Většina akciových trhů posílila, podpořily je výsledky i uvolnění obchodního napětí
Trhy sledují nadále obchodní napětí mezi USA, Čínou a Evropou. Obavy zmírnilo setkání prezidenta USA Donalda Trumpa a předsedy Evropské komise Jean-Claude Junckera. Akcie reflektovaly pozitivní výsledky za 2. čtvrtletí. ČNB počátkem srpna dále zvýšila úroky.
Příležitosti:
- Setkání šéfa Evropské komise Jean-Claude Junckera s hlavou Bílého domu Donaldem Trumpem zklidnilo situaci týkající se obchodní války mezi oběma ekonomikami. Představitelé EU a USA se dohodli, že po dobu dalších jednání, jež by měla vést ke snížení překážek transatlantického obchodu, nebudou uvalovat nová cla. Podle agentury Bloomberg jde o znamení, že velký obchodní partner dokáže přesvědčit i USA o ustoupení z obchodní války.
- Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí výrazně zrychlila růst HDP na 4,1 procenta z 2,2 % v prvním kvartálu. Šlo o nejprudší tempo za téměř čtyři roky. Vysoká tvorba pracovních míst, silná investiční aktivita a oživení osobní spotřeby podporují předpoklad, že silný ekonomický růst bude pokračovat i v dalších čtvrtletích.
Hrozby:
- Odchod Velké Británie z Evropské unie se blíží (29. 3. 2019). Obě strany se ale stále nemohou dohodnout na detailech odchodu Británie, což může v krajním případě vyústit v rozchod bez jakékoliv smlouvy. To by výrazně narušilo vzájemné obchodní vazby.
- Obchodní válka mezi USA a Čínou graduje. Mírné zklidnění z počátku července dlouho nevydrželo. Nově Spojené státy plánují zavést 25% clo na čínské zboží v objemu 200 miliard dolarů (cca 4,4 bilionu korun). Původně se spekulovalo, že clo bude pouze 10%. Washington se tak snaží stupňovat tlak na Peking, aby učinil ústupky v obchodních sporech. Čína uvedla, že pokud USA podniknou další kroky v omezování obchodu, zareaguje stejně.
- Rizikem pro světovou ekonomiku může být i eskalace napětí mezi USA a Íránem. Problémem jsou nejen možné výpadky dodávek íránské ropy, ale také možnost zablokování Hormuzského průlivu. To by znemožnilo transport dodávek ropy od klíčových producentů z této oblasti. Taková situace by s vysokou pravděpodobností mohla vést k ropnému šoku, který by měl negativní dopad na světovou ekonomiku.
Alfou a omegou bude vývoj kurzu koruny
Trhy v červenci nadále sledovaly obchodní napětí mezi USA, Čínou a Evropou. Obavy zmírnila schůzka Donalda Trumpa s šéfem Evropské komise Jean-Claude Junckerem. Akcie též reflektovaly pozitivní výsledky za 2. čtvrtletí. Americké indexy zakončily měsíc v plusu, v čele s Dow Jones (+4,7 %). Průmyslový sektor (+7 %) podpořilo zmírnění obchodní války, finanční tituly (+5 %) těžily z dobrých výsledků. V Evropě si banky připsaly 4 %, automobilky také 4 %, a to díky nižšímu riziku zvýšení cel na dovozy do USA, a index EuroStoxx 600 posílil o 3 %. Středoevropský CECEEUR zhodnotil o 6,8 %. I zde hrály významnou roli výsledky společností. Polsko si po dvou měsících poklesů připsalo 7,8 %.
Ceny vládních dluhopisů na globálních trzích klesly s tím, jak částečně odezněly obavy z obchodních válek. Snížení obav z globálního protekcionismu mělo příznivý dopad na středoevropské měny včetně koruny. Negativní sentiment počátkem července kulminoval: koruna tak nejprve oslabila nad úroveň 26,10 za euro, postupně ale posílila až pod úroveň 25,60. Přesto byla koruna výrazně slabší, než ČNB čekala v květnové prognóze. To vedlo počátkem srpna k dalšímu zvýšení repo sazby - opět o čtvrt procentního bodu na úroveň 1,25 %. Čerstvě zveřejněná prognóza ČNB signalizuje možnost dalšího letošního růstu úroků, alfou a omegou bude právě vývoj kurzu koruny.
Patrik Hudec
Má více než desetileté zkušenosti na kapitálových trzích a v současnosti je zodpovědný za oddělení portfolio managementu investičních fondů v Generali Investments CEE. Vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy v Praze, program matematika – obor finanční a pojistná matematika. Je držitelem makléřské licence a Bloomberg Product Certification: Fixed Income a Equities. Kariéru zahájil v roce 2004 ve finanční skupině PPF a investiční fondy spravuje od roku 2008.
Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.
nabízí individuálním investorům a institucím komplexní produkty a služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu. Spravuje české podílové fondy vedené v českých korunách a irské investiční fondy nabízené v CZK, EUR a PLN. Nabídku přímých investic individuálních investorů do široké škály podílových fondů doplňuje nabídka produktů pravidelného investování, investičních programů a produktů životního cyklu. Mezi hlavní institucionální klienty patří pojišťovací a zajišťovací společnosti a penzijní fondy a současně obhospodařuje aktiva nejvýznamnějších částí Generali CEE Holding B.V. Společnost působí na trhu od roku 1991 a podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR je největším správcem aktiv v České republice. Její aktiva ve správě přesahují 289 mld. Kč. Řadí se tak mezi vedoucí firmy rovněž v regionu střední a východní Evropy.
Generali Investments CEE je součástí skupiny Generali, nezávislé italské finanční skupiny se silnou mezinárodní působností, která vznikla v roce 1831. Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 70 miliard euro (v roce 2016). Ve více než 60 zemích světa zaměstnává 74 tisíc odborníků. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. V 10 zemích tohoto regionu je skupina Generali jedním z předních poskytovatelů pojištění prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding B.V.
Výsledky firem - tržby, zisk
Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory