Nová finta dodavatelů energií: Nenápadně vás připraví o tisíce.
Před nekalou fintou dodavatelů energií varuje Energetický regulační úřad (ERÚ). Bez legitimního důvodu někteří z nich navyšují zálohové platby. Pokud pak zkrachují, lidé jen zřídkakdy dostanou své peníze zpět. Podobných případů ERÚ eviduje několik tisíc a stále jich přibývá.
Zálohy, které každý měsíc platíme za energie, by měly odrážet naši reálnou spotřebu. To samé platí i o případných změnách jejich výše. Energetický zákon jasně říká, že dodavatel energií může stanovit výši záloh maximálně v takovém rozsahu, jaká je předpokládaná spotřeba pro další období.
Důvodem ke zvýšení záloh může být například nárůst spotřeby v daném odběrném místě, kvůli kterému stoupne i odhadovaná spotřeba pro další období. Stejně tak do záloh může promluvit zvýšení cen, jestliže k němu dodavatel přistoupil.
"Pokud pro to neexistují objektivní důvody, dodavatel by zálohy samovolně navyšovat neměl. Spotřebitel by se v takových případech měl dodavateli hned ozvat a návrh nových záloh rozporovat. V případě, že se nedohodnou, může lidem pomoci ERÚ, ať už v rámci vyjednávání nebo mimosoudního řešení sporů," říká Miroslav Rottner, ředitel Odboru právní ochrany spotřebitele ERÚ.
Někdy jde o pouhý omyl, který dodavatel rychle napraví. Vyšší zálohy ale mohou účelově účtovat společnosti, které se ocitly ve finanční tísni a snaží se tím alespoň na krátký čas svou situaci vylepšit. "Pokud taková společnost později ukončí svou činnost a skončí v insolvenci, musí lidé o vrácení přeplatků žádat prostřednictvím přihlášení pohledávek v rámci insolvenčního řízení. Úspěšnost jejich vymáhání však bývá nízká," varuje ERÚ.
Upozorňuje ale také na opačné problémy, se kterými se setkává, a to podezřele nízkými zálohami. I když se to zpočátku může zdát lákavé, nakonec na to doplatí odběratel elektřiny či plynu. "Někde jsou spotřebitelům nabízeny zálohy nesmyslně nízké, jinde jim dodavatel slibuje, že u něj budou platit jen deset měsíčních záloh místo dvanácti. Zádrhel ale přijde s ročním vyúčtováním, kde se nedostatečná výše záloh projeví konečným nedoplatkem. Při stejné spotřebě a podobné ceně jsou nižší zálohy jen prodejní lákadlo, které může být za určitých podmínek posouzeno dokonce jako nekalá obchodní praktika," vysvětluje Rottner.
TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.
Více zpráv k energiím a ceně energií
Poslední zprávy z rubriky Osobní finance:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Energie - srovnání cen energií
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Paušální daň pro OSVČ / živnostníky s příjmy do 800 tisíc
- Kalkulačka paušální daně pro OSVČ s příjmy do 800 tisíc, porovnání se současným výpočtem daně
- Nový občanský zákoník č. 89/2012 Sb.
- Nový stavební zákon
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Nová finta dodavatelů energií: Nenápadně vás připraví o tisíce.
- Nová finta dodavatelů energií: Nenápadně vás připraví o tisíce.
- Dodavatelé energií jednají se spotřebiteli nefér, rodiny to může připravit až o 50 tisíc Kč. Měl by se do toho vložit ERÚ
- Dodavatelé energií zkouší novou fintu! Čtěte, jak se bránit
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory