USA vs Írán: Ropa na nejvyšší ceně od roku 2014
Autor: Bc. Martin Pohl
Cena ropy vzrostla ve středu 9. 5. o více než 3 procenta, čímž atakovala 3,5letá maxima. Důvodem je vypovězení jaderné dohody USA s Íránem, kdy americký prezident Donald Trump smlouvu nejen vypověděl, ale zároveň oznámil novou „nejvyšší úroveň“ sankcí proti tomuto členu organizace zemí vyvážejících ropu OPEC.
Přes naléhavé žádosti spojenců, v úterý 8. 5. Donald Trump vypověděl mezinárodní smluvní dohodu s Iránem, která byla podepsána ke konci roku 2015, čímž zvýšil riziko konfliktu na Blízkém východě a způsobil nejistotu ohledně globálních dodávek ropy a to v době, kdy je trh surové ropy již značně napjatý sám o sobě.
Cena ropy typu Brent se dotkla svého maxima od listopadu 2014 v ceně 77,2 dolarů za barel. Benchmarkový kontrakt vzrostl o 2,15 dolarů za barel, tedy o více než 2,8 % na 77 dolarů dnes v 8:30 středoevropského času. Americká lehká surová ropa (tekutá ropa s nízkou hustotou a viskozitou) vzrostla o 1,9 dolaru za barel, tedy o téměř 2,8 % na 70,96 dolarů za barel. Tato cena je velmi blízká maximu, které bylo naposledy k vidění na konci roku 2014.
„Íránský ropný export do Asie a Evropy téměř s jistotou poklesne do konce tohoto roku i pro rok 2019, jelikož státy budou hledat alternativní dodavatele, aby se vyhnuly potížím s Washingtonem a jakmile začnou působit nejnovější sankce.“ Prohlásil Sukrit Vijayakar, ředitel energetické poradny Trifecta.
Írán se znovu zařadil mezi významné exportéry ropy v roce 2016, kdy došlo k mezinárodnímu uvolnění dosavadních sankcí výměnou za omezení íránského jaderného programu. V letošním dubnu dosahoval export íránské ropy více než 2,6 milionů barelů denně, což z Íránu dělalo třetího největšího exportéra surové ropy v rámci organizace OPEC, více ropy exportovaly pouze Saudská Arábie a Irák.
Vypovězení jaderní dohody ze strany USA znamená, že Spojené státy americké pravděpodobně znovu uvalí sankce proti Iránu po 180 dnech, pakliže do té doby nedojde k vzájemné dohodě.
Analytici předpokládají, že snížená produkce íránské ropy, jako důsledek amerických sankcí, se bude pohybovat v rozmezí 200 tisíc až 1 milion barelů denně (pro srovnání v dubnu to bylo více než 2,6 milionu). Nejvíce by měl účinek sankcí nastat v roce 2019, jelikož bude postupné zavedení těchto sankcí trvat. Několik asijských ropných rafinerií ve středu 9. 5. již prohlásilo, že hledají alternativy namísto íránských dodávek.
„Ropná nabídka a poptávka je momentálně zhruba v rovnováze, ale brzy by mohl nastat vážný nedostatek v nabídce ropy (v případě nových nabídkových šoků). Cena ropy by mohla vzrůst minimálně o 10 dolarů, Brent by mohl atakovat cenu 90 dolarů za barel.“ Řekl Tomomichi Akuta, senior ekonom v Mitsubishi UFJ výzkumném a konzultačním centru.
Všechny klíčové ropné futures kontrakty zažily cenové výkyvy, když investoři zaujímali nové pozice a rafinerie se snažily zajistit proti růstu cen ropných surovin.
Při snaze zmírnit tržní napětí, Saudská Arábie dnes ve středu 9. 5. prohlásila, že se pokusí s ostatními ropnými producenty zmírnit dopady jakéhokoli nedostatku na straně ropné nabídky. Od roku 2017 se přitom snažila zadržovat produkci s cílem podpořit ceny.
STOX.cz
STOX.cz je portál společnosti Grant Capital a.s. pro podporu online obchodování s minimálními náklady a komplexně nejvýhodnější podporu.
Více informací na: www.stox.cz
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?