Rozbřesk: Překvapí ČNB příští týden?
Slovní munici ECB vyčerpala už v červnu, a tak se od jejího včerejšího zasedání vlastně ani nic nečekalo. A tento předpoklad centrální banka splnila na 100 %. Na řadu přišla tradiční slova o nutnosti stimulů, slabším růstu, nejistotách a opatrný komentář ohledně hrozící obchodní „války“. A vlastně co jiného se dalo čekat, když konec QE ECB avizovala už minule a otázku sazeb zřejmě nebude otevírat ještě dlouho po QE.
ECB svým nepřekvapivým a předvídatelným postojem uvolnila cestu české centrální bance, kterou příští týden čeká třetí letošní prognóza a především pak další hlasování o úrokových sazbách. Nová prognóza, jak už vyplynulo z komentářů z ČNB, bude o hodně jiná než ta předchozí, předpokládající stabilitu sazeb až do konce roku. Po čase, kdy se trajektorie úrokových sazeb ve výhledu centrální banky pravidelně snižovala, se tak můžeme dočkat přesně opačného výsledku. Není to ani rok, kdy výhled ČNB počítal s tím, že tříměsíční PRIBOR na konci roku 2019 dosáhne 2,8 % (aktuálně jen 2,1 %). A právě tato část prognózy, kterou ČNB příští týden rovněž zveřejní, bude spolu s výhledem kurzu koruny tím nejzajímavějším, co z jednání – kromě vyšších sazeb – vzejde. Ukáže totiž, jak moc a především pak rychle se ČNB bude chtít dobrat ke tříprocentním sazbám, jež považuje za žádoucí.
Vzhledem k tomu, jak si ČNB dala záležet na informování trhu v posledních dvou týdnech, se dá předpokládat, že bankovní rada je rychlejšímu růstu sazeb velmi nakloněna. Zvlášť když ji v tomto směru podporuje i koruna, kterou sice ČNB necíluje, ale rozhodně její vývoj bere při svém rozhodování více než vážně. A jak je vidět na vývoji kurzu české měny, korunu slova o vyšších sazbách velmi těší. Takže nyní snad už jen přejít k činům.
ČNB se ve svém hodnocení a prognóze samozřejmě nemůže vyhnout ani rizikům, která by mohla příznivý vývoj české ekonomiky ohrozit. To nejakutnější v podobě obchodní „války“ zdá se být zažehnáno… minimálně po celou dobu, co se o něm bude na obou stranách Atlantiku jednat. A poté se budou moci opět evropské finanční trhy – včetně toho českého – vrátit k tradičnímu méně uchopitelnému problému, který na chvíli tzv. obchodní války zastínily – a sice k riziku tvrdého brexitu.
TRHY
CZK a dluhopisy
Koruně se v posledních dnech daří dobývat dříve ztracené pozice a dostává se až do blízkosti 25,60 EUR/CZK. Sice by podle poslední prognózy ČNB měl její kurz být dávno pod hranicí 25, nicméně platnost tohoto výhledu je u konce a trh se může těšit už příští týden na nový. Centrální banka nejspíše zůstane u předpokladu posilování koruny, avšak to nemusí být až tak razantní jak doposud její model naznačoval. V každém případě však z nové prognózy vyplynou vyšší sazby a tedy i další rozšíření úrokového diferenciálu, které by už investory přesvědčit mohlo.
Prognóza sazeb, respektive jak ČNB dokáže přesvědčit trhy o svých výhledech a záměrech bude mít dopad i na dluhopisový trh. Ten zatím s příliš vysokým růstem alespoň při pohledu na delší výnosy příliš nepočítá a stát se tak na desetiletém horizontu stále financuje za zhruba 2 %. Radikálnější výhled centrální banky proto už příští čtvrtek může trhu rozšířit obzory možného.
Zahraniční forex
Včerejší zasedání ECB nebylo příliš po chuti euru, které se tak v páru s dolarem propadlo do těsné blízkosti 1,16 EUR/USD. Mario Draghi přitom neřekl nic nového, v zásadě přes kopírák zopakoval to, s čím ECB přišla již v červnu. Nadálé tedy platí nastolený harmonogram velmi pozvolného utahování měnových šroubů, který bude v první fázi zahrnovat ukončení nákupu aktiv (prosinec 2018) a ve druhé i normalizaci úrokových sazeb (ne dříve než na konci léta 2019). Co snad trhy mohly interpretovat jako lehce silnější holubičí signál, byl Draghiho komentář k obavám z obchodní přestřelky. Tu však prezident ECB jednak zmiňoval již v červnu a jednak středeční schůzka Trumpa s Junckerem přece jen naznačuje alespoň dočasný klid zbraní.
Euro pak navíc může být pod tlakem i nadále. Dnes bude totiž na zveřejněn první odhad amerického růstu HDP za druhé čtvrtletí a očekává se velmi solidní číslo, které by mohlo atakovat až 4 % mezikvartálně anualizovaně.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Svátky tento týden - kalendář jmen
- Největší vzestupy a poklesy kurzu kryptoměn za týden
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzy historie, kurzovní lístek ČNB 23.11.2020, historie kurzů měn
- Graf USD / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Kurzy měn - kurzovní lístek ČNB
- Graf EUR / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Graf CHF / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Kurzy historie, kurzovní lístek ČNB 24.11.2020, historie kurzů měn
- Graf PLN / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Graf GBP / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Graf RUB / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
Prezentace
21.01.2025 Nejoblíbenější Xiaomi roku má nástupce.
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Charu Chanana, Saxo Bank
Mgr. Timur Barotov, BHS
Peněz bude stále více: Investování již není možnost ale nutnost!
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti