Kurzy měn: Společné evropské měně se proti americkému dolaru po převážnou většinu pátečního obchodního dne...
Ranní zpráva
Investiční bankovnictví KB
Datum : 17.6.2002    Kurz USD/EUR
    Společné evropské měně se proti americkému dolaru po převážnou většinu pátečního obchodního dne dařilo. Zatímco první ranní kotace se pohybovaly kolem 0,9430, v prvních hodinách amerického obchodování se již kurz dostal nad 0,9500 až k 0,9523, což představuje nejsilnější úroveň eura za posledních 17 měsíců. Opět se však nejednalo o posilování eura jako spíše o oslabování dolaru.
    Americké měně ublížilo především opětovné zvýšení napětí na mezinárodni politické scéně. K tomu přispěl zejména bombový atentát na velvyslanectví Spojených států v Pákistánu. Kurz americké měny však srazilo i zveřejnění horších než trhem očekávaných makroekonomických ukazatelů, které potvrzují obavy některých hráčů na trhu, že americká ekonomika ve druhé polovině roku neudrží své současné tempo růstu.
    Květnová průmyslová výroba vzrostla ve Spojených státech o 0,2%, oproti 0,3% v předchozím měsíci (revidováno dolů z 0,4%), což bylo méně, něž kolik trh v průměru očekával. Naopak pozitivní výsledek přineslo využití kapacit, které v květnu dosáhlo na 75,5%, což je nejvyšší úroveň od loňského září.
    Velmi nepříjemnou pilulku však museli američtí investoři spolknout po zveřejnění předběžných červnových dat spotřebitelské důvěry, kterou monitoruje University of Michigan. Zatímco se očekával nepatrný pokles z květnových 96,9 na 96,5, skutečnost byla mnohem horší. Došlo k propadu na 90,8. Především toto číslo zdůrazňuje obavy o další vývoj americké ekonomiky. Stabilní spotřebitelská poptávka totiž držela americkou ekonomiku nad vodou.
    Nad úrovní 0,9500 se však euro příliš dlouho neudrželo, a v dalším průběhu obchodování se vrátilo zpět pod hladinu 0,9500. Zavírací kurz činil 0,9456. Hladina 0,9500 se jeví jako poměrně silná a důležitá hladina. Někteří analytici poukazují na to, že při úrovních nad 0,9500 by již euro mohlo být nadhodnocené. To však podle našeho názoru nebrání tomu, aby současný protidolarovvý sentiment euro nad tuto úroveň dostal.
    Kurz CZK/EUR
    Koruna si v pátek proti euru ve srovnání se čtvrtkem o něco polepšila. Z ranní otevírací úrovně 30,49 se kurz v odpoledních hodinách dostal až k 30,35. Obchodování bylo převážně technického charakteru, žádné nové fundamenty zveřejněny nebyly. Trh naprosto ignoroval fakt, že v pátek začaly parlamentní volby. Trh se žádného většího překvapení, které by vzešlo z parlamentních voleb, neobával. Zavírací kurz uplynulého týdne činil 30,39.
    Nepředpokládáme, že by výsledek voleb zvýšil volatilitu na koruně. Vítězství ČSSD zaručuje určitou kontinuitu a bezprostřední nebezpečí pro kurz koruny se nijak dramaticky nezvýšilo. Je samozřejmě jasné, že trh bude monitorovat jednání o podobě nové vlády. Důležitá bude především její stabilita, akceschopnost a síla dovést ČR úspěšně do EU.
    Z fundamentálního pohledu bude pro tento týden nejdůležitější čtvrtek, kdy bude oznámen výsledek HDP za první čtvrtletí. Naše očekávání ve výši 3,3% se v podstatě shoduje s trhem, jako větší riziko hodnotíme pozitivní překvapení, což by potvrdilo fundamentální podporu české měně. Zítra ČSÚ oznámí výsledek dubnových maloobchodních tržeb. Trh v průměru očekává jejich zvýšení o 4,3%, což se shoduje s naším očekáváním. Maloobchodní tržby korunu tradičně neovlivňují, číslo by mělo pouze dokreslit příznivý makroekonomický rámec české ekonomiky. Pro dnešní den očekáváme pohyb v pásmu mezi 30,20 a 30,55.
    Kurz CZK/USD
    Proti americkému dolaru se v pátek české koruně dařilo. Z ranní otevírací úrovně 32,27, se kurz krátce po poledni dostal k hladině 32,00, kterou se pokusil otestovat. Krátce se kurz dostal dokonce až k 31,95. V odpoledních hodinách koruna své zisky částečně zkorigovala k 32,10. Koruně proti dolaru pomohly nejenom její úspěchy na trhu s eurem, ale především pokračující posilování evropské měny proti dolaru. Česká koruna se svezla s posilující evropskou měnou. Uplynulý týden koruna zakončila na 32,07.
    Nepředpokládáme, že by volební výsledky ovlivnily chování české koruny proti americkému dolaru. Z tohoto pohledu bude mnohem důležitější, jak se povede americké měně na ostatních trzích, především proti euru. Z tohoto pohledu má koruna stále prostor pro posílení, dolar totiž zůstává zranitelný, a to jak díky opět zvýšenému mezinárodnímu napětí, tak i díky obavám z hospodářských problémů americké ekonomiky.
    Kurz JPY/USD
    Jen zahájil své páteční obchodování na úrovni 124,95. Po zahájení jen mírně posiloval a dostal se k hladině 124,70. Dopoledne svůj pohyb akceleroval a posílil na hladinu 124,20. Své obchodování nakonec jen zakončil na úrovni 124,13.
    Japonský jen v pátek proti dolaru posílil. Posílení měl na svědomí z velké části oslabující dolar, kterého sráží špatná výkonnost amerických akcií. O víkendu proběhla schůzka zástupců zemí skupiny G7. Na schůzce nebyly kroky japonské vlády v oblasti měnového kurzu kritizovány. Absence kritiky zvyšuje pravděpodobnost a odvahu vlády dále proti silnému jenu bojovat.
    Kurz GBP/USD
    V pátek libra proti dolaru mírně posílila. Své obchodování zahájila libra na hladině cca 1,4717. Výraznější pohyb zaznamenala libra dopoledne, kdy se posunula až na hladinu 1,4780. Své obchodování libra ukončila na úrovni 1,4767.
    Libra v pátek opět sledovala trh euro-dolar. Proti dolaru se tak dostala na své 8měsíční maximum. Dolar doplácí na nedůvěru vzniklou díky pochybnostem o účtování amerických firem. Report z trhu práce trh výrazněji neovlivnil. Míra nezaměstnanosti klesla v květnu na 3,1% - 26leté minimum.
    Kurz PLN/USD
    V pátek zlotý proti dolaru oslaboval. Své obchodování zahájil zlotý na úrovni cca 4,0150. Zlotý po zahájení začal oslabovat a tento trend sledoval po celý obchodní den. V závěru dne se obchodoval i nad hladinou 4,0400. Své obchodování ale zlotý na úrovni cca 4,0400 zakončil.
    V pátek zlotý oslaboval. Na zlotém se projevovala nervozita z dalších událostí a na konci týdne také došlo k uzavírání některých pozic. Na zlotý ale negativně zapůsobily i informace o plánovaném deficitu státního rozpočtu na rok 2003. Polský ministr financí Marek Belka uvedl, že se deficit v roce 2003 zvýší, přesnou výši ale odmítl potvrdit. Spekuluje se o 45mld zlotých. Avšak zvýšení deficitu se plánuje na dobu, kdy by ekonomika měla oživit svůj růst.
    V tomto týdnu bude na zlotý působit několik faktorů. Na jedné straně to budou faktory spíše politické, na druhé straně pak faktory ekonomické. Na úterý je totiž naplánována schůzka mezi prezidentem A.Kwasniewským a centrální bankou. Tématem diskuse bude nastavení úrokových sazeb a situace ohledně měnového kurzu. A.Kwasniewski se v minulém týdnu zhostil role vyjednavače mezi vládou a centrální bankou.
    V průběhu týden ale budou zveřejněna i makroekonomická data. Již dnes budou zveřejněny výsledky květnové inflace, jejíž meziroční tempo by podle odhadů mělo výrazně klesnout, z dubnových 3,0% na 2,0%. Ve středu budou zveřejněny informace z průmyslu. Bude se jednat jak o tržby průmyslu jako sektoru tak i o výstupní ceny. Na konci týdne to pak bude report z trhu páce a také HDP za první kvartál tohoto roku.
    Zatímco údaje o inflaci budou jasně hovořit pro další snížení úrokových sazeb, o údajích z průmyslu se to říct nedá. Bude tedy velmi záležet na tom, jak dopadnou. Nicméně i ve chvíli, kdy ekonomika zaznamená určité oživení, prostor pro uvolnění monetární politiky bude. Zlotý tak bude prožívat spekulace o uvolnění monetární politiky a podle toho posilovat. Naopak bude působit nervozita z politických jednání.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Dolar, Americký dolar USD, kurzy měn
- Dolar, Australský dolar AUD, kurzy měn
- Dolar, Kanadský dolar CAD, kurzy měn
- Převod měn - Převodník měn online
- Kurz Eura, Euro EUR, aktuální kurzy koruny a měn
- Kurz Eura, Euro EUR, aktuální kurzy koruny a měn
- RM Systém, Kurzy akcií cz, kurzovní lístek, kurzy ze dne 24.11.2020
- EUR průměrné kurzy 2024, historie kurzů měn
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- XRP (Ripple) - aktuální a historické ceny kryptoměny XRP (Ripple) , graf vývoje ceny kryptoměny XRP (Ripple) - 2 dny - měna USD
- XRP (Ripple) - aktuální a historické ceny kryptoměny XRP (Ripple) , graf vývoje ceny kryptoměny XRP (Ripple) - 1 den - měna USD
- XRP (Ripple) - aktuální a historické ceny kryptoměny XRP (Ripple) , graf vývoje ceny kryptoměny XRP (Ripple) - 5 dnů - měna USD
Benzín a nafta 02.01.2025
Natural 95 35.66 Kč | Nafta 34.85 Kč |
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Okénko finanční rady
Lukáš Raška, Portu
Do důchodu v 67? Bez vlastního zajištění se tomu nevyhnete (2.1.2025)
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Spotřebitelské půjčky rostou nejrychleji na jižní Moravě, jih Čech "zaostává"
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Levnější elektřina, dražší suroviny: Svátky se prodraží hlavně kvůli máslu
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Vojtěch Šanca, Delta Green
Základ flexibility: začít šetřit můžete hned teď, třeba i v bytě
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla