Čerstvá čtvrtletní prognóza ČNB
Vyznění tiskové konference bankovní rady je následující: úrokové sazby zůstanou v dohledné době beze změny s tím, že jejich první zvýšení se rýsuje až na přelomu roku 2018 a 2019.
Ve své čerstvé čtvrtletní prognóze ČNB předpokládá, že si česká ekonomika z pohledu hospodářského růstu povede dokonce ještě lépe, než co očekávala předchozí prognóza zveřejněná letos v únoru.
Inflace, tedy cenové tlaky, budou zároveň o něco mírnější, než se původně předpokládalo: inflace zůstane pod dvouprocentním inflačním cílem jak letos, tak i po většinu roku 2019, a to navzdory tomu, že koruna bude posilovat pomaleji, než co ČNB očekávala v únorové prognóze.
Ve výsledku také úrokové sazby v české ekonomice porostou pomaleji, než co předpokládala únorová prognóza: tento rozdíl je ale nepatrný a pro samotný rok 2018 zůstává dle ČNB ve hře jedno zvýšení úroků – zřejmě až v samotném závěru letošního roku.
Guvernér Rusnok zároveň zdůraznil, že předpokládaný vývoj úrokových sazeb je podmíněn plněním ostatních předpokladů prognózy včetně kurzu koruny.
Pokud bude koruna vůči prognóze slabší, tak ČNB může své úroky zvýšit dříve a výrazněji, než co předpokládá čerstvě zveřejněná prognóza z dílny centrální banky.
Osobně i nadále předpokládám, že ČNB své úroky letos ještě jednou zvýší, a to zřejmě již v srpnu: v případě repo sazby by mělo jít o nárůst o čtvrt procentního bodu na úroveň 1,00 %.
Vyšší sazby české centrální banky následně pomohou koruně k posílení pod úroveň 25 za euro.
Souhlasím s konstatováním ČNB, že domácí inflační tlaky v české ekonomice zůstávají silné.
Tato situace vede k potřebě postupného zpřísňování měnových podmínek, přičemž jsou zde dvě základní cesty jejich zpřísnění: skrze růst úrokových sazeb anebo skrze posílení koruny.
Obávám se, že kurz koruny bude ve druhém čtvrtletí slabší, než co předpokládá ČNB, a zdrženlivější jsem i ohledně letošního třetího čtvrtletí, kdy ČNB očekává korunu v průměru mírně nad úrovní 24,80 za euro.
S tím, jak by se inflace postupně měla vydat nahoru (i v důsledku vývoje cen komodit, především ropy), tak v kombinaci s pomalejším posilováním koruny si i nadále myslím, že zvýšení úroků bude aktuální otázkou již na srpnovém zasedání bankovní rady, kdy by repo sazba mohla být zvýšena na zmíněnou úroveň 1,00 %.
Takové zvýšení úroků ČNB by zároveň bylo novým impulsem korunu k posílení a česká měna by se tak v průběhu letošního třetího čtvrtletí nakonec měla dostat pod úroveň 25 korun za euro.
Poté by již úroky ČNB měly po zbytek letošního roku zůstat stabilní a další pozvolné zvyšování sazeb ČNB bude dle mého názoru aktuální až v roce 2019.
Radomír Jáč
Radomír Jáč působí na kapitálových trzích již dvacet let, a to s praxí na pozici hlavního analytika v předních investičních bankách a asset management společnostech aktivních na středoevropských trzích. Profesně pokrývá makroekonomický vývoj včetně měnové a rozpočtové politiky, vývoj měnových kurzů či výnosů vládních dluhopisů, především ve středoevropském regionu (včetně české ekonomiky) a v eurozóně. Vystudoval VŠE v Praze se zaměřením na hospodářskou a sociální politiku, ekonomické teorie a finanční trhy. Volný čas dělí mezi své nejbližší, běh a literaturu.
Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.
nabízí individuálním investorům a institucím komplexní produkty a služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu. Spravuje české podílové fondy vedené v českých korunách a irské investiční fondy nabízené v CZK, EUR a PLN. Nabídku přímých investic individuálních investorů do široké škály podílových fondů doplňuje nabídka produktů pravidelného investování, investičních programů a produktů životního cyklu. Mezi hlavní institucionální klienty patří pojišťovací a zajišťovací společnosti a penzijní fondy a současně obhospodařuje aktiva nejvýznamnějších částí Generali CEE Holding B.V. Společnost působí na trhu od roku 1991 a podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR je největším správcem aktiv v České republice. Její aktiva ve správě přesahují 289 mld. Kč. Řadí se tak mezi vedoucí firmy rovněž v regionu střední a východní Evropy.
Generali Investments CEE je součástí skupiny Generali, nezávislé italské finanční skupiny se silnou mezinárodní působností, která vznikla v roce 1831. Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 70 miliard euro (v roce 2016). Ve více než 60 zemích světa zaměstnává 74 tisíc odborníků. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. V 10 zemích tohoto regionu je skupina Generali jedním z předních poskytovatelů pojištění prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding B.V.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory