na jedné straně tak existuje konkurence, ale „věda sama o sobě kvete díky spolupráci a výměně“. Čínští vědci tak „mají motivaci chovat se podle mezinárodních pravidel, protože tak se dostanou na ty nejlepší konference, do nejlepších laboratoří a budou publikovat v nejlepších časopisech. Neetický výzkum naopak zmenšuje vliv Číny,“ tvrdí The Economist.
Zdroj: The Economist
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
12.12.2024 Český trh zaplavily extrémně zlevněné Samsungy.
05.12.2024 K nejprodávanějšímu telefonu sezony tablet zdarma.
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Černý pátek skončil, spotřebitelé utráceli více přes e-shopy, tržby v kamenných obchodech klesly
Štěpán Křeček, BHS
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory