Výzva pro tureckou centrální banku a intervenující Čína
Rozvojové trhy zůstávají i nadále tématem číslo jedna. Jejich výprodej, především hovoříme-li o měnách, sice neustal, některé zasažené země ale dělají vše, aby mu zabránily. Ve většině případů však ne moc úspěšně.
V tomto směru je nejsledovanější trojice států Turecko, Argentina, Čína. V každém z nich se v posledních dnech odehrálo něco, co mělo zbrzdit výplach tamních trhů, avšak nestalo se. Situace se tudíž nemění. Jak turecká, tak i argentinská a čínská měna dále slábnou, což přilévá olej do ohně výprodeje aktiv skupiny emerging markets, zatímco americký dolar dále sílí.
Začneme-li Tureckem, tamní centrální banka na začátku týdne přislíbila, že v návaznosti na poslední inflační data mohou trhy v září (konkr. na zasedání ve čtvrtek 13. září) očekávat změnu prováděné měnové politiky. Byť nebyly sděleny žádné bližší detaily, investoři v okamžiku začali spekulovat o tolik potřebném zvýšení úroků, kterému však stojí v cestě – i přes opakovaně deklarovanou nezávislost centrální banky – osoba tureckého prezidenta Erdogana.
Představme si situaci, kdy turecký prezident povolí a centrální banka zvýší sazby. O jak velký hike by se muselo jednat, aby byl výprodej liry zastaven? Odhady se v tomto směru liší. Podle agentury Bloomberg je ke stabilizaci turecké měny potřeba zvýšení sazeb minimálně o 400 bazických bodů. Analytický tým společnosti Nomura jde ještě dál, když doporučuje hike o velikosti 575 bazických bodů, tedy až na hodnotu týdenní repo sazby na 23,5 %.
Jenže bude turecká měnová autorita natolik „agresivní“, když jí v pozadí všeho stojí prezident Erdogan favorizující nízké sazby? Analytici Credit Agricole mají poměrně jasno. Současná situace naznačuje, že turecké centrální bance dochází munice. „Očekávání trhu jsou nastavená na odvážné zvýšení sazeb. Podle nás však může výsledek pouze zklamat,“ uvedl pro Bloomberg stratég Credit Agricole Guillaume Tresca. Oslabování liry proto neustane. Dle Tresca by se turecká měna měla ke konci prosince dostat až na 8,30 USDTRY. Nic moc vyhlídky pro ekonomiku, kde inflace dosahuje téměř 15letých maxim.
Akční je i Argentina, kde prezident Macri ohlásil úsporná opatření, jejichž cílem je nejen snížit deficit rozpočtu, ale i celkově přispět ke stabilizaci ekonomiky. Vedení jihoamerické země se tak rozhodlo zrušit devět ministerstev a vedle toho zavést vývozní clo na exportéry profitující z intenzivně oslabujícího pesa. Souběžně s tím je ve hře urychlení záchranného programu ze strany Mezinárodního měnového fondu, které se však u většiny Argentinců nesetkává s příliš velkou podporou.
A do třetice Čína. V jejím případě jsou největším a nejaktuálnějším strašákem další americká cla, v tom „nejčernějším“ scénáři dosahující 25 % a týkající se zboží v hodnotě 200 miliard dolarů. Země rudého draka se v poslední době snažila jít Spojeným státům, a především prezidentovi Trumpovi, na ruku, když podnikla opatření, jež měla přibrzdit oslabování čínské měny. Vedle zvýšení fixingu a povinných rezerv u USDTRY forwardů server Financial Times zmiňuje intervence ze strany čínských státních bank. Jak FT uvádí, tyto instituce v posledních dnech intervenovaly u offshore renminbi forwardů, aby tak prostřednictvím zvýšení nákladů u short sázek těchto instrumentů uvolnily depreciační tlaky na čínskou měnu. Nákupy USDCNY forwardů dle neveřejného zdroje probíhaly od pondělí.
Suma sumárum, během úterý oslabovala lira, argentinské peso i renminbi . Největší ztráty ale zaznamenal jihoafrický rand, který reagoval na propad ekonomiky do recese poprvé od roku 2009. Vítězně z výprodeje rozvojových trhů nadále vychází dolar.
Dnes se ze zahraničních dat dočkáme indexů PMI služeb v rámci zemí eurozóny, z USA poté přijde výsledek obchodní bilance za červenec. Aktuálně se dolar vůči euru obchoduje na 1,157 EURUSD, dolarový index se nachází na hodnotě 95,50 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1503 do 1,1629 EURUSD.*
Koruna včera zaznamenala krátký odskok až k hranici 25,76 za euro. Během dne se však nakonec posunula k silnějším hodnotám o zhruba čtyři haléře. Domácí měna si tak ve výsledku připsala mírné zisky, naopak ostatní v rámci regionu evidovaly ztráty.
V úterý byla rovněž zveřejněna dynamika růstu českých mezd. Čísla za druhý kvartál vykázala průměrný měsíční růst reálných mezd o velikosti 6,2 % při predikci trhu na 5,9 %. A toto stále svižné tempo by mělo pokračovat i v dalších čtvrtletích.
„Vysokou dynamiku mezd lze očekávat i v dalších obdobích, jednak díky příslibu vlády navýšit platy státních zaměstnanců a také proto, že růst mezd je považován za zpožděnou proměnnou a svého cyklického vrcholu dosahuje později než například průmysl. A konečně i vinou strukturálního problému tuzemské ekonomiky s nedostatkem pracovní síly na trhu práce,“ okomentoval další výhled mezd ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés.
Mzdová dynamika podle Šoltése zároveň přispívá k představě, že ČNB nemá v otázce úroků co odkládat. „Zveřejněná statistika nás jen utvrzuje, že ČNB nemá důvod odkládat další zvýšení úrokových sazeb, které podle nás přijde jak v září, tak i v listopadu,“ míní ekonom. To ostatně potvrdil, alespoň pokud jde o září, i viceguvernér ČNB Mojmír Hampl. Ten na konferenci v Kodani uvedl, že aktuální vývoj mezd je dalším důvodem pro to, aby centrální banka znovu zvýšila své sazby, informovala agentura Reuters.
Dnes nás čeká výsledek maloobchodních tržeb za červenec. Aktuálně se koruna obchoduje na 25,75 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,69 až 25,75 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,13 až 22,35 USDCZK.*
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Portál Roklen24.cz je exkluzivní server o ekonomice, financích a investicích, který poskytuje aktuální ekonomické zpravodajství, real-time data, grafy, analýzy, názory, videa a rozhovory.
Další zprávy o bankách
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kurzovní lístek Komerční banka, Kurzovní lístky bank
- Erste Bank ve Vídni - aktuální graf akcie Erste Bank ve Vídni v bodech
- Nejbližší banka, banky v ČR
- Kódy bank - Banky v ČR
- Kurzovní lístek Fio banka, Kurzovní lístky bank
- KOMERČNÍ BANKA - Akcie KOMERČNÍ BANKA aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- Akcie ERSTE GROUP BANK AG - ERSTE BANK, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- MONETA MONEY BANK - Akcie MONETA MONEY BANK aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- ERSTE GROUP BANK A - Akcie ERSTE GROUP BANK A aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- Akcie ERSTE GROUP BANK AG - ERSTE BANK, aktuální vývoj cen, akcie-cz online
- SWIFT kódy bank - BIC kód Banky k IBAN číslu účtu
- Lira, Turecká lira TRY, kurzy měn
Prezentace
21.01.2025 Nejoblíbenější Xiaomi roku má nástupce.
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Charu Chanana, Saxo Bank
Mgr. Timur Barotov, BHS
Peněz bude stále více: Investování již není možnost ale nutnost!
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Okénko finanční rady
Jan Hicl, Delta Green
Flexibilita v energetice – nová komodita, která (zatím) nemá svoji jednotku, ale má obrovskou cenu
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Měli vaší blízcí sjednané životko? Česká asociace pojišťoven vám to pomůže zjistit
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Raketový růst fixací energií: Češi hledají jistotu před zdražováním
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Swiss Life Hypoindex leden 2025: V lednu sazby hypoték klesly, na úrokový sešup však letos zapomeňme
Lukáš Raška, Portu
Do důchodu v 67? Bez vlastního zajištění se tomu nevyhnete (2.1.2025)
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku