Bez vody, elektřiny i tepla. Jak se žije na šíleném sídlišti Janov?
Přesně před 10 lety se v severočeském Litvínově konala krvavá demonstrace neonacistů, kteří se snažili dostat na litvínovské sídliště Janov. Na tom z velké části žije romské či ruské a ukrajinské obyvatelstvo, často v domech bez elektřiny či vody. Ani po 10 letech se zde situace nezlepšila, spíš naopak.
Podle místních obyvatel, města i družstva, které některé domy na sídlišti ještě do loňského roku spravovalo, stát naprosto ignoruje situaci v problémové lokalitě Janova - a nejen v ní, podobný osud totiž potkalo víc severočeských sídlišť. Domy tam jsou často bez teplé i studené vody a elektřiny.
"Nevíme, kam půjdeme. Máme tady děti, majitel domu se o nás nestará. Nemáme už ani studenou vodu, nájmy jsou tady šíleně drahé," prohlásil jeden z obyvatel Janova, který bydlí v domě vytipovaném k demolici. Jiní ale jeho tvrzení odporují. "Nájem máme v pohodě, máme elektřinu, studenou vodu i plyn, jen teplou vodu ne. Pracuji na dohodu o činnosti, nosím na úřad práce i sociálce výplatní pásky. Na nájem to stačí bohatě," řekl další nájemce.
Energie ani vodu ale mnoho jiných nájemníků z různých důvodů neplatí a dostávají tak i ostatní nájemníky do dluhové pasti, která končí právě odstřihnutím energie pro celý panelový dům. Bez tepla se v takovém domě začnou šířit plísně a nejrůznější hmyz. Do vybydlených jednotek se pak stahují bezdomovci či drogově závislí a okolí domů se tak stává potenciálně velmi nebezpečným.
Přestože má město v Janově hned několik sociálních a neziskových spolků, situaci to nepomáhá. "Do Janova se stahují problémoví nájemníci z celé republiky, sídliště je tak nasycené problémovými rodinami. Město tam má odloučené pracoviště sociálních služeb, působí tam protidrogová poradna, protidluhová poradna, komunitní centrum Janov... Bohužel, některé z těch problematických rodin o pomoc nemají zájem a městu tak znemožňují situaci řešit účinněji," řekla redakci TN.cz místostarostka Litvínova Erika Sedláčková.
Místní Romové ale situaci vidí jinak. "Čím víc cikánů, tím větší jsou dotace. Ale nic se s tím neděje. Teď byly volby a co udělali? Nic. Ponižují nás a dělají si kampaň skrz cikány a uprchlíky. Navrhli jsme starostce, proč neodkoupí od soukromníka například jeden panelák ročně s tím, že by si lidé to bydlení sami udělali, zařídili a peníze by šly do městské kasy," vidí situaci obyvatel jednoho z domů.
Město tvrdí, že nejproblémovější domy skutečně odkoupilo a sanovalo. Začne je ale bourat. Je to prý jediná cesta, jak situaci v místě uklidnit, rekonstrukce například na sociální byty či startovací byty pro mladé nepřipadá v úvahu. Z městské pokladny ji financovat nejde a státní dotační programy na tak rozsáhlý problém nejsou vůbec připravené. "Pro město by to byla ekonomická sebevražda," dodala Sedláčková.
Jak je ale možné, že se z poměrně pěkného sídliště, vystavěného na přelomu 70. a 80. let, stala částečná ruina? Podle mluvčího stavebního bytového družstva Krušnohor, které se na konci roku 2017 vzdalo správy těch nejproblémovějších objektů v Janově, za tím stojí hlavně privatizace z 90. let minulého století.
"Stát strašně moc tlačil na obce a města, aby privatizovaly bytový fond, potažmo domy. A ty se nějakým způsobem musely dostat do rukou soukromníků. Ti s nabytým majetkem mohou volně nakládat - čili prodat komukoliv a udělat si z toho byznys. Často jde o byznys se sociální chudobou," upozornil mluvčí SBD Krušnohor Petr Prokeš.
Na sídliště se tak začali stěhovat takzvaně nepřizpůsobiví obyvatelé, nejčastěji jde o příslušníky romské, ukrajinské či ruské menšiny, kteří žijí ze sociálních dávek. Podle Prokeše si tito obyvatelé v podstatě bydlení zničili sami, do Janova se přitom za poslední roky investovala více než miliarda korun.
V roce 2008 se v Litvínově především proti romskému obyvatelstvu konala demonstrace krajně pravicové Dělnické strany s oficiálním názvem "Proti pozitivní diskriminaci a policejnímu násilí". Neonacisté se snažili dostat právě na Janov, při demonstraci se zranilo 14 lidí. Demonstrace ale v místě nic nezměnila - spíše naopak.
TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Z domova:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Elektřina - ceny a grafy elektřiny, vývoj ceny elektřiny 1 MWh - 3 roky - měna EUR
- Elektřina - ceny a grafy elektřiny, vývoj ceny elektřiny 1 MWh - 13 let - měna EUR
- Elektřina - ceny a grafy elektřiny, vývoj ceny elektřiny 1 MWh - 3 měsíce - měna CZK
- Elektřina - ceny a grafy elektřiny, vývoj ceny elektřiny 1 MWh - 2 roky - měna EUR
- Elektřina Německo - ceny a grafy elektřiny v Německu, vývoj ceny elektřiny v Německu 1 MWh - 1 rok - měna EUR
- Elektřina - ceny a grafy elektřiny, vývoj ceny elektřiny 1 MWh - 1 rok - měna CZK
- Elektřina - ceny a grafy elektřiny, vývoj ceny elektřiny 1 MWh - 3 měsíce - měna EUR
- Elektřina - ceny a grafy elektřiny, vývoj ceny elektřiny 1 MWh - 1 rok - měna EUR
- Elektřina - cena elektřiny 2020
- ČEZ Prodej, a. s. - cena elektřiny, ceník elektřiny 2020
- Kalkulačka ceny elektřiny 2020
- Srovnání cen elektřiny 2020
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada