Evropská ekonomika dál chladne, tu americkou to čeká příští rok, Čína si drží slušné tempo
Na finanční trhy v posledních týdnech doléhaly negativní tlaky z rozvíjejících se ekonomik, které pramenily jednak z utahování americké monetární politiky a také z procesu oddlužování čínské ekonomiky. K tomu se přidala vážná pochybení na straně ekonomické politiky v Turecku a Argentině. Známý investor a ekonom Gavyn Davies ze společnosti Fulcrum AM ovšem tvrdí, že globální růst zatím těmito faktory poškozen nebyl.
Růst ekonomické aktivity se v polovině roku dostal do mírného útlumu. Ovšem stále se podle Daviese pohyboval nad trendem, a „to může být důvodem, proč zůstaly ceny aktiv ve vyspělých zemích většinou imunní vůči turbulencím na rozvíjejících se trzích“. „Extrémně silný“ zůstává růst v USA, kde ekonomice mimo jiné pomáhá poptávková fiskální stimulace. Ta více než vyvažuje utahování finančních podmínek v americkém hospodářství, které je dáno zvyšováním sazeb centrální bankou. Během léta sice panovaly určité obavy, že Spojené státy slábnou. Ty se ale nyní ukazují jako liché a ekonomika se vrátila k tempu růstu kolem 3,5 %. Riziko recese je ze statistického hlediska minimální, „a to nejméně do poloviny příštího roku.“
EU roste letos znatelně pomaleji, i když modely společnosti Fulcrum stále ukazují, že se drží nad trendem. V eurozóně se objevují známky „normalizace růstu kolem 1,5 %“, což je znatelně pod vrcholem dosaženým v minulém roce. Ekonomická aktivita ve Velké Británii podle Daviese vykazuje překvapivou stabilitu ve světle obav z dopadů brexitu. Růst v Asii je „je také trochu lepší, než se čekalo“, a to zejména s ohledem na obavy z obchodních válek a čínský proces oddlužování. V Číně se podle modelů Fulcrumu růst usazuje na úrovni kolem 7 %.
Modely konkrétně ukazují, že globální růst by měl v roce 2019 postupně ubírat na tempu, a to zejména kvůli vývoji ve Spojených státech. Podle Daviese jsou ale ekonomové ohledně vývoje v této zemi příliš skeptičtí. Mělo by tak dojít k mírnému posunu konsenzuálních očekávání směrem nahoru. Podobná je situace v Číně, kde se nyní růst nachází „vysoko nad oficiálním cílem vlády“. Modely Fulcrumu jsou ve srovnání s konsenzem naopak pesimističtější u eurozóny. Konkrétně to znamená, že její ekonomika by se měla vracet k trendu rychleji, než se obecně čeká.
Mezi hlavní rizika řadí investor „nepřátelsky se chovající Fed“, který by reagoval na velmi pozitivní vývoj ekonomické aktivity v USA a inflaci v případě, že by rostla překvapivě vysokým tempem. Taková překvapení jsou přitom podle Daviese příští rok dost možná, a Fed tak může být donucen zvýšit sazby více, než nyní trhy čekají. K tomuto riziku můžeme přiřadit zmíněné oddlužování čínské ekonomiky a obecně utahování finančních podmínek na rozvíjejících se trzích. A v neposlední řadě i hrozbu obchodních válek, která se zatím neprojevuje v průzkumech sentimentu, ale zjevná je již ve výsledcích výrobního sektoru. „Toxická kombinace těchto rizik by pak mohla odhalit slabá místa ve finančním systému, která tu zůstávají i deset let po pádu Lehman Brothers,“ uzavírá Davies.
Zdroj: Financial Times, Fulcrum AM
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Kalkulačka DPH - výpočet DPH pro rok 2019 i pro roky 1993-2018
- Dolar, Americký dolar USD, kurzy měn
- Kurzovní lístek Evropská centrální banka, Kurzovní lístky bank
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Ekonomika - Makroekonomika ČR 2020, data, novinky
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- CZK, česká koruna - převod měn na USD, americký dolar
- Akcie USA - americké akcie
- Svět - státy světa a jejich ekonomika
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
- Příspěvek na bydlení v roce 2021 - Kalkulačka
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?