MMF ze sebe udělal „brutálního vymahače dluhů“
Bývalý ekonom Mezinárodního měnového fondu Peter Doyle se na stránkách FTAlphaville velmi kriticky vyjadřuje k tomu, jakou politiku MMF vyžaduje od Jamajky. Problémem má být zejména jeho požadavek na vytváření 7% primárního přebytku. „Každý, kdo alespoň pasivně sledoval makroekonomický vývoj posledních deseti let, ví, že tohle už není ani směšné, protože jde o šílenost. A vědět to musí všichni, kteří jsou si vědomi toho, jakou pohromu podobné požadavky vyvolaly v Řecku,“ tvrdí ekonom.
MMF se podle Doyla vyhýbá odepsání vládního dluhu, které je nutné pro dosažení makroekonomické stability země. Činí tak právě tím, že požaduje obrovské rozpočtové přebytky a pracuje s příliš optimistickými projekcemi růstu ekonomické aktivity. Dosavadní neúspěchy pak MMF vysvětluje chronicky vysokou zločinností, šoky v podobě extrémního počasí a únavou z reforem.
Ekonom však poukazuje na skutečnost, že právě samotné požadavky na vysoké přebytky vytvářejí onu únavu a další problémy, protože například nejsou peníze na policii či preventivní opatření proti škodám napáchaným počasím. MMF by se podle Doyla měl navíc zamyslet nad tím, proč v USA přinášejí hurikány zvýšení ekonomické aktivity, zatímco na Jamajce jsou podle fondu příčinou ekonomického poklesu.
Doyle přirovnává vývoj v ekonomii k vývoji lékařské vědy, která začala u šarlatánů a dospěla k profesionálům, kteří se drží obecně uznávaných standardů. Makroekonomie ale podle něj do tohoto stavu ještě nedospěla. A zmiňuje i to, že lékaři nemohou odmítnout péči o pacienta třeba proto, že ten dlouhá léta kouřil. Stejný princip by podle něj měl být aplikován i v makroekonomii a Jamajka není jediným příkladem, kdy MMF jedná podobně jako ekonomický šarlatán. Například v Zimbabwe fond očekává obrat k ekonomickému růstu v situaci, kdy vyžaduje vysoké primární přebytky a nečeká žádný pohyb měnového kurzu i přesto, že sám hovoří o jeho nadhodnocení v míře 25 – 30 %.
Podle ekonoma je celá situace způsobena tím, že se do práce MMF promítá politika, nebo se stal zajatcem věřitelských zemí a efektivně se z něj tak stal „brutální vymahač dluhů“. Věřitelé, kteří se na zadlužení Jamajky podíleli svým vlastním dílem, se tak mohou radovat z toho, že na zemi byl uvalen požadavek 7% primárního rozpočtového přebytku. Ale z makroekonomického hlediska pro něj podle Doyla neexistuje nejmenší důvod. Podobná „šílenost“ nebyla požadována ani po Řecku v letech 2010–2015.
Zdroj: FTAlphaville
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Státní dluh - Vývoj výše státního dluhu
- Daňová přiznání - daňový kalendář 2021, kdy a co je potřeba udělat?
- MMF ze sebe udělal „brutálního vymahače dluhů“
- MMF ze sebe udělal „brutálního vymahače dluhů“
- Policisté v Táboře zadrželi trojici brutálních vymahačů dluhů
- V Kroměříži mají vymahače dluhů
- PRÁVO: Vymahači dluhů už brzy nebudou mít co vymáhat
- PRÁVO: Vymahači dluhů už brzy nebudou mít co vymáhat - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Vymahač V Oblasti Vymáhání Dluhů - Volná místa
- Vymahač V Oblasti Vymáhání Dluhů, nejvyšší mzda - Volná pracovní místa
Prezentace
21.01.2025 Nejoblíbenější Xiaomi roku má nástupce.
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Charu Chanana, Saxo Bank
Mgr. Timur Barotov, BHS
Peněz bude stále více: Investování již není možnost ale nutnost!
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Petr Lajsek, Purple Trading
Cena ropy prolomila klíčovou úroveň. Kolik si připlatíme za pohonné hmoty?
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti