2. května: Tohle potřebujete vědět nejen o středečním obchodování na amerických burzách
Americké akcie po oznámeném rozhodnutí centrální banky ponechat základní úrokovou sazbu beze změny krátce posílily, ale vzápětí své zisky smazaly. Banka totiž uvedla, že očekává pokračování růstu inflace, a naznačila, že by proto v budoucnu mohla přistoupit k dalšímu navyšování sazeb. Obavy investorů také budí zhoršující se obchodní vztahy mezi Spojenými státy a Čínou. Na devizových trzích zpevňoval dolar.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, odepsal 0,72 % na 23 924,98 bodu, širší index S&P 500 klesl také o 0,72 % na 2 635,67 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,42 % na 7 100,90 bodu. Index volatility VIX stoupl o 2,91 % na 15,94 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 2,98 %.
"Řekl bych, že trh vydechl úlevou, protože nedošlo k nečekanému navýšení sazeb," řekl agentuře Reuters analytik Randy Frederick z americké banky Charles Schwab. Následnou korekci cen akcií vysvětluje jeho kolega Steven Violin ze společnosti F.L. Putnam Investment Management Company faktem, že trhy toto rozhodnutí Fedu v podstatě předvídaly.
Měnový výbor Fedu ponechal podle očekávání a navzdory rostoucí inflaci základní úrokovou sazbu bez změny v rozmezí 1,50-1,75 %. Banka nicméně zdůraznila, že v příštích 12 měsících očekává hodnotu inflace okolo dvou procent, což jí ponechává prostor k dalšímu zvyšování sazeb, které již také naznačila. Obecně se v tomto roce počítá s dalšími dvěma navýšeními, první by mohlo přijít již v červnu. Poprvé letos Fed úroky zvyšoval v březnu. Podle některých expertů by právě kvůli růstu inflace mohlo v roce 2018 dojít dokonce ještě ke třem dalším navýšením.
WARREN BUFFET HODNÝ A ZLÝ
Růst zaznamenaly po ohlášení čtvrtletních výsledků akcie technologické společnosti Apple (+4,42 %). Apple meziročně zvýšil čistý zisk o zhruba 25 % na 13,8 miliardy dolarů. Zároveň oznámil zvýšení dividendy a rozšíření programu zpětného odkupu vlastních akcií. Na druhém konci spektra se ocitl majitel Snapchatu, firma Snap (-21,94 %). Společnost nenaplnila očekávání analytiků ohledně tržeb a počtu uživatelů.
Celkově středeční výsledky firem spíše stahovaly trh níže. Výsledková sezóna za první kvartál zatím jako celek vyznívá úspěšně, pokud jde o zisky a tržby ve vztahu k očekáváním trhu, výhledy firem a detailnější statistiky ale nezřídka vedou k negativním reakcím investorů na oznámená čísla. "Zdá se, že obchodníci lepší než analytiky předpokládané údaje očekávali," poznamenal k tomu Willie Delwiche, stratég ze společnosti Baird.
Na devizových trzích se dařilo dolaru. Pomohl mu výhled na další zvyšování úrokové sazby ve Spojených státech. Okolo 22.00 SELČ přidával dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, zhruba 0,4 % na 92,61 bodu. Euro na dolar ztrácelo také asi 0,4 % na 1,1941 USD. Trhy podle agentury Reuters promítají do kurzů ještě očekávaný dvojí nárůst základní úrokové sazby ve Spojených státech v letošním roce.
CO ČEKÁ OD EUR/USD TRADER A CO STRATÉG?
V posledních týdnech oslabuje k dolaru euro. Poškozuje ho rostoucí nejistota ohledně toho, kdy přistoupí Evropská centrální banka k normalizaci své měnové politiky. ECB udržuje mimořádně nízké úrokové sazby a masivně nakupuje dluhopisy, aby stimulovala ekonomiku eurozóny. Stále se jí ale nedaří dostat inflaci v eurozóně těsně pod dvě procenta, jak si vytkla za cíl.
Ceny ropy opět klesaly. Dolů je tlačila zpráva o překvapivě silném růstu zásob suroviny ve Spojených státech. Americký Úřad pro energetické informace (EIA) oznámil, že zásoby ropy ve Spojených státech se minulý týden zvýšily o 6,2 milionu barelů. Analytici přitom předpovídali nárůst o pouhých 739 000 barelů. V pondělí úřad uvedl, že těžba ropy ve Spojených státech v únoru vzrostla o 260 000 barelů denně na rekordních 10,26 milionu barelů.
Stoupající produkce v USA podkopává snahu Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a několika dalších těžařských států podpořit ceny suroviny omezením dodávek na trh. K poklesu cen přispívá rovněž stoupající vývoz ropy z Íránu. Ten v dubnu podle vládních údajů dosáhl 2,6 milionu barelů denně, tedy nejvyšší úrovně od dohody z roku 2015, která omezuje protiíránské sankce výměnou za zpomalení tempa íránského jaderného programu. Americký prezident Donald Trump však nyní zvažuje obnovení sankcí, což by podle analytiků mohlo vést k růstu cen ropy. Trump by měl rozhodnutí ohledně sankcí učinit do 12. května.
KOMPLETNÍ SHRNUTÍ STŘEDEČNÍHO OBCHODOVÁNÍ V USA
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?