OECD varuje: Globální růst se drží, ale rizika jsou vážná
Nejnovější prognózy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) předvídají pokračování stabilního tempa celosvětového růstu (přibližně 4 % v roce 2018 a 3,9 % v roce 2019).
Na první pohled se v globálním hospodářství neprojevuje obchodní napětí, které v posledních týdnech mezi Spojenými státy americkými a jejich partnery eskalovalo. OECD zpozorovala, že globální růst stojí částečně na zdravých premisách, jakými jsou například oživení investic a globálního obchodu. Výkonnost zůstává vysoká ve všech částech světa: v USA se HDP meziročně zvýšil o 2,9 %, v eurozóně o 2,2 %, HDP v Číně pak dosáhlo nárůst na 6,7 % a v Indii 7,4 %. V této dynamice lze spatřovat dopady navýšení veřejných výdajů. Díky expanzi těchto výdajů tři čtvrtiny z 35 členských států OECD (členem je i Česká republika) více či méně povzbudily své akciové trhy k růstu. To má v krátkodobém horizontu přinést nové oživení. Odborníci organizace však varují ty země, jejichž ekonomika funguje naplno a takový stimul vyvolá nárůst inflace. V tom můžeme spatřovat narážku na amerického prezidenta Donalda Trumpa, jehož ekonomická politika vykazuje závratné rozpočtové schodky.
Růst ovlivňuje i vytváření pracovních míst. OECD očekává pokles míry nezaměstnanosti ke konci roku 2019 na 5 %. To by byla nejnižší úroveň od roku 1980. Taková hladina však v sobě ukrývá podstatná rizika. Prvním je eskalace obchodního napětí. Washington ohrožuje své partnery daněmi z oceli, hliníku a automobilů. V úterý 29. května USA uvedly, že plánují pokračovat v přípravě represivních opatření vůči Číně, a to navzdory nedávnému oznámení příměří. Možnost obchodního konfliktu již narušuje důvěru podniků. Nebylo by překvapením, kdyby prosazování protekcionistických opatření a prudký nárůst sazeb zvýšily výdaje spotřebitelů a náklady společností, což naruší provoz výrobních řetězců po celém světě.
OECD také upozornila na rostoucí ceny černého zlata. Za poslední rok vyrostl barel ropy téměř o 50 %. Pokud bude tento trend zachován, může rozproudit inflační tlaky. To by se mohlo projevit růstem dlouhodobých úrokových sazeb. Centrální banky přistoupí ke zpřísnění měnové politiky rychleji, než se očekávalo. Toto je třetí závažné nebezpečí, které uvádějí ekonomové z OECD.
Světovou ekonomiku ohrožuje nejen geopolitické napětí, které by mohlo přispět k neočekávanému narušení trhu, ale také brexit, politická krize v Itálii a přetrvávající zranitelnost eurozóny. Vlády se snaží jednat rychle. Účinky měnové politiky ale postupně ztrácí svou efektivitu a při průměrném dluhu, který se momentálně blíží 100 %, fiskální flexibilita naráží na své limity.
Silvia Holá
V oboru finančních trhů působí pět let. Ve společnosti Grant Capital připravovala pravidelné analýzy vývoje cen finančních instrumentů a fundamentální výhledy trhů, pak pracovala ve společnosti WBP Online. Nyní pracuje jako hlavní analytička společnosti xPartners. Věnuje se převážně dění na komoditních trzích a forexu. Zároveň dokončuje studium oboru Finance na Mendelově univerzitě v Brně.
xPartners - Investiční služby
Doba je dynamická a nabízí inovativní investiční příležitosti. Proto jsme tu my, mezinárodní společnost poskytující spolehlivé a bezpečné investiční služby po celém světě včetně České republiky - s lokální podporou v rodném jazyce a propracovaným systémem vzdělávání.
Více informací na: https://www.xpartners.com
Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?