Zasedání bankovní rady ČNB (1.11.2018) – optimismus centrálním bankéřům rozhodně nechybí
Zasedání bankovní rady ČNB – optimismus centrálním bankéřům rozhodně nechybí
Dnešní zasedání bankovní rady České národní banky (dále jen ČNB) do určité míry překvapilo. ČNB totiž na základě nové makroekonomické prognózy zůstává směrem k budoucímu ekonomickému vývoji poměrně dost optimistická, což se odrazilo i do mírného posílení koruny těsně po skončení tiskové konference.
Bankovní rada ČNB dnes v souladu s předpoklady již počtvrté v řadě zvýšila úrokové sazby o 0,25 procentního bodu a hlavní úroková sazba, dvoutýdenní REPO, tak bude nově činit již 1,75 %. Žádná jiná centrální banka v Evropě nepostupuje tak rychle v normalizaci měnové politiky jako ČNB. Rozhodnutí bankovní rady nebylo jednomyslné, když jeden člen hlasoval proti zvýšení sazeb (s velkou pravděpodobností se jednalo o O. Dědka) a jeden člen o zvýšení sazeb rovnou o 50 bazických bodů (s velkou pravděpodobností se jednalo o M. Hampla). Pro zvýšení sazeb o 25 bazických bodů hlasovalo pět členů bankovní rady.
Klíčovou složkou dnešního zasedání byla nová makroekonomická prognóza, která podle mě zůstává až překvapivě optimistická. Pro letošní rok ČNB sice nově počítá s o něco nižším růstem české ekonomiky oproti srpnové prognóze, ale snížení odhadu na 3,1 % z předchozích 3,2 % je víceméně jen kosmetické. To samé platí i v případě prognózy HDP na rok 2019 s růstem 3,3 % oproti přechozímu odhadu 3,4 %.
Z pohledu vývoje spotřebitelských cen by se měla inflace až do roku 2020 držet nad inflačním clem ČNB, tj. nad 2 %. Na začátku příštího roku navíc nelze v některých měsících vyloučit ani meziroční růst inflace začínající trojkou. Podle ČNB došlo v poslední době k mírnému zvýšení proinflačních tlaků, a to s ohledem na dovozní ceny skrz slabší kurz koruny. Domácí pracovní trh navíc prostřednictvím silného růstu mezd rovněž přisívá k růstu inflačních tlaků.
Nová prognóza drží i neměnný pohled na posilování koruny. V nové prognóze jsou sice zohledněny aktuálně slabší hodnoty kurzu koruny vůči euru, když průměrný prognózovaný kurz pro 4. čtvrtletí činí 25,70 Kč/EUR, avšak od příštího roku ČNB počítá s poměrně rychlým posílením koruny pod hladinu 25 Kč/EUR a to již během 2. čtvrtletí (průměr 24,70 Kč/EUR). ČNB zjevně považuje aktuální setrvávání koruny slabších úrovních za dočasné. Pravdou je, že makroekonomické fundamenty hrají jednoznačně ve prospěch české měny, ať již se jedná o pozitivní úrokový diferenciál ve vztahu k euru, přebytkové vnější bilance či rychlejší růst české ekonomiky ve srovnání s eurozónou.
Poměrně zajímavé je podle mě i vyjádření guvernéra J. Rusnoka s ohledem na zvýšení sazeb na prosincovém zasedání. K tomu se sice J. Rusnok vyjádřil spíše rezervovaně, každopádně ho úplně nevyloučil. Pokud vezmu v potaz listopadovou obměnu v bankovní radě, tak prosincové zvýšení sazeb rozhodně nelze vyloučit.
V souhrnu lze novou makroekonomickou prognózu podle mě vnímat jako optimistickou, když bankovní rada zůstává pozitivně naladěna ve prospěch pokračujícího silného růstu domácí ekonomiky.
Na závěr nezbývá než dodat, že toto zasedání ČNB hovoří spíše ve prospěch posílení koruny ze současných slabších hodnot. Vzhledem k tomu, že koruna je v posledních měsících výrazněji ovlivňována vnějšími faktory, tak to, zda koruna během listopadu posílí bude více záležet na podmínkách na globálních finančních trzích než na domácích činitelích.
AKCENTA CZ
AKCENTA CZ je jedním z nejvýznamnějších obchodníků s devizami na českém trhu a ve střední Evropě s více než 20 letou tradicí. Kromě výhodných individuálních kurzů pro nákup a prodej deviz a minimálních poplatků za zahraniční platební styk, nabízí i zajištění proti kurzovým rizikům (forwardové obchody a opce). Společnost aktivně působí také v Polsku, Maďarsku, Slovensku, Rumunsku a Německu. Klientské portfolio tvoří více než 33 tisíc subjektů, převážně malých a středně velkých firem orientovaných na export nebo import. Je držitelem licence platební instituce a obchodníka s cennými papíry udělenou ČNB.
Více informací na: https://www.akcentacz.cz
Další zprávy o bankách
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kurzy historie, kurzovní lístek ČNB 23.11.2020, historie kurzů měn
- Kurzy historie, kurzovní lístek ČNB 24.11.2020, historie kurzů měn
- Bankovní účty plátců daně z přidané hodnoty (DPH)
- Předčíslí bankovních účtů finančních úřadů pro placení daní v roce 2020
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Graf USD / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Kurzy měn - kurzovní lístek ČNB
- Graf EUR / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Graf CHF / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Graf PLN / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Graf GBP / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Graf RUB / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Okénko finanční rady
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Spotřebitelské půjčky rostou nejrychleji na jižní Moravě, jih Čech "zaostává"
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Levnější elektřina, dražší suroviny: Svátky se prodraží hlavně kvůli máslu
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Vojtěch Šanca, Delta Green
Základ flexibility: začít šetřit můžete hned teď, třeba i v bytě
Marek Pokorný, Portu
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla