(Kurzy.cz)
Kaspersky Lab: Nelegální těžba kryptoměn letos na silném vzestupu
Nelegální dobývání kryptoměn, tzv. mining, letos předčilo všechny kybernetické hrozby včetně velmi obávaného ransomwaru. Počet internetových uživatelů napadených nelegálním softwarem pro těžbu kryptoměn stabilně narůstal, přičemž k nejvíce infekcím došlo v březnu – 1,2 milionu napadených uživatelů.
Celkový počet internetových uživatelů, kteří se setkali s minery, meziročně stoupl o více než 83 % - z 2 726 491 v roce 2017 na 5 001 414 v roce 2018
Nejvíce infikovaných uživatelů bylo celosvětově zaznamenáno v březnu, kdy se jejich počet vyšplhal na 1,2 milionu
Podíl odhalených minerů z celkového množství detekovaných kybernetických hrozeb vzrostl o tři procenta – z 5 % v roce 2017 na 8 % v tomto roce
Více než pětkrát také vzrostl celkový počet uživatelů, kteří se setkali s mobilními minery – z 1 986 v loňském roce na letošních 10 242
Doporučení odborníků, kterými by se měli uživatelé řídit, aby si do svých zařízení nenainstalovali nelegální software pro těžbu kryptoměn:
Pravidelně aktualizujte software na všech zařízeních, která používáte. Aby nemohly minery zneužít zranitelnosti zařízení, používejte nástroje, které je automaticky vyhledávají a instalují jejich záplaty.
Obětí minerů se mohou stát i méně nápadná zařízení, jako jsou samoodbavovací terminály, platební terminály nebo prodejní automaty. Kdyberzločinci mohou takováto zařízení zneužít k dobývání kryptoměn.
Využívejte účinná bezpečnostní řešení, která zahrnují kontrolu provozu aplikací, behaviorální detekci a exploit prevention. Tyto funkce monitorují podezřelou aktivitu aplikací a blokují škodlivé soubory. Najdete je například v bezpečnostním řešení Kaspersky Endpoint Security for Business. Soukromí uživatelé by měli používat taková řešení, která zahrnují funkce, které sledují provoz spuštěných programů v zařízení – takovým je např. System Watcher.
Pravidelně školte zaměstnance a IT personál, citlivá data ukládejte do zvláštních složek, k nimž omezíte přístup.
Zajistěte firemním IT bezpečnostním pracovníkům přístup k nejaktuálnějším informacím o kybernetických hrozbách, nových nástrojích a taktikách kyberzločinců.
Nakládejte s opatrností i se stránkami, které se tváří věrohodně. Ani seriózní firemní profil nebo digitální certifikáty nezaručují, že je software bez zadních vrátek.
Při důležitých finančních transakcích používejte několikastupňové ověření a hardwarové peněženky. Pro tento účel je ideální používat počítač, který nepoužíváte pro surfování po internetu nebo vyřizování e-mailové komunikace.
E-mailové přílohy a zprávy od neznámých lidí mohou představovat potencionální riziko. Pokud si nejste jisti jejich obsahem, raději je neotevírejte
Poslední zprávy z rubriky Kryptoměny:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory