Italský chaos krizi nevyvolá, bude ale mít dopad na politiku ECB a možná i Fedu
Vývoj v Itálii nenechává klidnými ani investory a stratégy v USA. Ed Yardeni, který patří mezi ty široce sledované, na svém blogu poukazuje na to, že Itálie se zdá být v politické krizi neustále. Vlády tam nemají dlouhého trvání, koalice se rychle rozpadají a následně se musí konat další volby. Poslední vládu se pokoušely sestavit strany a hnutí, které věří, že problémy země se dají vyřešit odchodem z eurozóny. Podle Yardeniho není současný italský chaos žádnou černou labutí, maximálně labutí šedou. Na jednu stranu totiž nemůže nikoho úplně překvapit, na stranu druhou ale také nebyl očekáván. A nejdůležitější otázka, která s ním souvisí, zní: Bude požár uhašen, nebo tento chaos povede k další globální krizi?
„Já sám si, krátce řečeno, nemyslím, že tento vývoj ke krizi a zamrznutí úvěrových trhů povede. Během řecké krize se objevovaly podobné obavy, které opadly, když MMF a EU vypracovaly záchranný program. Pesimisté tehdy tvrdili, že i kdyby krizi nevyvolalo Řecko, u Itálie jde o něco jiného. ECB nicméně všem zemím na periferii nakonec značně pomohla svou ultrauvolněnou politikou, protože nakupovala jejich rizikové vládní obligace,“ píše Yardeni. A v následujících bodech uvažuje nad tím, co přináší současné politické problémy v Itálii.
Za prvé ECB je natlačena do uvolněné politiky a „je celkem bezpečné se domnívat, že italská krize ji donutí upustit v dohledné době od jakékoliv snahy o normalizaci politiky“. Koneckonců Draghi v roce 2012 ve svém dnes již slavném projevu řekl, že ECB v rámci svého mandátu udělá vše, aby euro zachránila.
Za třetí, vývoj v Evropě svědčí americkým vládním obligacím a dolaru. Výhled týkající amerických rozpočtových deficitů se sice horší, ale italská vládní krize nám podle Yardeniho připomíná, proč se i v takové době obchodují americké obligace s výnosy hluboko pod tempem nominálního ekonomického růstu. Pokaždé, když jsou mezinárodní investoři znepokojení, obracejí se k těmto aktivům, a to znamená, že musí kupovat i dolar. „Běžně by se obligace obchodovaly s výnosy kolem tempa nominálního růstu, tedy kolem 4 – 4,5 %. Namísto toho nyní opět klesly pod 3 %,“ píše investor. A dodává, že vývoj na dluhopisovém trhu může přimět Fed k tomu, aby s normalizací své monetární politiky postupoval pomaleji.
Zdroj: Blog Eda Yardeniho
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?