Americká ekonomika, Fed a sázky na to, co bude dál
Americká data zklamávají. Pohyby na výnosech naznačují rostoucí strach z tvrdého přistání. Na trhu panuje rizikově averzní nálada. Množí se sázky na rychlý pokles amerických sazeb. Jak to vidíme my?
Pokud jsme se dostali do situace, kdy Fed začal pracovat v režimu „trh práce > inflace“, existuje dost signálů naznačujících potřebu slabší měnověpolitické restrikce. Pakliže příští inflační data potvrdí posun směrem k inflačnímu cíli, debatu mezi snížením sazeb o 25, nebo o 50 bodů na zářijovém zasedání Fedu nelze vyloučit. Případné doručení snížení úroků o půl procentního bodu by pak nebylo ničím jiným než sebereflexí, že sazby měly zpětným pohledem klesnout už v červenci, a tedy přiznáním si pozice za křivkou.
Jestliže americká ekonomika slábne nad očekávání víc, další oblastí, kde bychom to mohli pocítit, budou firemní dluhopisy. Trh státních dluhopisů čekal na dostatečně silný „trigger“, který byl podle pohybů výnosů doručen. Bondař není spekulant odtržený od makra, s Dominikem Stroukalem o tom píšeme v naší knize Trhy. Za situace slábnoucí ekonomiky, zejména trhu práce, bude státní bond preferovanější oproti firemnímu. Kreditní spready by tak mohly začít růst. Alespoň tak bychom to po společné debatě s kolegou Dušanem Vaškovicem shrnuli.
Zdroj: Bloomberg, Reuters
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.