Jiří Zendulka
(Kurzy.cz)
Akcie v ČR  |  27.08.2018 23:22:17

Kam se vydá pražská burza? Index PX na rozcestí…


Růstový vývoj na pražské burze má své limity. Alespoň to ukázal letošní vývoj indexu PX. Po zhruba 2leté růstové vlně, kdy se index vyšplhal až k hladině 1 140 bodů, došlo totiž dle technického pohledu ke změně trendu. Aktuální vývoj však naznačuje, že bychom se technicky mohli dočkat nového impulsu.

Dvojitý vrchol

Index PX se letos v úvodu roku vyšplhal ke zmiňované hladině 1 140 bodů, ke které se po oddychu zhruba po třech měsících navrátil. Nedokázal se však posunout dále výše. Vývoj v danou dobu poměrně predikovatelný, jelikož jarní dění na pražské burze je každoročně spojeno u celé řady emisí s rozhodným dnem na dividendu. Dochází tak kurzově k technické korekci, která negativně působí na index PX. Každopádně tak došlo technicky k vývoji, který lze označit za dvojitý vrchol, když navíc došlo k ukončení zmiňovaného růstového trendu (červená linie na „týdenním“ grafu níže).

Zdroj grafu: pxe.cz

Index PX se tak nasměroval na jih a před prázdninami se intradenně dostal i pod výraznou technickou hranici u 1 050 bodů. Tu lze stanovit zejména díky vývoji indexu v letech 2012-15 (viz. dlouhodobý „měsíční“ graf níže). Po daném poklesu šlo tak na následném krátkodobějším grafu zaznamenat novou spodní hranici utvořeného trendu (zelená stoupající linie). Ta se právě potvrdila při opětovném poklesu indexu v srpnu, jelikož na ni našel podporu.

Zdroj grafu: pxe.cz

Index PX se tedy poměrně logicky nasměroval výše a nyní se zastavil u hladiny 1 080 bodů, kterou lze vzhledem k dřívějšímu vývoji považovat rovněž za technickou hranici. V pondělí se navíc index PX dotkl horní hranice zmiňovaného klesajícího trendu (zelená klesající linie).

Zmiňované zelené linie každopádně vytvářejí technickou formaci „trojúhelník“. Index PX by se v daném trojúhelníku mohl klidně ještě pohybovat odhadem zhruba 2 týdny, než dojde k prolomení.  Vybočení z dané formace by nicméně mělo být ukazatelem, kam se index PX v následujících týdnech a měsících vydá.

Zdroj grafu: pxe.cz

Kam nahoru, kam dolů?

Pokud to bude směrem níže, lze jako první záchytný bod připomenout blízkou hladinu 1 050 bodů. Jako další pak 1 020 bodů, resp. případně až rovněž psychologickou hranici 1 000 bodů.

Při pozitivním směrování by se měl naopak index PX následně brzy přiblížit hranici 1 100 bodů. Zde by se zřejmě naskytla vhodná příležitost pro krátkodobý short indexu, jelikož lze očekávat, že na poprvé nedojde k jejímu proražení.

Jak již bylo výše naznačeno, výrazným tahákem na pražské burze jsou dividendy. Jejich vidina tak zejména v úvodních měsících roku zvyšuje zájem o jednotlivé emise a podporuje tak index PX. Tak jako tak, lze při pozitivním vývoji těžko v dohledné budoucnosti očekávat od indexu PX více, než opakovaný atak hranice 1 140 bodů. Tímto tedy uzavřen pohled na index PX pro investory, kteří věří na techniku…

Kdo nejvíce ovlivňuje index PX?

Oproti poměrně dlouhodobým zvyklostem zamíchalo se složením indexu, resp. vahou jednotlivých emisí před 2 lety rozšíření o akcie MONETA a zejména letos o akcie Avast. Softwarový titul, si díky zařazení na trhu Free Market, sice musí postupně hledat své investory, nicméně burza k němu přistupuje jako k plnohodnotné emisi. Někdo by řekl „malá emise“, nicméně tržní kapitalizace firmy Avast aktuálně přesahuje 69 miliard korun. Díky i tomu má Avast šestou nejvyšší váhu v indexu PX, aktuálně s podílem téměř 7 %. Nechává tak za sebou například i pro index dříve více významné akcie O2 s aktuálním podílem 5,3 %.

V minulých letech vlastně dlouho ovládaly index z většiny jen 4 emise. ČEZ, KB, ERSTE a VIG společně měly v indexu váhu mnohdy i přes 80 %. V současnosti je složení o něco rozmanitější. Kromě již zmiňovaných nových emisí lze nicméně připomenout především redukci váhy u akcií VIG – nyní jen s necelými 8 % (v minulosti měly více než dvojnásobek). Každopádně o váhu nad zmiňovaných 80 % se nyní stará již 6 emisí (ČEZ, KB, ERSTE, MONETA, VIG, Avast).

Složení báze indexu se aktualizuje každé čtvrtletí rovněž z důvodu redukce případného překročení maximální váhy stanovené u jedné emise na 20 %. Predikovat tak lze v září úpravu směrem níže u ČEZ a KB, které se díky kurzovému vývoji dostaly nad daný limit. Navíc se jistě dočkáme snížení počtu emisí v indexu na 12, když pražskou burzu nejspíše již ke konci října opustí akcie Unipetrol (v úterý rozhodne valná hromada). Ostatní emise se tak podělí o jejich podíl, když aktuální váha akcií Unipetrol činí necelých 2,3 %.

Přehled aktuálního složení indexu PX, resp. váhy emisí

Zdroj: pxe.cz







Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688