Bleskový odkaz inflace za květen 2018
Inflace v eurozóně v květnu vzrostla z 1,2 % na 1,9 %, což znamená nejvyšší meziroční úroveň inflace od loňského dubna. Trh očekával, že celková inflace v eurozóně vzroste na úroveň 1,6 %, nicméně vyšší data již přišla v předstihu z Německa, Itálie či Španělska. Tahounem růstu spotřebitelských cen byly jak ceny pohonných hmot a potravin, tak položky spadající do tzv. jádrové inflace. V případě jádrové inflace byl zkorigován přechodný dubnový pokles cen ve službách, související s načasováním velikonočních svátků. Jádrová inflace (v květnu její meziroční ukazatel vzrostl z 0,7 % na 1,1 %) se dostala na nejvyšší úroveň od loňského září.
Květnová data podporují předpoklad, že v průběhu druhé čtvrtletí a též počátkem léta půjde inflace v eurozóně nahoru.
Jednak se zde projeví meziroční vývoj cen pohonných hmot, začít působit však také může slabší euro.
Z pohledu ECB lze konstatovat, že se naplňuje scénář oživení inflace a centrální banka je jistě spokojena i s vývojem kurzu eura.
Spektrum faktorů, jež bere měnová politika v úvahu, je samozřejmě velmi široké a patří mezi ně například i zpomalení tempa růstu ekonomiky eurozóny, pozorované v letošním roce.
Nicméně, květnová data o inflaci potvrzují scénář, že dubnové zpomalení růstu spotřebitelských cen bylo dáno jednorázovými faktory souvisejícími s Velikonocemi a podporují předpoklad, že v závěru letošního roku ECB ukončí své nákupy dluhopisů a tedy svou politiku tzv. kvantitativního uvolňování.
Tlak ze strany pohonných hmot a oslabení měn jsou faktory, jež budou v několika následujících měsících působit ve směru růstu inflace i ve středoevropském regionu, včetně české ekonomiky.
Z pohledu měnové politiky lze ovšem v dohledné době očekávat akci zřejmě jen v případě ČNB, jež dle mého názoru zvýší úrokové sazby na srpnovém zasedání bankovní rady.
Centrální banky v Maďarsku a Polsku se naopak drží stávajícího nastavení měnové politiky a růst úrokových sazeb je v obou případech v nejbližších dvanácti měsících stále velmi nepravděpodobný.
Radomír Jáč
Radomír Jáč působí na kapitálových trzích již dvacet let, a to s praxí na pozici hlavního analytika v předních investičních bankách a asset management společnostech aktivních na středoevropských trzích. Profesně pokrývá makroekonomický vývoj včetně měnové a rozpočtové politiky, vývoj měnových kurzů či výnosů vládních dluhopisů, především ve středoevropském regionu (včetně české ekonomiky) a v eurozóně. Vystudoval VŠE v Praze se zaměřením na hospodářskou a sociální politiku, ekonomické teorie a finanční trhy. Volný čas dělí mezi své nejbližší, běh a literaturu.
Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.
nabízí individuálním investorům a institucím komplexní produkty a služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu. Spravuje české podílové fondy vedené v českých korunách a irské investiční fondy nabízené v CZK, EUR a PLN. Nabídku přímých investic individuálních investorů do široké škály podílových fondů doplňuje nabídka produktů pravidelného investování, investičních programů a produktů životního cyklu. Mezi hlavní institucionální klienty patří pojišťovací a zajišťovací společnosti a penzijní fondy a současně obhospodařuje aktiva nejvýznamnějších částí Generali CEE Holding B.V. Společnost působí na trhu od roku 1991 a podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR je největším správcem aktiv v České republice. Její aktiva ve správě přesahují 289 mld. Kč. Řadí se tak mezi vedoucí firmy rovněž v regionu střední a východní Evropy.
Generali Investments CEE je součástí skupiny Generali, nezávislé italské finanční skupiny se silnou mezinárodní působností, která vznikla v roce 1831. Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 70 miliard euro (v roce 2016). Ve více než 60 zemích světa zaměstnává 74 tisíc odborníků. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. V 10 zemích tohoto regionu je skupina Generali jedním z předních poskytovatelů pojištění prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding B.V.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Příspěvek na péči 2024 - kalkulačka: výška příspěvku na péči zůstává stejná jako v roce 2022 a díky inflaci si za příspěvek poživatelé pořídí méně slu
- Bleskový odkaz inflace za květen 2018
- Ropa Brent květen 2018 v USD - cena ropy Brent v květnu 2018, minima, maxima, průměr. 1 barel - měna USD
- Zlato květen 2018 v CZK - cena zlata v květnu 2018, minima, maxima, průměr. 5 g - měna CZK
- Inflace - 2018, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Euro je navzdory negativní inflaci nejsilnější od května 2018
- Indexy spotřebitelských cen - inflace - květen 2018
- 9. května 2018, adresa v objektu Podlusky 2018, Roudnice nad Labem na parcele st. 127 v KÚ Podlusky, KÚ Podlusky
- 24.05.2018 Konjunkturální průzkum - květen 2018
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada