(Kurzy.cz)
Benzín se dá již koupit nejlevněji za 16 měsíců. Řetězce však zlevňují pomalu…
Zejména prosincové výrazné snižování cen ropy na burze se pro motoristy dále pozitivně projevuje u stojanů čerpacích stanic. Velké řetězce však v České republice se zlevňováním nadále příliš nepospíchají a udržují si tak zjevně nadprůměrné marže.
Například průměrná cena litru Naturalu 95 ke včerejšku činila 31,60 Kč. Cena u jednotlivých pump je však velmi rozdílná. Stále lze totiž ještě dokonce nalézt cenovky 33,50 Kč, natankovat však lze již i za 27,90 Kč. Cenový rozdíl při natankování plné nádrže průměrného osobního vozu tedy může klidně dosáhnout i zhruba 300 Kč.
Obvyklý cenový lídr řetězec Ono včera snížil cenu litru Naturalu 95 o 60 haléřů na zmiňovaných 27,90 Kč. Za tuto cenu mohli řidiči u daných pump natankovat naposledy v úvodu září roku 2017. Zlevnění, dokonce o korunu, se dočkala i Nafta na 28,50 Kč. Ta však historicky v porovnání zůstává drahá, resp. před zmiňovanými 16 měsíci byla u Ono ještě o 2 koruny levnější.
Průměrná cena Nafty ke včerejšku v České republice přesahovala 32,10 Kč. Od svých loňských maxim z úvodu listopadu tak v globále zatím zlevnila sotva o 1,70 Kč. U Naturalu 95 je pokles průměrné ceny přeci jen výraznější. Oproti maximu z druhé poloviny října lze hovořit o redukci o zhruba 2,20 Kč.
Průměrnou cenu pohonných hmot u domácích čerpacích stanic lze sledovat zde.
Pokles bude pokračovat?
Před více než 2 týdny jsme v článku Ropa v úterý dále propadla, produkce v Rusku a USA na rekordu správně predikovali pokles ceny Naturalu 95 u nejlevnějších pump k hranici 28 Kč. Prostor pro ještě nižší ceny je však již nejspíše u konce. Spíše lze očekávat již jen pokles průměrných cen, v návaznosti na doběh zlevňování značkových pump.
Pro cenový vývoj paliv je, kromě také vývoje koruny k dolaru, primárním vodítkem vývoj severomořské ropy Brent. Ta se o Vánocích cenově ocitla téměř po roce a půl zpět u hranice 50 USD. A tato psychologická a zároveň i technická hranice dle všeho zapůsobila jako stopka předchozích poklesů. V návaznosti se navíc přidaly zprávy o prosincovém poklesu produkce ropy kartelu OPEC či aktuálně i poklesu stavu zásob ropy v USA.
S cenami ropy nadále míchá globální ekonomický vývoj, resp. obchodní válka mezi USA a Čínou. Vzájemné celní sankce jsou poslední měsíce výrazným faktorem nejen pro ropu, ale třeba i pro akcie, když ovlivňují byznys jednotlivých firem. Vidina možné dohody velmocí posílá ke konci tohoto týdne ceny ropy dále výše. Brent se tak dostává nad hranici 57 USD, americká ropa WTI posiluje k 48 USD.
Pokud si již americký prezident Trump uvědomil, co až může jeho jednostranná politika ekonomicky způsobit, a bude tedy ochoten rozumněji se dohodnout s Čínou, pro ropu to zřejmě bude znamenat definitivní konec trendu poklesu z minulých měsíců. A tedy i konec zlevňování u čerpacích stanic…
Více zpráv k tématu PHM - benzín a nafta
Poslední zprávy z rubriky Komodity:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory