Rusko a Čína se společně otáčí proti USA
Pokud ruský prezident Vladimir Putin dlouhodobě uznává některého amerického politika, je jím Henry Kissinger. The Economist tvrdí, že Kissingerův realistický pohled na svět je Putinovi blízký. Americký politik přitom „pomohl vytvořit současný trojúhelník vztahů mezi Spojenými státy, Ruskem a Čínou“. A jak poukazuje The Economist, osa Rusko – Čína se nyní díky společnému vojenskému cvičení posouvá na novou úroveň.
Společné vojenské cvičení začíná jedenáctého září na východní Sibiři a zúčastní se ho 300 000 ruských vojáků spolu s 3 200 vojáky z Číny. „Vše má ukázat, jakou sílu má sbližování Ruska a Číny,“ píše The Economist a připomíná, že ještě před několika lety vnímalo Rusko Čínu jako přímou vojenskou hrozbu. Toto cvičení přitom bude probíhat ve stejné době jako Východní ekonomické fórum ve Vladivostoku. Tam by se měli setkat prezidenti Ruska a Číny, dorazit by měl i prezident Japonska a „tato show se koná hlavně pro Spojené státy“.
The Economist se domnívá, že Putin se všemi prostředky snaží odvrátit možnost, že by se Spojené státy spojily s Čínou proti jeho zemi a v podstatě tak stále uvažuje jako Kissinger, jen se snaží zabránit tomu, co on považoval za geopolitický cíl Američanů. „Ruské vztahy s Čínou začaly v roce 1989. Američané se spojenectví mezi Rusy a Číňany dlouho neobávali, protože Rusko bylo podle nich upadající velmocí, která má sama z Číny strach. Když se pak obě země začaly sbližovat, Američané se domnívali, že se nestanou jejich cílem. Jenže po zabrání Krymu v roce 2014 se Rusko již otevřeně stavělo k Číně jako k politickému spojenci proti Západu a alternativnímu zdroji kapitálu a investic.
The Economist ovšem poukazuje i na to, že Čína si je dobře vědoma jedné věci: Rusko by stále bylo radši otočené směrem na Západ a „posílalo by tam své peníze a děti raději než do Číny“. Jeho postup vůči Číně je tak oportunistický a může se kdykoliv zvrátit. I tento oportunistický přístup ale může poškodit Spojené státy a ty by neměly brát čínskou expanzi na lehkou váhu, míní The Economist.
Zdroj: The Economist
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Rusko - zprávy a komentáře k Rusku
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Akcie - Akcie online. Pražská burza, Německo, USA. Investice do akcií
- Rusko a Čína se společně otáčí proti USA
- Rusko a Čína jsou proti dalšímu rozšíření NATO a vzájemně se podpořily ve sporech, které mají s USA a dalšími západními zeměmi
- Boj o ropu: Čína proti všem a všichni proti Číně. Část druhá, závěrečná. - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Boj o ropu: Čína proti všem a všichni proti Číně. Část druhá, závěrečná.
- Rusko a Čína vetovaly rezoluci OSN proti Sýrii
- Rusko následuje Čínu a proti inflaci bojuje zvyšováním PMR
- Prezident Zeman nepodepíše daňový balík a je proti vylučování Ruska a Číny z Dukovan
- USA, ČÍNA, RUSKO: týden velkých očekávání a trestů
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
?