Růst HDP eurozóny za třetí kvartál nepotěší (Ranní zpráva z finančního trhu)
Říjnová inflace ve Spojených státech by měla stoupnout. Pomohou jí k tomu především vyšší ceny pohonných hmot. Eurozónu dnes nic moc příjemného nečeká. Růst HDP za Q3 bude zřejmě potvrzen na slabých 0,2 % q/q, přičemž průmyslová produkce vykáže pokles. Data však byla ovlivněna jednorázovými faktory a závěrečné čtvrtletí letošního roku slibuje lepší vyhlídky. Závratným růstem neoslní ani HDP Česka, nižší tempo uvidíme i v Polsku a Maďarsku.
Pohonné hmoty postrčí inflaci v USA nahoru
Americká celková i jádrová inflace by měla ve srovnání se zářijovými výsledky stoupnout. V celkové inflaci se projeví především vliv dražších pohonných hmot, ceny potravin rostly zřejmě jen mírně. V meziročním srovnání se tak celková inflace posune ze zářijových 2,3 % na 2,5 % v říjnu. Vzhledem k očekávanému vývoji cen pohonných hmot však bude její tempo v následujících měsících pravděpodobně zpomalovat. Na konci roku ji očekáváme na úrovni 2,1 %.
Růst HDP v eurozóně bude podle našeho očekávání potvrzen na slabých 0,2 % q/q. Vyhlídky pro Q4 18 jsou však již optimističtější. Růst by měl dosáhnout 0,5 % q/q a tuto dynamiku by si měl udržet i v příštím roce. Vzhledem ke geopolitickým rizikům (obchodní války, Brexit) se však rizika koncentrují spíše na spodní straně naší prognózy.
Průmyslová produkce v eurozóně v září zřejmě o 0,6 % poklesla. Dopadla na ní složitá situace v automobilovém průmyslu spojená s novými regulacemi v oblasti emisí. Pokud se náš odhad potvrdí, znamenalo by to propad průmyslové produkce v Q3 18 o 0,3 % q/q. Třetí čtvrtletí však bylo ovlivněno jednorázovými faktory, které by se v Q4 již neměly opakovat.
Němečtí investoři jsou skeptičtí
Včera zveřejněný ZEW index na lepšící se náladu investorů neukázal. Ve složce hodnocení současné situace skončil o 7 bodů za konsenzem, ve srovnání s říjnovými výsledky si pohoršil o 12 bodů. Dobře nedopadla ani složka očekávání. Euru to však příliš nevadilo a posílilo o 0,5 %. Hranici 1,130 USD/EUR ale nezdolalo.
Německé ekonomice se nevede, reputaci si spraví v Q4
Dnes ráno byl zveřejněn první odhad růstu německé ekonomiky v Q3 18. Ten propadl na úroveň -0,2 q/q. Ekonomika však byla ve třetím čtvrtletí ovlivněna jednorázovými faktory (nová regulace v oblasti automobilového průmyslu), které by se již neměly opakovat. Náš výhled pro závěrečné čtvrtletí letošního roku je tedy optimistický, když očekáváme růst HDP o 0,6 % q/q. Euro na zveřejněná data reaguje mírným poklesem a dnes ráno se obchoduje za 1,129 USD/EUR.
HDP za Q3 neoslní, ČNB to od zvyšování sazeb ale neodradí
I ve třetím čtvrtletí česká ekonomika zřejmě pokračovala v pomalejším růstu. Doléhají na ní jednak kapacitní omezení, velkou podporu nedostává ani ze strany zahraniční poptávky. Čisté exporty tak byly ve třetím čtvrtletí pravděpodobně pro českou ekonomiku brzdou. Tradičním držákem zůstává spotřeba domácností, která však také zvolňuje své tempo růstu. Domácnosti se začínají chovat obezřetně a v souvislosti s ekonomickým zpomalením vytvářejí opatrností rezervy. Investice si naopak svoji solidní dynamiku udrží. Sečteno podtrženo, růst HDP v Q3 18 by měl podle našeho odhadu dosáhnout 0,6 % q/q a 2,5 % y/y. Česká národní banka je v tomto ohledu mírně optimističtější, když očekává růst na úrovni 2,7 %. Nižší dynamika HDP by však neměla být chápán jako důvod pro odklad či pomalejší utahování měnových podmínek. Naopak pro ČNB v situaci kdy mzdy rychle rostou, je pomalejší růst HDP a tím i produktivity práce spíše argumentem pro zvyšování úroků. K tomu podle nás ČNB přistoupí na svém únorovém zasedání.
Pomalejší tempo růstu ukáže i polská ekonomika. I zde se projeví negativní vliv čistých exportů a zpomalující domácí poptávky. Dynamika HDP by tak měla dosáhnout 0,7 %, v meziročním srovnání pak 4,7 %. Zároveň bude zítra zveřejněn i finální odhad vývoje polské inflace za říjen. Ta by měla být potvrzena na úrovni 1,7 % y/y. Nabrat na tempu by měla v Q1 19.
Koruna těšně pod úrovní 26 CZK/EUR
Kurz koruny se stále drží těsně pod úrovní 26,00 CZK/EUR. Na silnější úrovně domácí měně tentokrát nepomohl ani silnější kurz eura vůči dolaru. Na trhu je patrný vliv efektu konce roku, kdy se investoři zbavují korun, aby je přes konec roku nemuseli za nevýhodných podmínek ukládat u domácích bank. To drží kurz na slabších úrovních navzdory zpřísňování měnových podmínek Českou národní bankou i solidním fundamentům. Posilovat podle nás domácí měna začne až na začátku příštího roku, kdy odezní nejen efekt konce roku, ale i nejistota spojená s vyjednáváním o italském vládním rozpočtu a Brexitu.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 14.11.2024
Natural 95 35.69 Kč | Nafta 34.39 Kč |
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?