Megalomanství a pak bolestivé hledání akciového dna
V posledních Perlách týdne jsme se mohli dočíst, že cena akcií GE by se podle některých názorů mohla propadnout až na 5 dolarů. Podobně nově smýšlí i analytici banky J.P. Morgan, která snížila svou dvanáctiměsíční cílovou cenu na 6 dolarů na akcii. Její skepse pramení zejména ze zveřejněných čtvrtletních výsledků, ale také z celkové situace tohoto giganta, u kterého se pro mě potvrzuje, že pýcha (zde ve formě manažerského megalomanství) předchází pád.
J.P.Morgan poukazuje na to, že zveřejněné výsledky byly na téměř všech úrovních horší, než se čekalo. Podle banky je namístě uvažovat o možných problémech s likviditou firmy, ovšem „ve skutečnosti to není o likviditě, ale o zhoršování fundamentu v případě, že by vše šlo dál současným směrem“. A i když akcie ze svého vrcholu již ztrácí asi 70 %, podle banky to s ohledem na tento fundament stále není dost.
Kapitalizace GE nyní dosahuje 69,5 miliardy dolarů a moje jednoduchá kalkulace ukazuje, že takové číslo by ospravedlnil dlouhodobý stabilní tok hotovosti generovaný pro akcionáře ve výši 5,5 miliardy dolarů. Nebo třeba o 2 % ročně rostoucí tok hotovosti začínající nyní na cca 4 miliardách dolarů. V letech 2013 a 2014 vydělával GE čtyř, pětinásobek této částky. Pak ale jeho schopnost generovat hotovost začala prudce klesat a za posledních 12 měsíců je asi půl miliardy dolarů v mínusu. Tak to jen pro hrubou představu o tom, jak je vlastně nyní při ceně akcie na 8 dolarech nastavena fundamentální laťka.
Jak jsem zmínil v úvodu, pro mě je tento příběh důkazem, že i v korporátním světě pýcha předchází pád. Může být skrytá v hezkých teoriích o diverzifikaci, BCG maticích a různých manažerských poučkách. Ale pokud se nějaká firma věnuje všemu možnému od bankovnictví až po výrobu turbín, není to pro mě známka zdravého podnikatelského ducha, ale megalomanství (něco jiného je třeba taková 3M, o které jsem tu psal nedávno, která je také široce diverzifikovaná, ale drží si jednu jasnou a logickou linii).
Podobnou vlnou megalomanství jsme si v dobách raného kapitalismu prošli i my. A pravděpodobně k tomu přispělo i to, že šlo o dobu, kdy hvězda GE a jeho stylu uvažování tehdy zářila tím nejjasnějším světlem a zdála se být vzorem pro všechny ostatní. Pokud by ale čtenář nabýval dojmu, že ty doby jsou dávno pryč, mýlil by se. Jak jsem psal před několika týdny, v Číně jdou přesně opačným směrem – asi si tím musí projít každý.
Za příklad jsem tehdy dával realitního giganta Evergrande, který investoval 860 milionů dolarů do společnosti Faraday Future, která vyrábí elektromobily a je jedna z těch, které by chtěly dohnat a předehnat Teslu. Písnička je to stále stejná: Evergrande chce tímto krokem diverzifikovat své aktivity. Tak uvidíme, jestli v Číně platí skutečně jiné ekonomické a finanční zákony, jak se, zdá se mi, mnozí domnívají. Nebo zda jsou tyto zákony univerzální a je jen otázka času, kdy se projeví.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory