Trhy byly pod vlivem obchodních válek, politických nejistot a firemních výsledků
Trhy v květnu ovlivnilo další napětí mezi USA a Čínou a politické nejistoty v eurozóně. Pozitivně však působily firemní výsledky ve Spojených státech amerických. Středoevropské měny oslabily, rostou spekulace na rychlejší růst sazeb ČNB.
Příležitosti:
- Středoevropský region si v 1. čtvrtletí letošního roku udržel silný hospodářský růst. Pozitivně překvapilo Polsko a Maďarsko. Silný růst HDP z roku 2017 ale vytváří do dalších kvartálů vysokou srovnávací základnu a meziroční dynamika tak bude letos dále klesat. Za celý rok 2018 čekáme v případě ČR růst HDP na úrovni 3,2 %, u Maďarska 4,2 % a u polského HDP 4,6 %.
- Ekonomická situace v USA zůstává nadále příznivá. Ve 2. čtvrtletí zrychlil růst HDP nad 3 %, především díky oživení spotřeby, rezidenčních investic a pokračujícímu růstu investiční aktivity firem. Inflace a růst mezd přitom zůstávají pod kontrolou.
Hrozby:
- Roste geopolitické napětí na Blízkém východě i riziko obchodní války. Začátkem května USA odstoupily od dohody o jaderném odzbrojení Íránu, koncem měsíce se pak Donald Trump rozhodl uvalit dovozní cla na dovoz oceli a hliníku. Postižené země zareagovaly vyhlášením odvetných opatření vůči americkému exportu, což implikuje riziko další eskalace konfliktu a zavádění dalších celních bariér.
- Nástupem nové vlády v Itálii vzrostlo napětí na evropských trzích. Investoři jsou znepokojeni především vyhlídkami na nové parlamentní volby v Itálii, jež řada lidí vnímá jako referendum o postavení Itálie v EU a jejím členství v eurozóně. Na trzích vzbuzuje hlavní obavy to, že nové volby ještě více upevní pozici euroskeptických stran.
Ceny bezrizikových vládních dluhopisů rostly
Trhy ovlivnilo další napětí mezi Spojenými státy a Čínou a politické nejistoty v eurozóně. Naopak pozitivně působily firemní výsledky v USA. S&P 500 uzavřel měsíc o 2,9 % výše, podpořen technologickými tituly (+7 %). Nárůst cen ropy posílil zisky v energetice (+3,4 %). My však držíme opatrný výhled kvůli možným obchodním eskalacím po uvalení cel ze strany USA na EU, Kanadu a Mexiko. Eurostoxx uzavřel květen s kladnou nulou, limitován byl politickými turbulencemi v Itálii (-9,1 %) a Španělsku (-4,2 %). Mezi sektory nejhůře dopadly banky (-7,8 %). Střední Evropa klesla dokonce o 9,8 %, výrazně propadly burzy v Maďarsku a Rumunsku.
Ceny bezrizikových vládních dluhopisů v květnu v reakci na politická rizika v eurozóně rostly, zejména u německých Bundů. Středoevropské dluhopisy a regionální měny čelily negativním tlakům. Koruna oslabila nad 25,90 za euro. Sentiment se změnil na přelomu května a června, kdy zmíněná politická rizika začala ustupovat.
Přesto je koruna slabší, než čekala ČNB. Ta už naznačuje, že její úroky mohou jít nahoru dříve než v závěru roku, jak předpokládala prognóza z počátku května. Dle našeho názoru budou sazby zvýšeny v srpnu, vyloučeno to ale není ani na zasedání bankovní rady už koncem června. Vize růstu sazeb ČNB by v každém případě měla koruně pomoci v posílení.
Patrik Hudec
Má více než desetileté zkušenosti na kapitálových trzích a v současnosti je zodpovědný za oddělení portfolio managementu investičních fondů v Generali Investments CEE. Vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy v Praze, program matematika – obor finanční a pojistná matematika. Je držitelem makléřské licence a Bloomberg Product Certification: Fixed Income a Equities. Kariéru zahájil v roce 2004 ve finanční skupině PPF a investiční fondy spravuje od roku 2008.
Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.
nabízí individuálním investorům a institucím komplexní produkty a služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu. Spravuje české podílové fondy vedené v českých korunách a irské investiční fondy nabízené v CZK, EUR a PLN. Nabídku přímých investic individuálních investorů do široké škály podílových fondů doplňuje nabídka produktů pravidelného investování, investičních programů a produktů životního cyklu. Mezi hlavní institucionální klienty patří pojišťovací a zajišťovací společnosti a penzijní fondy a současně obhospodařuje aktiva nejvýznamnějších částí Generali CEE Holding B.V. Společnost působí na trhu od roku 1991 a podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR je největším správcem aktiv v České republice. Její aktiva ve správě přesahují 289 mld. Kč. Řadí se tak mezi vedoucí firmy rovněž v regionu střední a východní Evropy.
Generali Investments CEE je součástí skupiny Generali, nezávislé italské finanční skupiny se silnou mezinárodní působností, která vznikla v roce 1831. Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 70 miliard euro (v roce 2016). Ve více než 60 zemích světa zaměstnává 74 tisíc odborníků. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. V 10 zemích tohoto regionu je skupina Generali jedním z předních poskytovatelů pojištění prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding B.V.
Výsledky firem - tržby, zisk
Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory