Růst HDP eurozóny v 1Q 2018 zpomalil
Hospodářský růst eurozóny v letošním prvním čtvrtletí zpomalil: předběžný bleskový odhad hlásí růst HDP 0,4 % na mezičtvrtletní bázi a 2,5 % meziročně.
Mezičtvrtletní růst vykázaný v letošním prvním (0,4 %) je nejslabší od 3. čtvrtletí roku 2016, kdy ekonomika eurozóny vykázala taktéž mezičtvrtletní růst 0,4 %.
Jde o výraznější zpomalení růstu, než co naznačovaly průzkumy PMI: úrovním indikátoru PMI, vykázaným v eurozóně za letošní první čtvrtletí, by odpovídal růst HDP 0,6 %.
Oficiálně vykázaný mezičtvrtletní i meziroční růst HDP za letošní první čtvrtletí nicméně plně odpovídá očekáváním, jež měl v případě HDP eurozóny finanční trh.
Ekonomická aktivita v eurozóně i nadále roste, nicméně známky zpomalení tempa růstu byly v průběhu letošního prvního čtvrtletí patrné.
Na zpomalení se mohlo podepsat i chladnější počasí a také fakt, že ekonomika eurozóny rostla v předchozích čtvrtletích velmi silně (HDP vykázal mezičtvrtletní růst 0,7 % ve třech předchozích čtvrtletích v řadě) a určité zpomalení tak bylo namístě.
Detailní údaje o HDP eurozóny nejsou zatím k dispozici, dnes zveřejněná statistika představuje pouze předběžný bleskový odhad, tedy jedno číslo pro mezičtvrtletní a jedno číslo pro meziroční výkon HDP. Zajímavé ale bude sledovat údaje o exportech a investicích, až tato data budou k dispozici.
Domnívám se, že již ve druhém čtvrtletí může tempo mezičtvrtletního růstu HDP eurozóny trochu zesílit.
Nicméně, lze předpokládat, že HDP eurozóny zpomalí i v letošním roce jako celku: za celý rok 2018 může růst HDP eurozóny zpomalit do oblasti mírně nad 2 % (náš odhad činí 2,1 %).
Za rok 2017 byl dosud vykazován růst 2,4 %, nicméně tento údaj může být ve světle dnes zveřejněných údaj ještě mírně revidován směrem nahoru.
Eurozóna je samozřejmě klíčovým obchodním partnerem pro středoevropský region a zpomalení tempa růstu HDP v ekonomikách platících eurem by působilo ve směru pomalejšího hospodářského růstu i v našem regionu.
Zpomalení tempa růstu HDP se pro letošní rok ostatně očekává jak pro českou ekonomiku, tak pro Maďarsko či Polsko, středoevropský region by si ale i tak měl udržet velmi solidní tempo hospodářského růstu, což ostatně platí i pro eurozónu.
Radomír Jáč
Radomír Jáč působí na kapitálových trzích již dvacet let, a to s praxí na pozici hlavního analytika v předních investičních bankách a asset management společnostech aktivních na středoevropských trzích. Profesně pokrývá makroekonomický vývoj včetně měnové a rozpočtové politiky, vývoj měnových kurzů či výnosů vládních dluhopisů, především ve středoevropském regionu (včetně české ekonomiky) a v eurozóně. Vystudoval VŠE v Praze se zaměřením na hospodářskou a sociální politiku, ekonomické teorie a finanční trhy. Volný čas dělí mezi své nejbližší, běh a literaturu.
Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.
nabízí individuálním investorům a institucím komplexní produkty a služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu. Spravuje české podílové fondy vedené v českých korunách a irské investiční fondy nabízené v CZK, EUR a PLN. Nabídku přímých investic individuálních investorů do široké škály podílových fondů doplňuje nabídka produktů pravidelného investování, investičních programů a produktů životního cyklu. Mezi hlavní institucionální klienty patří pojišťovací a zajišťovací společnosti a penzijní fondy a současně obhospodařuje aktiva nejvýznamnějších částí Generali CEE Holding B.V. Společnost působí na trhu od roku 1991 a podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR je největším správcem aktiv v České republice. Její aktiva ve správě přesahují 289 mld. Kč. Řadí se tak mezi vedoucí firmy rovněž v regionu střední a východní Evropy.
Generali Investments CEE je součástí skupiny Generali, nezávislé italské finanční skupiny se silnou mezinárodní působností, která vznikla v roce 1831. Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 70 miliard euro (v roce 2016). Ve více než 60 zemích světa zaměstnává 74 tisíc odborníků. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. V 10 zemích tohoto regionu je skupina Generali jedním z předních poskytovatelů pojištění prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding B.V.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?