Vývoj na devizovém trhu ve 38. týdnu (17.9.-21.9.2018)
Klíčové události a ukazatele
CZ - Ceny průmyslových výrobců v srpnu vzrostly o 0,1 % m/m a 3,3 % r/r
EZ - Spotřebitelské ceny v srpnu vzrostly o 0,2 % m/m a 2,0 % r/r
EZ - Kompozitní index nákupních manažerů PMI v září poklesl na 53,3 ze srpnových 54,5 bodu
PL - Průmyslová produkce v srpnu zpomalila na 5,0 % r/r z červencových 10,3 % r/r
Očekávané události a ukazatele v příštím týdnu
CZ - Zasedání bankovní rady České národní banky
DE - Index podnikatelského kliamtu Ifo (září)
PL - Index spotřebitelských cen (září) - předběžný odhad
US - Zasedání Americké centrální banky (Fed)
Měnové kurzy (vývoj v tomto týdnu) a Predikce vývoje
Úrokové sazby
Vývoj EUR/CZK
- Koruna vůči euru sice v první polovině tohoto týdne dále mírně posilovala a dostala se těsně nad hladinu 25,40 CZK/EUR (čtyřměsíční korunové maximum), avšak během středečního odpoledne a čtvrtku koruna velkou část předchozích zisků odevzdala a obchodování se přesunulo nad hladinu 25,50 CZK/EUR. Česká měna nedokázala ve čtvrtek využít pozitivního vývoje na finančních trzích a oslabení dolaru na měnovém páru EURUSD.
- Tento týden nebyl příliš bohatý na domácí makroekonomická data. V pondělí byla sice zveřejněna srpnová data o vývoji cen výrobců (rychlejší růst cen v průmyslu a ve stavebnictví) a červencová o vývoji cen v zahraničním obchodu, avšak tyto statistiky se do kurzu koruny nijak nepromítly. Žádných zásadnějších komentářů jsme se nedočkali ani od členů bankovní rady České národní banky (ČNB), když navíc od středy začala pro centrální bankéře platit mediální karanténa během které se nemohou vyjadřovat k měnové politice.
- Příští týden bude mít sice jen čtyři pracovní dny, avšak zároveň přinese velmi zajímavou událost v podobě středečního zasedání bankovní rady ČNB. Po statistikách z prvního poloviny v září v kombinaci s projevy členů bankovní rady (J. Rusnok, M. Hampl, V. Benda) je zvýšení úrokových sazeb téměř jistotou. Pokud ČNB sazby zvýší, bude se jednat již o jejich třetí zvýšení v řadě. Vzhledem k tomu, že růst sazeb je trhem z velké části očekáván, tak velmi důležité bude, zda ČNB naznačí zda do konce letošního roku přikročí ještě k jednomu utažení měnové politiky skrz sazby, či nikoliv. Hodně v tomto směru bude záviset na kurzu koruny a jejím vývoji ve 4. čtvrtletí. Čím silnější kurz koruny (prognóza ČNB pro 4. čtvrtletí 25,30 CZK/EUR), tím nižší pravděpodobnost, že ČNB ve 4. čtvrtletí ještě jednou sazby zvýší. A to samé platí i naopak.
Vývoj USD/CZK
- Koruna si v tomto týdnu vůči americkému dolaru přispala další zisky a v pátek ráno se nacházela pod hladinou 21,70 CZK/USD. Jedná se o nejsilnější hodnoty koruny za poslední více jak tři měsíce. Ve druhé polovině tohoto týdne neplatil vztah – posilující euro vůči dolaru = posilující koruna vůči euru. Naopak, zatímco ve čtvrtek euro vůči americké měně posilovalo, tak koruna vůči euru ztrácela.
- Tento týden byl opět ve zněmení silných dat z USA. Týdenní statistiky z pracovního trhu v podobě nových týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti se nacházejí na mnohaletých minimech. Velmi silnou ekonomickou aktivitu je vidět z regionálních indexů v podstatě napříč všemi oblastmi USA. Velmi solidní je i situace na trhu nemovitostí. Z tohoto pohledu tak má Americká centrální banka (Fed) v příštím týdnu otevřené ruce k dalšímu zvýšení úrokových sazeb, již třetímu v letošním roce.
Vývoj PLN/CZK
- Koruna vůči polskému zlotému během tohoto týdne mírně oslabila a obchodování se od hladiny 5,90 přesunulo o pár haléřů výše k 5,95 CZK/PLN. I pro polskou měnu ve druhé polovině týdne platilo, že nebyla schopna využít pozitivní nálady na finančních trzích a vůči euru významněji posílit.
- Zatímco tento týden byl z pohledu českých makroekonomických statistik chudý, tak v Polsku byla zveřejněna celá řada důležitých makroekonomických dat. V úterý byla nejprve zveřejněna mírně slabší srpnová čísla z pracovního trhu v podobě nižšího růstu zaměstnanosti (3,4 % r/r) a mezd v soukromé sféře (6,8 %r/r). Co se týká mezd, tak se velmi pravděpodobně jedná jen o dočasné zvolnění, když v závěru letošního roku lze očekávat s ohledem na pracovní trh tlak na akceleraci mzdového růstu.
- Ve středu byla zveřejněna srpnová čísla z průmyslu a stavebnictví. Stavební produkce jede letos v Polsku na plné obrátky, což potvrdil i srpen (20,0 % r/r), zatímco průmyslová produkce ve stejném měsíci zpomalila na 5,0 % r/r. Další měsíce by měly přinést zpomalení jak průmyslové, tak stavební produkce. Z předstihových ukazatelů v Polsku i v eurozóně (např. PMI) je zřejmé, že průmysl přepne na nižší obrátky. Co se týká stavebnictví, tak Polsko trápí podobný problém jako ČR, kterým je nedostatek pracovníků v tomto sektoru.
Vývoj EUR/USD
- Na hlavním měnovém páru se v tomto týdnu dařilo společné evropské měně, když se ve čtvrtek ráno krátce dostala na hladinu 1,18 USD/EUR. Jedná se o nejsilnější hodnoty eura od poloviny června.
- důvodech, které stály za posílením eura, lze jen spekulovat. V tomto týdnu nebyla zveřejněna žádná makroekonomická data nejvyššího významu, rovněž Americká centrální banka (Fed) zasedá až příští týden. Že by dolar oslabilo oficiální uvalení cel na dovoz čínského zboží ve výši 200 mld. eur a následné reciproční opatření ze strany Číny na dovoz amerického zboží v objemu 60 mld. dolarů podle mě rovněž není příliš pravděpodobné, když na tyto kroky byly trhy připraveny. Nejpravděpodobnějším důvodem oslabení dolaru je tak podle mě jeho překoupenost z posledních měsíců a tím pádem i nutnost korekce na o něco slabší hodnoty. Rovněž, jak jsem již několikráte avizoval, americká ekonomika vykazuje tak silná čísla, že je v podstatě již není možné překonávat a v nadcházejících čtvrtletích je naopak nezbytné počítat se zvolněním americké ekonomiky.
- Americká centrální banka (Fed) sice zvyšuje úrokové sazby, ale zároveň se přibližuje tzv. neutrálním sazbám (kolem 3 %). To sice neznamená, že Fed nemůže jít se sazbami dále nad neutrální úroveň, ale tempo zvyšování sazeb již pravděpodobně nebude tak rychlé. V příštím roce by navíc měl být dokonán definitivní obrat cyklu měnové politiky v eurozóně a divergence mezi nastavením měnové politiky v USA a eurozónu by tak měla být zastavena.
AKCENTA CZ
AKCENTA CZ je jedním z nejvýznamnějších obchodníků s devizami na českém trhu a ve střední Evropě s více než 20 letou tradicí. Kromě výhodných individuálních kurzů pro nákup a prodej deviz a minimálních poplatků za zahraniční platební styk, nabízí i zajištění proti kurzovým rizikům (forwardové obchody a opce). Společnost aktivně působí také v Polsku, Maďarsku, Slovensku, Rumunsku a Německu. Klientské portfolio tvoří více než 33 tisíc subjektů, převážně malých a středně velkých firem orientovaných na export nebo import. Je držitelem licence platební instituce a obchodníka s cennými papíry udělenou ČNB.
Více informací na: https://www.akcentacz.cz
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Jak reagovat na konec smlouvy s dodavatelem? Pozor na vyšší ceny
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna