Nejvážnější finanční krize trvala 2 roky, ale přepsala mapu světa k nepoznání
Za nejvážnější finanční krizi je dodnes považována Finanční krize z let 1772-1773. Byť její trávní bylo krátké a geografický dopad omezený, tato událost výrazně změnila ekonomicko-politické uspořádání světa.
Nebudu Vás „nudit“ obecně známými fakty o Finanční krizi z let 1772-1773, jen si připomeňme několik důležitých milníků této krize, které navždy změnily jak fungování centrálních bank, tak mapu světa:
- Bank of England se v roce 1772 stává první centrální bankou, která přebírá roli „věřitele poslední instance“, to když uvolňuje svou monetární politiku a úvěruje i firmy a osoby, které by do té doby neměly na půjčky nárok a zároveň by nezískaly úvěr u komerčních bank
- Bank of England realizuje první velký „bailout“ v historii, to když Východoindické společnosti poskytuje půjčku ve výši 400 000 liber
- Východoindická společnost je první firmou v historii, která splňuje podmínky „too big to fail“. Ekonomický a politický význam této společnosti je natolik velký, že se v její záchraně angažovala i Bank of England a král Jiří III.
Snaha o záchranu silně zadlužené Východoindické společnosti vedly Jiřího III. k tomu, aby této společnosti umožnil přímý prodej čaje na amerických koloniích. Tento krok ještě více rozdmýchal nespokojenost s politikou Velké Británie a vedl krokům, na jejichž konci bylo vyhlášení nezávislosti kolonií a vznik Spojených států Amerických.
Britské kolonie byly jedním z území, která byla zasažena finanční krizí a pozastavení přísunu úvěrů měl velmi negativní dopad na fungování farmářů, kteří si půjčovali na překlenutí doby do prodeje své sklizně. Po finančním kolapsu v roce 1772, věřitelé ve Velké Británii nejenže požadovali okamžité splacení již poskytnutých půjček, ale zároveň prakticky úplně zastavili poskytování půjček nových. A do toho Velká Británie udělila další ránu plantážníkům pěstujících čaj, které do té doby chránilo před zahraniční konkurencí clo a poplatky, které byly odstraněny právě za účelem zachránění Východoindické společnosti.
Samotná krize neměla na britskou či dokonce světovou ekonomiku takový dopad jako to, co přišlo po ní – válka za nezávislost. Bankovní sektor ve Velké Británii i zbytku Evropy se z původního šoku zotavil rychle, ekonomiku podpořila i velmi slušná úroda z roku 1773 a opětovný návrat optimismu.
Pokud porovnáme situaci z let 1772-1773 se současným vývojem v Evropě, najdeme celou řadu paralel nejen na úrovni politiky centrálních bank, ale také na úrovni politické. Rostoucí nespokojenost s „centrálním“ řízením z Bruselu dnes dalo vzniknout úspěchu protestním hnutím ve Velké Británii (zde situace vyústila v Brexit), Itálii, Maďarsku, Polsku, Řecku a koneckonců i v České republice.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Kalkulačka DPH - výpočet DPH pro rok 2019 i pro roky 1993-2018
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Akcie ve světě - hodnoty indexů
- Akcie ve světě
- Akcie ve světě - grafy indexů
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
- Příspěvek na bydlení v roce 2021 - Kalkulačka
- Čísla účtů pro placení daní v roce 2020
- Daň z nemovitosti - daň z nemovitých věcí v roce 2020
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory