Vratká stagnace a nejhorší ekonomická teorie roku
Dlouhodobý trendový pokles takzvané časové prémie u obligací může dost měnit vypovídací schopnost invertující výnosové křivky – viz má páteční úvaha. To je samo o sobě důležité téma, ale stále je jen jakousi „poznámkou pod čarou“ ve srovnání s tím, co změny této prémie mohou „napáchat“ jinde. A když už si o tomto monetárním tématu dnes budeme vyprávět, přidám i mého kandidáta na nejhorší teorii roku.
Monetarista David Beckworth před časem vytvořil následující graf, ve kterém černou křivkou ukázal, jak se dlouhodobě mění „skutečné“ reálné bezrizikové výnosy. Tedy bezrizikové nejen z toho titulu, že jde o výnosy „bezpečných“ vládních obligací, ale i proto, že jsou očištěny o onu časovou prémii (která, jak jsme viděli minule, dlouhodobě klesá):
Zdroj: MacroMarketMusings
Jenže pokud se podíváme na křivku černou, která odráží vývoj oněch o časovou prémii očištěných výnosů, žádný jasný trend se neobjeví. To znamená jediné – skutečné reálné bezrizikové sazby jako indikátor ceny úspor (a jejich přetlaku na trhu) soustavně neklesají a teorie dlouhodobé stagnace tak dostává určitou trhlinu. Já sám jsem tu dlouhé pokrizové roky poukazoval na to, že v globální ekonomice je nejvzácnější komoditou poptávka. V kontextu výše uvedeného jde „jen“ o to, zda jde o vzácnost cyklickou, či strukturální (tedy vyvolanou dlouhodobými faktory a ústí v onu dlouhodobou stagnaci).
Uvidíme, ale teorii pana Summerse bych ještě do koše úplně neházel. Na to vidím příliš mnoho faktorů, které na globální trh úspor tlačí další a další kapitál (a nemyslím tím centrální banky). Kandidát na v úvodu zmíněnou nejhorší teorii roku pro mne sedí trochu jinde a připomněl mi ho bývalý šéf Dallas Fedu Richard Fisher. Ten před několika dny hovořil o tom, že sazby v USA by měly dál růst, aby byl vytvořen dostatečný prostor pro jejich snižování v případě recese.
Na první hodně letmý pohled to snad může znít rozumně – připomeňme si, že sazby se po krizi nacházely a stále nachází na dost nízkých úrovních a pokud by se dostavilo výrazné ochlazení ekonomiky, není dost velký prostor na jejich snižování. Během minulých recesí totiž sazby běžně klesaly o několik procentních bodů, což v současné situaci dost dobře nejde bez toho, aby se dostaly hluboko pod nulu. Se zápornými sazbami se sice experimentovalo a někde se dokonce dostaly překvapivě hluboko pod „nulovou hranici“. Ale uvažovat o tom, že by se daly udržet, třeba na mínus 2 – 3 %, asi nejde. Takže máme potenciální problém.
Problém s tvrzením pana Fishera je ale zase samozřejmě v tom, že samotné zvyšování sazeb může vyvolat recesi, pro kterou má připravit ony „náboje“. Takovou strategii můžeme, myslím, směle přirovnat třeba k zahradníkovi, který ve snaze ušetřit vodu na léto přestane zalévat jahody už na jaře. Vody v nádrži má pak v červenci sice dost, ale zalévat již není co. A nejde o žádný hypotetický scénář. Podle nejedné analýzy Fed přehnaným utahováním vyvolal naprostou většinu poválečných recesí. Pokaždé se zdálo, že pro razantní utahování existuje nějaký „pádný“ důvod, tentokrát jsme možná nalezli ten nejhorší ze všech.
Podotýkám, že pan Fisher není zdaleka jediný, od koho zaznívají podobné argumenty o nutnosti zvedání sazeb kvůli vytvoření dostatečného prostoru pro jejich následné snižování. Namístě je přitom samozřejmě debata o odpovídající výši sazeb s ohledem na vývoj mzdové a cenové inflace, sazeb neutrálních, či částečně i na možné nerovnováhy ve finančním systému. Výše uvedené je ale z úplně jiného soudku. Jaká je moje nejhorší teorie, či odhad roku? Asi stálé podhodnocování potenciálního růstu americké ekonomiky a její schopnosti udržet relativně vysoký neinflační růst.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Kalkulačka DPH - výpočet DPH pro rok 2019 i pro roky 1993-2018
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Registr ekonomických subjektů ARES
- Bitcoin - Aktuálně, ekonomické zpravodajství
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
- Příspěvek na bydlení v roce 2021 - Kalkulačka
- Čísla účtů pro placení daní v roce 2020
- Daň z nemovitosti - daň z nemovitých věcí v roce 2020
- Kalkulačka přídavků na děti pro rok 2020 - Máte po zvýšení životního minima nárok na přídavky na děti? Kolik dostanete?
- Minimální mzda v roce 2021, 2020 i v minulosti, vliv na zaručenou mzdu
- Předčíslí bankovních účtů finančních úřadů pro placení daní v roce 2020
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada