Budoucnost totalitní Číně patřit nebude, liberálové nezoufejte
Ekonom Martin Wolf na stránkách Financial Times varuje před prostou extrapolací nedávného ekonomického růstu čínské ekonomiky do budoucnosti. Tato země má sice za sebou několik obdivuhodných desetiletí ekonomického rozvoje, ale podle Wolfa se nedá očekávat, že „autokratická Čína se v následujících desetiletích stane dominantní velmocí“. „V osmdesátých letech se obecně předpokládalo, že Japonsko se stane světovou jedničkou, ale šlo o hrubou chybu,“ připomíná Wolf. A stejně tak se ukázaly chybné optimistické předpovědi týkající se dalšího rozvoje Sovětského svazu, u něhož se „nadhodnocovaly přínosy centralizovaného hospodaření a podceňoval se vliv konkurence v ekonomice i v politice“.
Dnes mezi sebou na ekonomickém poli soupeří zejména Čína a Spojené státy a očekává se, že v roce 2040 bude první ekonomika mnohem větší. Například společnost Capital Economics ale tvrdí, že období prudkého rozvoje čínské ekonomiky už bude brzy u konce. Proti podobnému pohledu sice hovoří historie a také stále velká mezera mezi čínskou produktivitou a produktivitou běžnou ve vyspělých zemích. Nicméně Capital Economics poukazuje na to, že politika velmi vysokých investic a akumulace obrovských dluhů zvyšuje zranitelnost země podobně, jako k tomu došlo v Japonsku.
Čínské investice dosahují asi 44 % HDP a jsou „neudržitelně vysoké“. Zásoba kapitálu v zemi se s ohledem na příjmy na hlavu nalézá již mnohem výše než v Japonsku. Do měst se stěhuje méně lidí, tudíž zpomaluje i výstavba nových domů. Návratnost investic podle Wolfa kolabuje a „růst tažený investicemi musí již brzy skončit“. K tomu se snižuje populace v produktivním věku a prudce se zvyšují dluhy. Vývoj poptávky bude záviset na to, zda se vytvoří „masivní spotřebitelský trh“, nabídková strana ekonomiky bude záviset na vývoji celkové produktivity faktorů.
Capital Economics také tvrdí, že oživení produktivity tažené robotikou a umělou inteligencí by mohlo pomoci k opětovnému zvednutí tempa růstu vyspělých ekonomik. A optimista by mohl dokonce tvrdit, že lidé budou nakonec tak znechuceni politikou Donalda Trumpa, že dojde i k pozitivním změnám v politické oblasti. Evropa je ovšem podle Wolfa „odsouzena k pomalému relativnímu úpadku“, avšak pozitivně ekonom naopak vnímá Indii. A na závěr povzbuzuje, že liberálové ze Západu by neměli propadat zoufalství. Svět sice nebude tak jednobarevný, jak se dříve domnívali, ale „triumf despotismu není ani zdaleka jistou věcí“. Nicméně demokracie se také musí poučit ze svých chyb.
Zdroj: Financial Times
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato překonává jeden rekord za druhým, měď a železná ruda také rostou
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři