Rozbřesk: Horko kolem brexitu a Fed tlačí vzhůru úroky i dolar
Theresa Mayová včera na summitu EU připustila, že se nebrání natažení přechodného období z 21 na 33 měsíců. Důvod je jednoduchý. Zdá se, že na vyřešení nové obchodní dohody včetně palčivé otázky hranic mezi Severním Irskem a Irskem bude zapotřebí o poznání více času. Mayová věří, že pokud dostane více času, bude pak Británie schopná dojednat s EU tak “otevřenou” obchodní dohodu, že otázka irských hranic jednoduše zmizí ze stolu. Pokud by tomu tak bylo, byla by to pro libru dobrá zpráva. K takové dohodě je ovšem daleko.
A co hůře, daleko je (minimálně na britské půdě) i k dohodě na natažení přechodného období po březnu 2019. Pro Mayovou a hlavního evropského vyjednavače Barniera by sice taková rozvodová dohoda byla výhodná - řešení zásadních problémů by odsunula, natáhla přechodné období a zažehnala černý scénář brexitu bez jakékoliv dohody. Proti jsou ovšem konzervativní britští poslanci volající po co nejrychlejší nové obchodní dohodě umožňující Británii provozovat nezávislou obchodní politiku s třetími zeměmi. Natažení přechodného období by znamenalo, že by až do roku 2021 byla Británie součástí celní unie, jednotného vnitřního trhu a nic by se nezměnilo ani na současných platbách Británie do rozpočtu EU. Británie by musela jednoduše respektovat evropskou legislativu a platit do společného rozpočtu, ale už by neměla možnost evropskou legislativu ovlivňovat. Britští euroskeptici budou tedy natažení přechodného období chápat jako natažení ponižujícího “vazalského polo-setrvání” Británie v EU. A je otázka, zda taková rozvodová dohoda bude mít v Británii šanci na úspěch. I proto libra nemá zatím mnoho důvodů k velké euforii.
TRHY
Česká koruna je v zajetí nervozity okolo brexitového summitu a italského rozpočtu, která brání v ziskům všem regionálním měnám včetně koruny. Česká měna se tak bez výraznějších impulsů obchoduje zpátky nad 25,80 EUR/CZK.
Zahraniční forex
Jestřábí Fed a odklad dohody o brexitu nehrají do karet eurodolaru. Zápis z posledního jednání FOMC včera nejenže potvrdil odhodlání dále postupně zvyšovat úrokové sazby, ale navíc v něm zazněly vyloženě jestřábí hlasy volající po tom dostat sazby do restriktivního teritoria. Výsledkem je opět růst dolarových úrokových sazeb a výprodej eurodolaru. Euru se navíc ani nemůže líbit (ne)dohoda o brexitu, která vyplynula ze včerejšího summitu EU. Ta tlačí britskou premiérku Mayovou, aby tzv. přechodné období (bez finální dohody) trvalo až do konce roku 2021.
Ropa
Vysoký nárůst zásob včera znamenal propad ceny ropy o 3 % až na hranici 80 USD/barel. Dle americké EIA vzrostly v minulém týdnu zásoby surové ropy o 6,5 mil. barelů, zatímco zásoby benzínu a destilátů mírně poklesly. Propad zaznamenala v důsledku hurikánu Michaela rovněž americká produkce ropy, která poklesla o 300 tis. barelů denně, celkem na 10,9 mil. barelů denně.
Poklesu cen ropy nahrává také shovívavější přístup amerického prezidenta Trumpa vůči Saúdské Arábii v případu zmizení saúdského novináře. Po prvotní ostré kritice nyní prezident žádá presumpci neviny a vyšetření celého případu, což naznačuje zmírnění napětí mezi oběma zeměmi po návštěvě ministra zahraničí Pompea v Rijádů.
Akcie
Americké akciové trhy se včera střídavě pohybovaly v kladných i záporných hodnotách. Nejlepší výsledek z celého indexu S&P 500 zaznamenaly aerolinky United Continental, jejichž akcie zpevnily o 6 %. Rostly i akcie Delta se ziskem 2,2 % nebo American Airlines, které přidaly 0,9 %. Příznivá čísla vytáhla vzhůru i Netflix, který zpevnil o 5,3 %. Dařilo se pak rovněž celému bankovnímu sektoru, kde Goldman Sachs posílila o 3 %, Morgan Stanley o 2,7 % a například Bank of America o 1,3 %. Velké ztráty si naopak připsalo IBM. Jeho akcie odepsaly 7,6 %. Index Dow Jones oslabil o 0,4 %, když S&P 500 a Nasdaq uzavřely obchodování s červenou nulou.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?