Pictet: Eurozóna přechází k fiskální stimulaci. A bude jí třeba
Investiční společnost Pictet poukazuje na to, že všechny členské země eurozóny již odevzdaly své návrhy vládních rozpočtů pro příští rok Evropské komisi. Tyto návrhy pak ukazují, že „fiskální pozice eurozóny se v roce 2019 posune do expanze, i když rozdíly mezi jednotlivými zeměmi budou velké“.
Fiskální expanze by měla nastat v Německu, Itálii a Nizozemí, ale Španělsko, Francie a Portugalsko se zavázaly, že příští rok budou kráčet cestou fiskální konsolidace. „Bezesporu existuje velká nejistota ohledně toho, zda tyto plány budou skutečně naplněny a jak se dotknou ekonomického růstu,“ píše Pictet. V Německu může být podle něj fiskální uvolnění menší, než ukazují oficiální čísla, protože „tato země má v posledních letech tendenci neplnit své sliby týkající se míry fiskálního uvolnění“.
Italský návrh rozpočtu představuje „výrazné odchýlení se od fiskálních pravidel EU“. Výsledek následných sporů mezi Římem a Bruselem je nyní stále nejistý. A vedle této konfrontace může v Itálii podle Pictetu nakonec dojít k nemilé situaci, kdy bude stimulační efekt rozpočtu vyvážen negativními dopady rostoucích sazeb. Menšinová vláda ve Španělsku zase nemusí být schopna protlačit svůj návrh rozpočtu parlamentem, takže ani v tomto případě se nedají vyloučit významné rozpočtové změny.
Pictet i tak tvrdí, že existuje slušná šance na to, aby se v roce 2019 stala fiskální politika konečně tím, co růst podporuje a nebrzdí. Tato stimulace by ale „stále bledla před stimulací provedenou v USA“. Nicméně ve druhém pololetí letošního roku, kdy růst eurozóny pravděpodobně negativně překvapí, je i popsaný obrat ve fiskální politice zemí eurozóny jako celku vítaný.
Vývoj fiskální politiky v letech 2017–2019 v celé eurozóně, Německu, Francii, Itálii, Španělsku, Nizozemí a Portugalsku shrnuje následující graf. Konkrétně jde o historické a očekávané strukturální přebytky a deficity vládních rozpočtů jednotlivých zemí. Zdaleka největší uvolnění by podle plánu mělo nastat v Itálii, utaženou politiku by naopak měla sledovat zejména Francie:
Zdroj: Pictet
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 21.12.2024
Natural 95 35.64 Kč | Nafta 34.83 Kč |
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Okénko finanční rady
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Spotřebitelské půjčky rostou nejrychleji na jižní Moravě, jih Čech "zaostává"
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Levnější elektřina, dražší suroviny: Svátky se prodraží hlavně kvůli máslu
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Vojtěch Šanca, Delta Green
Základ flexibility: začít šetřit můžete hned teď, třeba i v bytě
Marek Pokorný, Portu
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla